«Код да Вінчі» скорочено
У Луврі пізно ввечері відбувається вбивство куратора Жака Соньера, тіло якого спотворене дивними знаками. Поліція вважає, що вбитий так сам себе пошматував. Його вбивця, Сайлес, дзвонить якомусь Учителю і доповідає, що четверо осіб, які повідомили йому перед смертю одну і ту ж інформацію, прибрані. Певне братство створило наріжний камінь, на якому знаками зашифровано, де зберігається секрет цього братства. Всі четверо убитих показали, що карта знаходиться в паризькій церкві Сен-Сюльпіс. Учитель вимагає терміново дістати цю карту.
Поліція звертається за допомогою до професора релігійної символіки Гарвардського університету Роберта Ленгдона. Соньер, який раніше не знав Ленгдона, призначив напередодні в Парижі професору зустріч.
З Нью-Йорка в Рим вилітає єпископ Арінгароса, батько-голова братства «Опус Деї». З недавніх пір за братством спостерігає спеціальна група, так як деякі його члени були помічені за непорядні вчинки, але братство знаходиться під егідою Ватикану. Нещодавно на деяких членів братства були здійснені напади. Арінгароса одержує звістку, що Сайлес знайшов наріжний камінь.
Ленгдона привозять в Лувр на місце злочину. На думку поліції, Соньер перебував у себе в кабінеті, коли на нього напали. Він вибіг в галерею і включив сигналізацію, зірвавши зі стіни картину. Вхід до галереї перекрила решітка, яка опустилася, і вбивця вистрілив в куратора через неї. Соньер проповз досить велику відстань і помер. Поліція виявила його оголеним, лежачим на спині з розкинутими руками і ногами. У центрі живота була намальована п’ятикутна зірка – пентакль. У темряві, поруч з трупом було видно пурпурні букви і цифри. Вбивця безслідно зник.
Сестра-Церкви Сен-Сюльпіс Сандрін зустрічає прибулого в Париж представника «Опус Деї».
Намагаючись розшифрувати написане, Ленгдон приходить до висновку, що Соньер своєю позою скопіював знамениту картину Леонардо да Вінчі «Вітрувіанська людина».
Капітан Безу Фаш, який веде розслідування, передає знімки зі знаками в відділ криптографії, і на місце злочину прибуває криптограф Софі Неві з судової поліції. Вона повідомляє Ленгдону, що він в небезпеці.
Арінгароса зустрічається з Сайлес, якому він колись врятував життя, і з Учителем.
Софі Фашу повідомляє, що набір цифр – це послідовність Фіббоначчі. Поліпшивши момент, вона зустрічається наодинці з Ленгдоном і каже йому, що він перший підозрюваний у вбивстві, тому в кишеню йому підклали спеціальний маячок стеження. Крім таємних знаків, написаних біля тіла, був напис, яку Фаш стер: Соньер просив знайти Ленгдона. Напис призначалася не для поліції, а для неї, так як вона внучка Соньера.
Софі залишилася сиротою в чотири роки. Її батьки, бабуся і молодший брат загинули в автомобільній катастрофі, і дівчинку виростив дід. Десять років тому, повернувшись додому без попередження, вона застала діда в суспільстві дивних людей, які поклоняються якомусь предмету і здійснюють дивні обряди. Софі порвала з ним стосунки. З тих пір вони не бачилися, хоча дід просив її про зустріч.
За допомогою Софі Ленгдону вдається втекти з Лувру. Уважно перечитавши запис, Ленгдон приходить до висновку, що це анаграма слів «Леонардо да Вінчі Мона Ліза», а послідовність Фібоначчі – це шифр.
Софі залишається одна в Луврі. Вона хоче знайти «Мону Лізу» і дізнатися, що за таємниче послання їй залишив дід.
Сайлес приходить до церкви Сен-Сюльпіс. Він просить сестру Сандрін залишити його одного, щоб помолитися. Сховавшись, сестра Сандрін спостерігає за ним.
Софі приходить на місце злочину. Ленгдон не тікає, а повертається до неї. Подумавши, він приходять до висновку, що в написі біля покійного був зашифрований символ таємного товариства, яке Софі колись бачила у діда. Оглянувши скло на картині «Мона Ліза», вони бачать напис кров’ю – один з фундаментальних принципів братства.
Софі оглядає іншу картину Леонардо да Вінчі «Мадонна в гроті». Там вона знаходить незвичайної форми ключ, який вона колись в дитинстві бачила у діда, і який повинен відкрити скриньку з безліччю секретів. На ключі вони бачать адресу.
Ленгдона заарештовує агент служби безпеки Лувру, але Софі рятує його.
Сайлес, думаючи, що він в церкві один, дістає зі схованки Біблію, щоб з’ясувати, де знаходиться наріжний камінь. Сестра Сандрін дзвонить зв’язковим членам братства і з’ясовує, що вони всі вбиті.
Софі і Ленгдон збігають від поліції. Ленгдон розповідає про братерство «Пріорат Сіону», печаткою якого позначений ключ. Тамплієри передали братству привезені з Єрусалиму до Європи важливі секретні документи, в яких мова йде про чашу Грааля.
Нічого не знайшовши, Сайлес вбиває сестру Сандрін.
Арінгароса отримує від Ватикану велику суму.
За вказаною на ключі адресою знаходиться швейцарський банк. Софі з Ленгдоном знаходять сейф, але не знають номера рахунку. Президент відділення банку Андре знає, що їх підозрюють у вбивстві, їх знімки вже поширені Інтерполом. Софі розповідає йому, що сталося. Поліція, яка слідувала за ними, прибуває в банк. Берні згоден допомогти сховатися, йому не потрібні проблеми на території банку, а Соньер був його другом. Ленгдон згадує напис біля тіла покійного – це номер рахунку.
У сейфі виявляється шкатулка з символом Пріорату Сіону на кришці. Взявши шкатулку з собою, Берні вивозить втікачів з банку непоміченими.
Сайлес кається Учителю, що не виконав завдання, але той його заспокоює: він знає, кому Соньер передав інформацію.
Всередині скриньки виявляється криптекс, циліндр з дисками. Криптекс винайшов Леонардо да Вінчі, але Соньер любив вирізати такі штуки з дерева. Поміркувавши і дізнавшись від Софі про обряд, який вона бачила в дитинстві, Ленгдон приходить до висновку, що Соньер був одним з вищих членів суспільства, яким довірено таємницю, і в криптекс зазначено, де знаходиться чаша Грааля. Повинно бути ще три людини присвячених в таємницю, мабуть Соньер відчував якусь небезпеку, якщо хотів довірити таємницю внучці і йому.
По радіо почувши, що Софі і Ленгдона звинувачують у вбивстві ще трьох осіб, Берні вимагає, щоб вони віддали те, що Соньер довірив йому охороняти. Софі і Ленгдон збігають, кинувши Берні одного в лісі. Ленгдон здогадується, що в братство проник зрадник. Він вирішує звернутися до видатного вченого Лью Тібінга, який займається вивченням чаші Грааля. Тібінг зацікавиться крітпексом і не видасть їх поліції.
Вислухавши Софі з Ленгдоном, Тібінг показує їм картину Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря». У кожного з тринадцяти учасників вечері є своя чаша, але Біблія і інші легенди вважають, що чаша Грааля з’явилася саме тут. Тібінг вважає, що чаша Грааля – не предмет, а людина, причому жінка, так як символ жіночого начала – посудина. Ця жінка зображена на картині, і вона – Марія Магдалина.
Згідно з різними документами і древнім сувоєм Мертвого моря, між Ісусом і Марією Магдалиною були романтичні стосунки, вони були подружжям. Кров в чаші Грааля – це дитина Ісуса, якого носила в собі Марія Магдалина. Церква приховувала цей факт і оголосила Марію Магдалину блудницею, що не відповідало дійсності.
Щоб врятувати дитину, Марія втекла до Франції і народила там дівчинку Сару. Документи про життя Ісуса, Марії і Сари були заховані і знайдені тамплієрами. Пошук чаші Грааля – це пошук могили Марії Магдалини.
Рід Ісуса розвивався, з’єднався з родом французьких королів, які заснували Париж.
Слуга Тібінга Ремі повідомляє господареві, що Ленгдона і Софі розшукує поліція. Щоб Тібінг не здав їх владі, Ленгдон показує йому криптекс. Це бачить Сайлес, який прокрався під його вікно. Тим часом до будинку Тібінга під’їжджає поліція.
Поміркувавши, Тібінг, Софі і Ленгдон приходять до висновку, що Соньер передав таємницю братства Софі, так як інші хто знали її вбиті. Вбивця повинен бути підісланий Церквою.
Тібінг вивчає криптекс, а Ленгдон в іншій кімнаті розглядає шкатулку. У ній він знаходить шматок дерева з написом на невідомій йому мовою, але тут Сайлес вдаряє його по потилиці. Погрожуючи Софі і Тібінга пістолетом, Сайлес вимагає віддати йому криптекс. Тібінг вибиває у нього пістолет.
У будинок Тібінга вривається поліція, але Тібінг, Ремі, Софі і Лендокс, взявши Сайлес встигають втекти. Ленгдону незрозуміло, як Сайлес міг їх знайти.
Тібінг пропонує полетіти всім в Англію на своєму літаку. Поміркувавши над криптекс, втікачі вирішують, що потрібно знайти могилу тамплієрів, а зашифроване слово – Софія. У криптекс лежить ще один криптекс разом із запискою, в якій повідомляється, що потрібно знайти в Лондоні могилу лицаря, похованого Папою, і взяти там кулю.
Почувши новини, Арінгароса розуміє, у що він втягнув Сайлес, і вирішує летіти в Лондон.
Обдуривши англійську поліцію, Тібінг разом з Ленгдоном, Софі, Ремі і Сайлес їдуть до могили лицаря до церкви, де поховані тамплієри. Поки Тібінг з Софі і Ленгдоном знаходяться в церкві, Ремі, який працює на Вчителя і розраховує отримати велику суму, звільняє Сайлес. Сайлес вривається з пістолетом в церкву, вимагаючи віддати йому наріжний камінь. Ленгдон загрожує розбити криптекс. Тоді Ремі приставляє пістолет до скроні Тібінга, і Ленгдон віддає криптекс. Ремі веде Тібінга і відпускає Софі з Ленгдоном.
У будинку Тібінга поліція робить обшук. З’ясовується, що його слуга Ремі був колись причетний до дрібних крадіжок. Також поліція виявляє систему прослуховування людей.
Софі повідомляє в поліцію про викрадення Тібінга. З нею розмовляє з Франції капітан Фаш. Він вибачається за звинувачення і хоче зустрітися з втікачами.
Сайлесу дзвонить Учитель і просить, щоб Ремі привіз йому камінь в резиденцію «Опус Деї».
У дослідницькому центрі Королівської бібліотеки Софі з Ленгдоном зустрічають бібліотекаря Памелу Гетто.
Залишивши Ремі із зв’язаним Тібінгом в машині, Сайлес приходить в резиденцію. До машини приходить Учитель, якого ніхто раніше не бачив. Він вбиває Ремі, забравши крітпекс.
Памела вивчає документи і приходить до висновку, що лицар – це Ісаак Ньютон, Великий майстер Пріорату Сіону, який був проклятий церквою. Похований Ньютон в Вестмінстерському абатстві філософом Олександром Поповим, чиє ім’я і слово «Папа» пишуться однаково.
У резиденції «Опус Деї» Сайлес заарештовують. Під час затримання він чинить опір і випадково ранить єпископа Арангароса.
На могилу Ньютона приходять Софі і Ленгдон, що переживають за Тібінга. Їх бачить Учитель, який сховався. Софі і Ленгдон бачать напис на надгробку, в якому повідомляється, де знаходиться Тібінг.
У зазначеному місці вони знаходять Тібінга, який цілить в них з пістолета. Це і є Учитель, який організував вбивство Соньера, сім’ї Софі і інших людей, щоб ніхто не дізнався таємницю Грааля. Тібінг інсценував розмову з Ремі і Сайлес, обдуривши їх. Тепер він хоче заволодіти таємницею криптекс.
Сайлес тягне пораненого єпископа, щоб йому надали допомогу. Кілька місяців тому, Арінгаросу запропонували, щоб «Опус Деї» вийшов з під опіки Ватикану. Коли єпископ відмовився, йому зателефонував якийсь Учитель і запропонував посприяти в пошуку священної реліквії. Єпископ шкодує, що наказав Сайлесу слухатися Вчителя.
Намагаючись перехитрити один одного, Тібінг і Ленгдон розгадують, що означає куля на могилі – яблуко. Але тут поліція арештовує Тібінга.
Сайлес вмирає від отриманого поранення.
Ленгдон і Софі приїжджають до Шотландії, до церкви, на яку вказує останній запис в криптекс. Там вони зустрічають жінку, у якої точно така ж скринька. Жінка виявляється бабусею Софі, яка багато років живе під іншим ім’ям. З бабусею живе молодший брат Софі. Бабуся і брат не поїхали тоді в машині і після того, що сталося змушені були ховатися.
Софі знайшла сім’ю, а Ленгдон повинен виїхати. Вони домовляються зустрітися незабаром у Флоренції.