Коли святкують Великдень в Україні 2023 цікаво дізнатися всім вірянам. Поговоримо сьогодні про те на який день припадає свято та як до нього підготуватися.
Коли святкують Великдень в Україні?
Цьогоріч ми будемо святкувати Великдень 16 квітня за православним та 9 квітня за католицьким календарями.
У сучасному розумінні Великдень – це християнське свято Воскресіння Христового.
Віруючі готуються до Великодня протягом семи тижнів Великого посту. У цей час християни дотримуються суворих правил посту: відмовляються від певної їжі (наприклад, м’яса, яєць, молочних продуктів), моляться та відвідують служби у храмах. Сенс Великого посту у тому, щоб підготувати і тіло, і душу до зустрічі Світлого Христового Воскресіння.
Напередодні неділі, у Велику суботу, християни збираються на службу в храмах. Там освячують святкові кошики: фарбовані яйця, сирні паски та паски.
Історія свята
Згідно з Новим Завітом, напередодні юдейського Великодня (Песах) у п’ятницю (Страсна п’ятниця) тіло Сина Божого Ісуса Христа після розп’яття на Голгофі поховали у склепі. Через три дні учні Христа хотіли зробити ритуальне змащення тіла пахощами (миро), але побачили, що склеп порожній. Христос воскрес і явився своїх послідовників. Так Великдень набув сенсу «переходження від смерті до життя, від землі до неба».
Християни вірять, що Ісус Христос, прийнявши мученицьку смерть, взяв на себе гріхи людства, а віра в Христа та його воскресіння дарують спасіння та вічне життя.
Вважається, що в місці поховання та воскресіння Ісуса Христа – у храмі Гробу Господнього (Єрусалим) – щорічно напередодні Великодня, у суботу, сходить Благодатний вогонь. Віруючі вважають, що полум’я ніхто не запалює, воно з’являється саме. Благодатний вогонь передає патріарх Єрусалимський служителям грецької церкви та представникам інших конфесій християнської церкви.
Чому на Великдень фарбують яйця?
Є кілька версій, чому раз на рік, на Великдень, фарбують яйця. Згідно з однією з них, послідовниця Христа Марія Магдалина після воскресіння свого вчителя розповіла про чудо римському імператору Тіберію і піднесла йому куряче яйце як символ нового життя. Імператор же засумнівався і відповів, що таке ж неможливо, так як і біле яйце не може стати червоним. Сталося диво: яйце змінило колір і стало червоним. Червоний колір яйця символізує кров Христа, саме яйце — могилу Спасителя, а яйце, що розкололося, — вихід Ісуса з могили, або його воскресіння.
Сьогодні однією з традицій є звичай битися яйцями. Кілька людей беруть зварені фарбовані яйця і б’ють їх одне об одне. Перемагає той, у кого шкаралупа яйця залишиться цілою. Вважається, що перемога у битві яєць приносить удачу та щастя на цілий рік. Велику популярність великодня гра набула у Греції, Румунії, Албанії, Нідерландах, Швейцарії та багатьох інших країнах.
У православних віруючих на Великдень прийнято вітати один одного словами «Христос Воскрес!» і відповіддю «Воістину воскрес!».