“Козацька сторожа в степу” скорочено

козацька сторожа в степу скорочено Скорочено твори

Читати народний переказ “Козацька сторожа в степу” скорочено варто, щоб згадати головні події цього твору.

“Козацька сторожа в степу” скорочено

Щоб убезпечити край від набігів ординців, запорожці посилали в степи розвідку — загони по 15–20 чоловік. Окрім того, вони будували укріплення — редути. Там, де гори, їх ставили через 10 верст один від одного, а на рівнині — через 20–30 верст.

У кожному редуті був великий курінь на 50 козаків. Курені будували з доброго лісу, вкривали очеретом або землею, обгороджували плотом, і при кожному була стайня для коней. Козаки у редутах щороку змінювалися. Вони висилали з редутів пікети й розвідки в степ, щоб вчасно помічати ворога.

Біля кожного редута були встановлені спеціальні фігури-маяки, складені з двадцяти смоляних бочок, міцно з’єднаних між собою, щоб швидко загорятися й добре горіти. Вони стояли на відстані два-три гони від редута. При кожному маяку чергували вартові.

Вдень і вночі між редутами рухалися козацькі патрулі, особливо в місцях сінокосів і на кордоні. Якщо помічали ворога, негайно сповіщали редут. Осавул наказував запалювати маяк. Побачивши сигнал, інші редути теж запалювали свої фігури. Так за одну годину можна було сповістити весь край, щоб люди в степах і плавнях заганяли худобу й тікали в слободи.

Тим часом козацьке військо збиралося по паланках і з коша йшло на ворога з усіх боків, завдаючи йому тяжких втрат і не даючи безкарно повернутися додому.

козацька сторожа в степу аналіз твору

“Козацька сторожа в степу” дуже коротко

Щоб захищатися від набігів, запорожці висилали в степи розвідників по 15–20 чоловік і будували редути — укріплення через 10–30 верст одне від одного. У кожному редуті було по 50 козаків, які жили в куренях із припасами та стайнями. Вони щороку змінювалися і постійно відправляли пікети й розвідки в степи.

Біля редутів стояли маяки-фігури з бочок, які можна було швидко запалити. При кожній фігурі чергували козаки. Якщо помічали ворога, швидко їхали до редута й подавали сигнал. Осавул наказував запалити фігуру, а інші редути бачили це й теж запалювали свої. Так за годину весь край дізнавався про напад, люди встигали ховати худобу й тікати в слободи. Тим часом військо збиралося і з усіх боків виступало проти ворога, завдаючи йому тяжких втрат.

Оцініть статтю
Додати коментар