“Лісова пісня” аналіз твору

лісова пісня аналіз твору Аналіз твору

«Лісова пісня» аналіз твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, художні засоби, сюжет та композиція, проблематика.

“Лісова пісня” аналіз твору (паспорт)

Автор –  Леся Українка (Лариса Петрівна Косач)

Рік написання – 1911

Літературний рід: драма.

Жанр: драма-феєрія (твір, у якому реальне поєднано з фантастичним, є каз­кові персонажі).

Художній напрям: модернізм: неоромантизм.

У драмі-феєрії «Лісова пісня» оспівано красу Волині. Саме на Волині відбуваються події твору.

“Лісова пісня” тема та ідея

Тема “Лісова пісня”: зображення світу людини й світу природи в їх гармонійних і суперечливих взаєминах.

Ідея “Лісова пісня”: оспівування краси людських взаємин, пориву до щас­тя, незбагненної сили великого кохання.

Провідний мотив: Утвердження думки про високе покликання людини, її гармонійність, цілісність і безсмертя людської душі.

Головний конфлікт “Лісової пісні”: зіткнення духовно–піднесеного й матеріально–приземленого

Головні герої “Лісова пісня”

1) селяни:

  • Лукаш – молодий хлопець, у якого закохується Мавка
  • Лев – дядько Лукаша. Чоловік є символом єдності людини та природи.
  • мати Лукаша,
  • Килина – молода дівчина, яка стала дружиною Лукаша. У її образі втілено бездуховність та обивательську обмеженість

2) жителі лісового царства:

  • Мавка,
  • Лісовик. Символізує старість та поміркованість.
  • Водяник,
  • Перелесник – залицяється до Мавки. Він є символом молодості та волі
  • Русалка;

Другорядні герої: Той, що греблі рве; Той, що в скалі сидить; Русалка Польова, Пропасниця, Потерчата, Куць, Злидні.

Проблематика «Лісова пісня»

В основу драми Лесі Українки “Лісова пісня” покладено таку вічну проблему – людина і природа.

Також у “Лісовій пісні” можна виділити такі проблеми:

  • проблема добра і зла
  • людини і мистецтва.
  • проблема самозради
  • проблема кохання, краси людських взаємин
  • сутності щастя.

“Лісова пісня” історія написання

Цей твір був написаний всього лише за 12 днів липня у м. Кутаїсі, що на Кавказі. Леся тяжко сумувала за Батьківщиною, крім того, знову загострилася її хвороба. Ідея створити «Лісову пісню» була навіяна спогадами дитинства.

Прототипами реальних образів у драмі-феєрії були волинські селяни, подібні Левові Скулинському, розповіді якого письменниця ще дитиною слухала в Нечимному. Головним джерелом, з яких письменниця черпала матеріали для своєї драми, були реальне життя і його своєрідне відображення в усній народній творчості.

“Лісова пісня” композиція

Композиційно цей твір складається з прологу і 3 частин. Зовнішньою композиційною особливістю драми є відсутність поділу актів на яви. Пролог являє собою самостійну драматичну сцену, прямо не зв’язану з розвитком сюжету. Він вводить читача у світ природи, знайомить із фантастичними істотами, які заселяють волинські хащі та лісове озеро. У пролозі окреслюється недобре, вороже ставлення «водяного роду» до людини.

Зав’язка: Мавка прокидається від зимового сну, коли чує як грає на сопілці сільський парубок Лукаш.

Розвиток дії: молодиця Килина в усьому протистоїть Мавці — уособленню любові й краси. Коли Лукаш зраджує кохану і сватається до Килини, Мавка втрачає бажання жити й добровільно погоджується покинути цей світ.

Кульмінація: Мавка провалюється в підземелля «Того, що в скалі сидить». Відбувається найбільша
боротьба пристрастей. Тут Лукаш стає звіром і знову людиною, Килина закляла Мавку в вербу.  Розлючена Килина хоче зрубати Вербу-Мавку, але Перелесник (дух вогню) запалює Вербу, а з нею згоряє все господарство.

Розв’язка: Лукаш замерзає, Килина з дітьми йде в село, Мавка перетворюється на вербу. Завершується твір прекрасним монологом Мавки. Звучить останній монолог Мавки.

Сюжет “Лісова пісня”

Особливістю сюжету в “Лісової пісні” є поєднання в ній світу природи й людини.

Події в драмі-феєрії «Лісова пісня» Лесі Українки розгортаються в такій послідовності: Мавка пробуджується від зимового сну — до лісу приходить Килина — Мавка повертає людську подобу Лукашеві — Перелесник обіймає вогнем вербу.

Перша дія. Старезний, предковічний ліс на Волині — до дуба, що на широкій лісовій галявині, прийшли будувати хату дядько Лев і його небіж Лукаш — від зимового сну прокидається Мавка, почувши гру Лу-каша на сопілці — Лукаш збирається наточити соку з берези, проте Мавка зупиняє його, адже береза — її сестра, а сік її — то кров — Мавка й Лукаш закохуються, перший поцілунок — Лукаш розповідає про те, що восени його хочуть оженити, від чого Мавка засмучується.

Друга дія. Пізнє літо — мати докоряє Лукашеві, що він все грає, а ро­бота стоїть — коли на подвір’ї з’являється Мавка, мати Лукаша каже їй, що не гоже дівці упадати за парубком, проте лісовій красуні ці людські міркування не зрозумілі — за Мавку заступається дядько Лев, аби його сестра не називала Мавку відьмою

— мати дає Мавці серпа й загадує жа­ти — Мавці не вдається цього зробити, бо з жита виринає Русалка По­льова й благає сестрицю не губити її красу — Мавка, щоб хоч якось ви­правдати себе перед матір’ю Лукаша, ріже собі руку серпом — на полі з’яв­ляється мати з молодицею й лає Мавку за неробство — приходить Лукаш і допомагає молодиці жати — Лукаш проводжає Килину додому

— за­смучена Мавка плаче біля озера й просить Лісовика зробити її такою, як була; Лісовик вбирає її в багряницю й срібний серпанок, у цей момент з’являється Перелесник і кружляє Мавку у вирі шаленого танцю — рап­том із землі зявляється страшне Марище і вмовляє Мавку піти з ним у далекий край, де «ні дерево, ні зілля не шелестить, не навіває мрій» — тут з’являється Лукаш; побачивши бліду Мавку, каже: «Яка страшна! Чого ти з мене хочеш?»

— Лукаш поспішає до хати й просить матір готувати хліб для старостів, бо завтра буде сватати Килину — почувши ці слова, Мавка зриває із себе багряницю й просить Марище забрати її із собою — вони зникають під землею.

Третя дія. Хмарна осіння ніч — біля хати Лукаша чорніє постать Мавки — з лісу виходить Лісовик і дивується, що Мавка тут, а не в «То­го, що в скалі сидить» — Мавка пояснює, що саме він визволив її своїм злочином, перетворивши Лукаша на вовка — почувши вовче виття, яке доходило до кам’яної печери, Мавка розповідає, що прокинулась і си­лою чарівних слів урятувала Лукаша, повернувши йому людську подо­бу

— мати докоряє Килині, що та довго спить і погана господиня — Ки-лина, вибігши по воду, помічає постать Мавки й запитує, чого та при­йшла — Мавка відповідає: «Стою та дивлюся, які ви щасливі» — Килина говорить: «А щоб ти стояла у чуді та в диві!» — Мавка раптом перетво­рюється на вербу — з лісу виходить Лукаш, на нього накинулася Кили­на й обізвала п’яницею, він відповів: «Мовчи! Не скигли!» — на запитан­ня Лукаша, куди подівся дядьків дуб, вона відповіла, що продала куп­цям, щоб не вмерти з голоду — з хати вибігає мати й радіє синові, скар­житься на тяжке життя з «отою відьмою»

— Лукаш докоряє матері, що їй судилося бути відьомською свекрухою — до них підходить хлопчик із сопілкою, зробленою з верби-Мавки, і просить Лукаша заграти на ній — Лукаш починає грати й чує голос Мавки, випускає з рук сопілку й запитує в Килини, що то за верба

— Килина просить Лукаша зрубати вербу, Лукаш ударив раз по стовбуру, замахнувся вдруге й опустив ру­ки — тут кинулася Килина, вихопила сокиру й замахнулася — у цю мить метеором-вогнем з неба злетів Перелесник і обійняв вербу, спа­лахнув вогонь і, досягнувши верховіття, перекинувся на хату — мати й Килина виносять із хати добро разом із Злиднями

— Килина просить Лукаша покинути ліс і повернутися в село — Лукаш не погоджується — Килина йде геть — аж тут з-за берези виходить легка, прозора постать Мавки і схиляється над Лукашем — Мавка ні в чому не звинувачає Лу­каша. Т

вір закінчується ремаркою, що сприймається як вірш у прозі (Лукаш починає грати, тьмяний зимовий день зміняється на ясну вес­няну ніч, Мавка спалахує давньою красою в зорянім вінці, Лукаш ки­дається до неї, білий цвіт огортає закохану пару, переходить у заметіль, коли завірюха вщухла, стає видно Лукаша, що сидить сам, прихилив­шись до берези, на його вустах щаслива усмішка, очі заплющені, з неба падає сніг).

Чого навчає твір “Лісова пісня”?

Ця драма-феєрія Лесі Українки навчає любити природу, пізнавати її закони, з повагою відноситися до й багатств. У п’єсі природа постає як джерело творчості й натхнення. Показано також, як мистецтво облагороджує людину.

“Лісова пісня” аналіз до ЗНО головне

  • драматичний твір
  • драма-феєрія (філософська драматична поема)
  • модернізм: неоромантизм
  • прогол (провесінь) і три дії ( три окремі пори року – рання весна, пізнє літо, пізня осінь)
  • зображення світу людини й світу природи в їх гармонійних і суперечливих взаєминах.
  • оспівування краси людських взаємин, пориву до щас­тя, незбагненної сили великого кохання.
  • вірність своєму призначенню як основа гармонійного буття

“Лісова пісня” аудіокнига (скорочено)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Ольга

    В головних героях ще Потерчата і звичайна Русалка

    Відповіcти
  2. Вероніка

    Невистачае проблематики

    Відповіcти
    1. Анна

      Там есть. Посмотрите внимательнее!

      Відповіcти
  3. Жан Клод ван дам терминатор

    Хатчу питсы , I dangeon master

    Відповіcти
    1. ♂️ VAN♂️

      Питса – ♂️THREE HUNDRED BUCKS♂️

      Відповіcти