Марія Чумарна біографія та цікаві факти про українську поетесу, прозаїка, педагогиню, драматургиню, науковицю, журналістку та дослідниця розкажуть про її життя та творчість.
Марія Чумарна біографія скорочено
Марія Іванівна Чумарна з’явилась на світ 19 серпня 1852 року в селі Рекшині, Тернопільщина. Дівчинка зростала в звичайній селянській родині та привчалась до праці на землі. Після закінчення Бережанської школи-інтернату, вона навчалась в Львівському національному університеті ім. І. Франка на філологічному факультеті.
Після закінчення університету в 1975 році Марія Чумарна вчителювала у місті Збараж та працювала завідувачем відділу листів районної газети і літературним працівником. Також встигала керувати літературною студією «Заспів».
Пізніше займала посаду журналістки районної газети у Сколе, львівській організації книголюбів та виробничому об’єднанні «Мікроприлад».
В 1991 році стала засновницею та директоркою Приватної авторської школи. В період 2000-2006 років очолювала авторську школу «Тривіта», де діти отримували цілісну освіту з вихованням на основі християнських цінностей. Разом з тим, Марія Чумарна була ведучою авторських передач на місцевій, Львівській студії телебачення протягом 2005-2009 років.
Що написала Марія Чумарна?
Збірки: «Сонячна музика» (1982), «Земля між вогнями» (1986), «З глибин» (1991), «Стрітення» (2000), «Вихід» (2002).
Наукові розвідки: «Педагогіка любові», «Мандрівка в українську казку» та «З початку світу. Україна в символах»; афоризмів «Думки навздогін».
Художньо-пізнавальні книги: «Тридев’яте царство», «Код української вишивки», «Золотий Дунай», «Тройдерево».
Є лауреатом літературної премії – «Благовіст», 2005 рік.
Марія Чумарна: цікаві факти
- Після закінчення школи певний час працювала в польовій бригаді.
- Імпульс до творчості в Марії Чумарній пробудили її вчитель української мови та викладач англійської мови.
- Розвиватися в педагогічному напрямку поетеса стала після народження молодшого сина: він був творчою дитиною, тому створена нею школа була саме завдяки йому. Він став і її першим учнем.
- Більше 15 років Чумарна веде шевченківські вечори у львівському Палаці мистецтв.
- По лінії батька, родина Чумарної має корені в Полтавській області. Вони були знаменитими гончарями, а баба вишивальницею. Майже всі вони померла в роки Голоду.
- Є дружиною українського письменника, критика, народознавця та громадського діяча – Богдана Чепурко.