Аналіз твору “Мати” Олександра Довженка допоможе зрозуміти це оповідання, визначити, яка тема, ідея, жанр, хто головні герої, який сюжет. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.
Довженко “Мати” аналіз (паспорт твору)
Автор: Олександр Довженко
Рік написання: 1949
Рід літератури – епос
Жанр: оповідання
Тема: розповідь про героїчний подвиг жінки української жінки Марії Стоянихи в роки Другої світової війни
Ідея – уславлення героїзму жінки – матері і радянських воїнів у боротьбі проти нацизму. Засудження війни та жорстокості
Проблематика: війна та її руйнівні наслідки; героїзм та самопожертва матерів під час війни; окупація та боротьба за свободу рідної землі; моральний вибір і відповідальність перед людством.
Головні герої
- Марія Стояниха – головна героїня оповідання. Це жінка, яка мала двох синів. Вона проявляє сміливість, коли ховає двох радянських льотчиків від фашистських окупантів.
Василь – син Марії, який повертається до рідного села після важкого бою і знаходить свою матір мертвою. - Іван – син Марії, який загинув під час Другої світової війни.
- Степан Пшеницин і Костя Рябов – молоді уральські льотчики, яких Марія ховає від німців.
Сюжет та композиція твору
Особливість будови оповідання «Мати» О. Довженка в тому, що розв’язку винесено на початок твору.
Під час Другої світової війни Марія Стояниха ховає у своїй хаті двох радянських льотчиків, які потрапили в біду. Вона дбає про них, годує та ховає від німців. Коли німецькі солдати дізнаються про це, вони приводять Марію та льотчиків на очну ставку перед селом. Марія намагається врятувати їх, визнаючи своїми синами, але їй не вдається обманути ворогів. Німці страчують льотчиків і вішають Марію на груші. Василь, її син, який повертається до села після бою, знаходить свою матір мертвою. Він прощається з нею, віддаючи шану її жертовності та мужності. Бере попіл з батьківської хати. який має нагадувати йому про трагедію та надихати на боротьбу з ворогом.
Елементи сюжету:
- Експозиція: Автор знайомить нас із Марією Стоянихою — простою українською жінкою, матір’ю двох синів. Вона живе в окупованому німцями селі, і ховає у своєму домі радянських льотчиків, ризикуючи своїм життям.
- Зав’язка: Німці знаходять у будинку Марії Стоянихи льотчиків. Жінка намагається захистити їх, називає своїми «синами».
- Розвиток дії: Марію і льотчиків приводять на майдан, куди німці зганяють усіх людей на очну ставку. Вона відчайдушно намагається переконати всіх, що це її сини. Навіть люди це підтверджують, але німці не вірять, льотчиків розстрілюють.
- Кульмінація: Марію Стояниху вішають на старій груші біля її дому. Вона приймає смерть з гідністю, піднімаючись на пеньок і надягаючи петлю самостійно.
- Розв’язка: До села повертається син Марії Василь, який знаходить матір повішеною на груші. Він прощається з нею, беручи із собою жменю попелу з рідного дому.
Автор аналізу: Гнатюк Юлія (J.G.)
Матеріали надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!