Миколай Коперник цікаві факти з життя розкажуть про його дитинство, захоплення, особисте життя, відкриття та чим знаменитий Микола Коперник. Саме цього вченого вважають батьком сучасної астрономії.
Миколай Коперник цікаві факти
Хто такий Миколай Коперник чим він відомий? Миколай Коперник – польський астроном, математик, механік, економіст, канонік епохи Відродження. Найбільш відомий як автор геліоцентричної системи світу (теорії про те, що всі планети обертаються навколо Сонця), що поклала початок першої наукової революції.
1. Походив із купецькій сім’ї
Батько астронома, якого також звали Микола Коперник, був успішним торговцем міддю в Кракові. Його мати, Барбара Ватценроде, також походила з могутньої купецької родини. Вчений мав двох сестер і брата. Коли Копернику було 10 років, помер його батько, і турботу про його виховання взяв на себе дядько.
2. Він був поліглотом.
Коперник, ймовірно, знав і латинь, і польську, і німецьку мови. Його дядько профінансував навчання племінника, і Коперник почав вивчати латинь. У 1491 році Коперник почав вивчати астрономію, математику, філософію та логіку в Краківському університеті. Через п’ять років він попрямував до сучасного італійського Болонського університету, щоб вивчати право, де, ймовірно, вивчив італійську мову. Під час навчання він також читав грецьку, тобто сучасні історики вважають, що він знав або розумів п’ять мов.
3. Він був лікарем (але не мав медичної освіти).
Після вивчення права Коперник поїхав до Падуанського університету, щоб стати медичним радником свого хворого дядька, єпископа Ватценроде. Незважаючи на те, що Коперник два роки вивчав медичні тексти та вивчав анатомію, він покинув медичну школу без докторського ступеня. Незважаючи на це, він подорожував зі своїм дядьком і лікував його, а також інших представників духовенства, які потребували медичної допомоги. На батьківщині він мав славу обізнаного лікаря. Як лікар він навіть брав участь у боротьбі з епідемією чуми 1519 року.
4. Микола Коперник довів, що Земля – це одна з існуючих планет, а всі вони обертаються безпосередньо навколо Сонця.
5. Коперник був холостяком все життя…
Будучи чиновником католицької церкви, Коперник прийняв обітницю безшлюбності. Він ніколи не одружувався, але діти не були повністю відсутні в його житті: після смерті його старшої сестри Катаріни він став фінансовим опікуном її п’ятьох дітей, своїх племінниць і племінників.
6. Знаменита книга Коперника “Про обертання небесних сфер” вийшла у світ за кілька днів до його смерті.
7. Праці, якій Коперник присвятив усе життя, вільно поширювалися серед громадян. Однак, було це до того моменту, поки церковні діячі не зрозуміли, як ці книги підривають авторитет релігії. Так, з того часу його книга була заборонена.
8. У 1835 році завдяки папі Римському діяння Коперника мало церковне визнання.
9. Коперник був творцем гідравлічної машини. Так, він створив проект і безпосередньо курирував будівництво в Фромборке.
10. На честь Коперника названі деякі речі в природі. Так, в таблиці Менделєєва є елемент, який з’явився в 2009 році під назвою коперніцій.
11. Є й астероїд, який носить почесну назву на честь вченого.
12. Коперник також займався дослідженням законів грошового обігу. Цьому предмету він присвятив кілька спеціальних трактатів, так і не опублікованих за його життя. Він, зокрема, сформулював наступний економічний закон: «Найгірші гроші витісняють з обігу кращі».
13. Мало кому відомий факт, однак, в 1542 році у Коперника був параліч, що, власне, і стало для нього першим серйозним зривом у здоров’ї. Потім був інсульт, після чого він і помер.
Попри поширений міф, інквізиція не спалювала Миколу Коперника на багатті — він помер у 70 років з природних причин.
14. Цікаво, що місце, де був похований Микола тривалий час ніхто не знав. І тільки в 2008 році завдяки аналізам ДНК вдалося з’ясувати, що Коперник похований у Польщі в кафедральному соборі.
15. Діяльність цього вченого залишила слід не тільки в науці, а й поза нею. Так, образ Коперника подобався багатьом художникам, які відобразили його на марках, грошах і сувенірах.
16. Миколай Коперник був першим, хто почав перекладати літописи з давньогрецької на польську.
17. Він був свідком таких подій як відкриття Америки (1492), кругосвітня подорож Магеллана (1519-1522). Він був сучасником Колумба та Васко де Гама, Леонардо да Вінчі, Мікельанжело, Рафаеля та ін.
Безліч пам’ятників на честь Коперника прикрашають такі міста, як Краків, Варшава, Торун, Ольштен та ін. Крім того музеї з ім’ям ученого продовжують свою діяльність в Торуні і Фромброке.