Навчання в Канаді: вартість, стипендія
Українським школярам, які обрали Канаду для здобуття вищої освіти, – пощастило. Адже на відміну від вузів в інших країнах, наприклад, у Великобританії, канадські – визнають наш атестат.
Тобто виїхати на навчання можна відразу після закінчення української школи, хоча ви повинні знати деякі аспекти.
В Канаді школу закінчують в 18 років. Також крім класичних університетів, є ще коледжі, де теж можна отримати диплом бакалавра. І якщо останні готові приймати на навчання наших випускників, яким ще не виповнилося 18-ти, то перші – не завжди.
Цей момент потрібно уточнити перед поданням документів, зв’язавшись з обраним університетом. Навіть якщо університет відмовить прийняти випускника, ви можете скористатися іншим варіантом. Адже у багатьох коледжів є прямі договори з університетами, тому, відучившись там, приміром, 2-3 роки, можна потім буде за спрощеною схемою перевестися до університету. До того ж навчання в коледжах коштує дешевше, що дозволить ще й заощадити.
Вибираємо місце навчання в Канаді
Що до вибору місця навчання в Канаді, то визначитися з цим українцям допоможуть корисні сайти в інтернеті.
Додаткову інформацію ви можете отримати з наступного джерела: http://www.tower.ua/obuchenie-za-rubezhom/kanada/
Процес вступу до ВНЗ Канади
Забіг по вузам в Канаді стартує за півроку-рік до початку навчання там. Як правило, в університетах приймають документи від вступників з вересня по листопад (іноді набір може протривати до січня-лютого), а в коледжах – з січня по березень.
А для вступу потрібно подати:
- заповнену аплікаційну форму, яка «висить» на сайті вузу,
- атестат (а якщо його не буде на момент надходження, то академічну виписку з оцінками за останні 2-3 роки навчання) або диплом бакалавра і засвідчений їх переклад англійською
- сертифікат, що підтверджує знання іноземної мови, – TOEFL або IELTS.
Однак іноді кандидата в студенти можуть попросити подати ще резюме, мотиваційний та рекомендаційний листи. А вердикту від обраного вузу варто чекати десь через 1-6 місяців. До речі, в Канаді, як і в багатьох інших країнах, розгляд документів платний. В середньому за це потрібно буде заплатити $ 60-100.
Сертифікати TOEFL та IELTS можна отримати, зареєструвавшись на мовний тест, звісно він також не безкоштовний (175$ ). До нього краще готуватися заздалегідь.
Іспити для магістрів. На відміну від майбутніх бакалаврів, магістрам доведеться трохи складніше при вступі. Адже в деяких випадках їх можуть попросити, крім мовного тесту, здати ще тест – GRE. Складається він з 3-х частин – аналітичний лист (перевіряється вміння чітко й аргументовано викладати думки), вербальна частина (володіння англійською мовою, вміння розуміти й аналізувати письмовий матеріал) і також математика. Бали, які можна набрати по кожній частині, коливаються від 130 до 170, а за аналітичний лист – від 0 до 6 балів. Те, який результат потрібен для вступу, найкраще уточнювати у обраного навчального закладу. Що ж до вартості тесту, то за нього доведеться викласти $ 190, а його результати дійсні – 5 років.
Вартість навчання в Канаді
В середньому рік навчання в канадському коледжі обійдеться в $ 10 000-15 000, а в університеті – в $ 15 000-25 000. Звичайно ж, такі суми може потягнути далеко не кожен. Але не варто засмучуватися. Адже канадські ВНЗ дають стипендії іноземцям.
Знижки на навчання і гранти. Найчастіше вони призначені для магістрів (рідше – для бакалаврів). Так, розумні абітурієнти можуть отримати разовий грант (як при вступі, так і під час навчання), розмір якого коливається від $ 1000-5000 на рік і може досягати більших сум, наприклад, $ 10 000-20 000. Ще за відмінну успішність можна розраховувати на знижку в 50-70%. А допомогти в пошуку вузівської фінансової підтримки може сайт – www.scholarshipscanada.com, на якому зібрані пропозиції багатьох канадських вузів.
Стипендії. А знайти собі стипендіальну програму від уряду Канади або від інших місцевих фондів або наукових організацій можна на www.scholarships-bourses.gc.ca. Одна з них – щорічна стипендія Ваньє від уряду Канади. Вона призначена для тих студентів, які хочуть отримати диплом магістра або доктора наук у сфері природних, інженерних, гуманітарних, соціальних наук і в медицині. Щоб взяти участь у конкурсі, їм у вересні-жовтні слід звернутися в канадський ВНЗ, де вони хотіли б навчатися і який при цьому є партнером програми (їх перелік є на сайті). Адже саме вуз повинен номінувати студентів на стипендію та надати на початку листопада всі необхідні документи про них комісії програми. Остаточний список щасливчиків, як правило, оголошують з квітня по червень. А переможці отримують щорічно по $ 50000 протягом 3-х років.
Гроші на науку. Також в Канаді дають багато стипендій на наукові дослідження. Тому приклад – щорічна стипендія від Фонду Трюдо. Подавати документи можуть студенти-аспіранти, які збираються вивчати в Канаді гуманітарні та соціальні науки. Щорічний крайній термін для подачі документів – середина грудня.
Переваги навчання в Канаді
1. Канадські навчальні заклади входять до числа лідерів світових рейтингів вузів (наприклад, Times Higher Education, QS і рейтинг Шанхайського ун-ту), а канадський диплом визнають у всьому світі. Хоча навчатися там досить складно, і пропускати заняття не можна.
2. Навчання йде в ногу з новими технологіями: багато матеріалів доступні в електронному вигляді, а лекції супроводжуються мультимедійними презентаціями.
3. За відмінне навчання можна отримати разову стипендію в кілька тисяч доларів або ж знижку на навчання, яка може досягати 50-70%. Хоча Канадські вузи, в порівнянні з американськими або європейськими, не дають багато стипендій іноземцям
4. Вузи щільно співпрацюють з компаніями-роботодавцями. Наприклад, в коледжах можна пройти практику (часом навіть оплачувану) під час навчання, а навчальні програми регулярно коректуються залежно від нових тенденцій в галузі і на ринку праці. Крім того, студентам ще й розсилають свіжі вакансії від компаній – партнерів вузу.
5. Після закінчення вузу студент-іноземець має право залишитися в країні на 1-3 роки, щоб знайти роботу. Тривалість робочої візи дорівнює кількості років, які він провчився в Канаді.
6. Ви можете працювати під час навчання, але іноземці можуть підробляти тільки до 20 годин на тиждень. При цьому перші півроку – тільки на території вузу. Потім можна і в іншому місці, але для цього потрібно отримати дозвіл.
Додаткові витрати на навчання в Канаді
1. Під час навчання доведеться докуповувати підручники, а це дорого. В середньому на них доведеться витрачати $ 500-600 на семестр.
2. У Канаді дорогі гуртожитку на території вузу. Так, кімната там коштує мінімум $ 500-800 на місяць. Щоб заощадити, доведеться шукати собі дах над головою в приватному секторі (при цьому квартира може перебувати далеко від місця навчання).