Нікколо Паганіні цікаві факти з життя творчості італійського скрипаля і композитора Ви дізнаєтеся в цій статті.
Нікколо Паганіні цікаві факти
Син портового вантажника Нікколо Паганіні не тільки зумів стати знаменитим на весь світ – його гра на скрипці була такою віртуозною, що це породило неймовірні чутки: скрипаль уклав договір з дияволом, а замість струн на його скрипці натягнуті кишки замученої ним жінки. Паганіні дійсно грав так, що, здавалося б, це виходить за межі людських можливостей, його успіх у жінок був приголомшливим, а його персона була оточена ореолом таємничості.
Шлях до слави у Паганіні ні безперешкодним. З дитинства йому доводилося терпіти тиранію батька, який змушував його займатися музикою цілими днями, не дозволяючи виходити на вулицю. Від нестачі кисню, руху і надмірних навантажень хлопчик впав у каталептичну кому. Батьки вважали його померлим і ледь не поховали. Після хвороби він не залишив занять, і скоро слава про талановитого скрипаля вийшла далеко за межі Генуї.
У 8-річному віці Паганіні написав скрипкову сонату і кілька важких варіацій. У юному віці він створив більшу частину своїх знаменитих капричіо, які до сих пір залишаються унікальним явищем музичної культури.
У грі на скрипці Паганіні був справжнім віртуозом. Швидко освоївши традиційну техніку, він почав експериментувати: імітував спів птахів і людський сміх, звучання флейти, труби, ріжка, мукання корови, застосовував різноманітні звукові ефекти.
Він плутав рік свого народження, писав, що є другим сином в сім’ї, хоча в родині було ще два брата. До подібних промахів маестро ставився досить байдуже, заявляючи, що його пам’ять «знаходиться не в голові, а в руках, коли вони тримають скрипку».
Маестро вважав за краще не записувати свої твори на папері, щоб залишатися єдиним виконавцем (а тих, хто міг виконати мелодії Паганіні навіть з нотами, було мізерно мало).
У 19 років він пережив першу і єдину справжню любов до жінки, імені якої він ніколи не називав. Їх роман тривав недовго, але залишив відбиток на все життя. З тих пір він відчував постійну самотність, незважаючи на безліч любовних зв’язків.
Одного разу Паганіні уклав парі про те, що зможе диригувати оркестром за допомогою скрипки, на якій будуть всього дві струни. Йому вдалося не тільки виграти парі, але і справити враження на сестру Наполеона Елізу Бонапарт – вразлива корсиканка від захвату втратила свідомість. Так почався їх роман. Гра на двох струнах не стала межею можливостей Паганіні: в день народження Наполеона він перевершив самого себе, зігравши на одній струні. До Елізи скрипаль швидко втратив інтерес і захопився іншою сестрою Бонапарта Поліною Боргезе. Їхній зв’язок був такий же недовгий.
Так само легко, як жінок, Паганіні підкорював міста і країни. Йому аплодували в Італії, Австрії, Німеччині, Франції, Англії, Ірландії. Скрізь, де він з’являвся, тут же траплялися кумедні історії, що породжували чутки.
Після концерту у Відні один із слухачів стверджував, що він бачив, як за спиною музиканта стояв диявол і водив його рукою зі смичком. Журналісти підхопили цю новину і повідомляли її цілком серйозно. На численних карикатурах його зображували потворним, в газетах характеризували як жадібну, скупу і дріб’язкову людину, заздрісники і вороги розпускали про нього безглузді чутки. Погана слава супроводжувала його всюди і завжди.
Після смерті Паганіні єпископ Ніцци звинуватив його в єресі і заборонив церковне поховання його останків. Поховання відбулося через 56 років після його смерті, і очевидці стверджували, що його тіло за весь цей час залишалося нетлінним, а з могили долинали звуки скрипки. Так, навіть після смерті, геніальний скрипаль залишався предметом чуток і легенд.
Скрипка, на якій грав великий майстер, після його смерті отримала ім’я «Вдова Паганіні»