Оксана Лятуринська біографія скорочено

Письменники

Оксана Лятуринська біографія коротка та цікаві факти із життя української малярки, скульпторки, письменниці, поетки і громадської діячки викладені в цій статті.

Оксана Лятуринська біографія скорочено 

Майбутня княгиня української духовності – Лятуринська Оксана Зінаїда з’явилася на світ на хуторі Ліски 1 лютого 1902 року в родині офіцера прикордонної російської застави. В сім’ї, крім неї, було ще 6 дітей.

Починаючи з 1920-их років Оксана навчалася в приватній Кременецькій українській гімназії ім. Івана Стешенка. Дослідники її життя стверджують що в гімназії вона почала робити перші поетичні кроки. Її твори публікувалися в альманасі гімназії «Юнацтво», який виходив завдяки редакції Самчука.

Оксана Лятуринська цікаві факти

Коли Лятуринскій виповнилося 20 років батько вирішив видати дочку заміж за багатого селянина, якого дівчина не любила. Вона не змогла змиритися з його рішенням і втекла з дому в Німеччину до свого брата Івана. Але дівчина не мала дозволу на проживання в країні, тому в 1924 році Оксана опинилась у Чехословаччині в Празі. Активно включившись в культурне і громадське життя еміграції, вона почала співпрацювати в Союзі українок. За кордоном вона познайомилась з такими поетами-емігрантами, як Маланюк, Стефанович, Олена Теліга, Ольжич.

Оксана навчалась в Карловому університеті на філософському факультеті, в українській студії пластичного мистецтва, а також в Українській студії Чеської високої художньо-промислової школи.

Дуже багато вона працювала в галузі скульптури. Брала участь у вставках Лондона, Парижа, Берліна як майстриня скульптурних портретів. Вона являється авторкою пам’ятника полеглим воїнам УНР у Пардубіце, погруддя Шевченка, Масарика, Петлюри, Коновальця.

Лятуринська паралельно друкується в літературному науковому віснику «Пробоєм» і інших виданнях.  Оксана Лятуринська тематика творчості якої вирізнялася стислістю форми та лаконізмом, зачіпала у своїх поезіях теми міфології і української минувшини. За кордоном у Празі з’явились збірки «Княжа емаль» та «Гусла».

За все життя в еміграції Оксана Лятуринська тільки 2 рази змогла вирватись на Батьківщину: у 1927 році і в період Другої світової війни. Варто відзначити, що в цей період більша частина її творів загинула. Коли закінчилась війна, Оксана опинилась в таборі Ашафенбурзі в Німеччині. А з 1949 року вона опинилась в еміграції в США і за допомоги Союзу українок оселилась в Міннеаполісі. Поринувши у творчу і громадську працю, вона видала збірку новел під назвою «Материнки», збірку віршів«Бедрик», другу збірку «Княжої емалі», збірку «Веселка». Брала участь в Об’єднанні українських письменників – «Слово».

В 1970 році вона опиналась в лікарні, де їй провели невелику пробну операцію. Вона терпіла сильний біль, відмовившись приймати знеболюючі препарати. Померла вона 13 червня 1970 року.

Оцініть статтю
Додати коментар