Олекса Воропай біографія та цікаві факти з життя та творчості українського етнографа, письменника, природознавця розкажуть про те, де він народився, де навчався, про особисте життя, захоплення.
Олекса Воропай біографія скорочено
Майбутній природознавець з’явився на світ в Одесі 10 жовтня 1913 року в сім’ї колишнього унтер-офіцера Воропаєва Івана Захаровича та Олени Остапівни.
В 1917 році його батько емігрує закордон та залишає дружину з чотирма дітьми, котра була вимушена переїхати до рідного села – Надлук.
Юнак в 1928-1933 роках навчався в сільськогосподарському технікумі в с. Ерделівка, потім влаштувався працювати агрономом на Вінниччині. Спробував свої сили в Уманському сільськогосподарському інституті. Але його виключили з навчального закладу в 1935 році ще на першому курсі через соціальне походження.
В 1937 році Олекса почав захоплюватись етнографією та фольклором, збираючи дані матеріали. Через рік переїжджає до Москви та в 1940 році закінчує Московську аграрну академію з дипломом ученого-агронома. Після навчання в період 1940-1941 років працює агрономом у м. Вознесенськ, Миколаївська область. Паралельно з цим вивчав фольклор та етнографію в Одеському державному університеті на філологічному факультеті.
З початком німецько-радянської війни Олекса Воропай переїздить до Північного Кавказу, а в 1942 році повертається в Україну, певний час проживаючи в селі Вороновиці. Через два роки вже разом з дружиною, Валентиною Бондаренко, емігрує до Німеччини. Більшовицька, котра захопила владу в Україні, унеможливила їхнє проживання на Батьківщині. Разом вони пройшли табори для переміщених осіб Веймара, Авгсбурга та Вустрова.
Подружжя в 1946 році вступило до філії Українського вільного університету, студіюючи фольклор та етнографію. В березні 1948 року вони перебираються в Велику Британію, де Олекса Воропай став очолювати місячник «За єдність», співпрацювати з журналами «Визвольний шлях», «Авангард». Продовжуючи вивчати культуру українців, він захистив дисертацію «Звичаї нашого народу. Етнографія України та інших слов’янських народів та фольклор». В 1961 році природознавець здобув ступінь доктора біології, захистивши свою роботу в Лондонському природничому музеї.
У вересні 1961 року Воропай переїздить до Ведербі, де працює старшим науковим співробітником до виходу на пенсію в 1978 році.
Олекса Воропай помер 20 липня 1989 року, похований у місті Ведербі.
Відомі роботи науковця: «Вогні в церкві» (1946 рік), «Українські народні лeгенди», «Ясир» (1947 рік), «Українські народні приповідки» (1952 рік), «Українські народні загадки» (1954 рік), «В дорозі на Захід», повість «Пригоди Марка Чубатого» (1954 рік), «Звичаї нашого народу» (1958, 1966 роки), видання: «The Ninth Circle: Scenes from the Hunger Tragedy of Ukraine in 1933» (1954 рік), «The Ninth Circle: In Commemoration of the Victims of the Famine of 1933» (1983 рік).
Олекса Воропай цікаві факти
Олекса Воропай автор багатьох праць з етнографії, фольклору та мемуаристики. Зробив внесок у розвиток української геортології (наука, що вивчає види свят).
- Він входив до таких організацій як: Інститут Біологів Великої Британії, Ботанічне Товариство Великої Британії, Королівський Інститут Антропологів (і Етнографів) Великої Британії, а також був доцентом Катедри Етнографії Українського Вільного Університету та керівником секції Етнографії Української Вільної Академії Наук (УВАН) в Мюнхені.
- Його дитинство пройшло на Херсонщині в мальовничому селі. Батько походив з аристократичного роду Самарської губернії. Коли до влади прийшли більшовики, то йому довелось емігрувати. Він залишив свою родину в досить скрутному становищі.
- Голодомор запам’ятався Олексі на все життя: в 1933 році померла його мати. На той час йому вдалось дістати посаду агронома у Вінницькому колгоспі. Хлопець надсилав у Надлуки матері борошно, яке отримував за роботу. Але воно до матері не доходило! Бідна жінка померла від голоду.
- В еміграції Олекса Воропай працював на текстильній фабриці у Великій Британії, на залізниці та вчителем у військовій школі в Лондоні, очолював редколегію лондонського бюлетеня «Українська думка».
- Воропай разом зі своєю дружиною Валентиною мали наукові знання. Його дружина захистила дисертацію про гетьмана Скоропадського в Україні 1918 року в Лондонському унті. Пізніше і науковець здобув звання доктора етнографії у Мюнхені та доктора біології в Лондоні.
- В 1963 році сімейство придбало будинок в передмісті Лондона з садком і городом. Воропаї любили відпочивати за столом, який Олекса розмістив під розлогою вишнею. Свій дім вони називали «Затишком».
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізнались багато цікавої інформації про Олексу Воропая, про життя та творчість.