Які організми здатні до хемосинтезу, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Що таке хемосинтез?
Хемосинтез – це спосіб автотрофного харчування, який характеризується тим, що для синтезу органічних речовин з CO2 в якості джерела енергії виступають реакції окислення неорганічних сполук.
У природі є кілька способів живлення організмів. Вони обумовлені особливостями будови організму, його розвитком і умовами проживання. Одним із способів харчування є хемосинтез. В яких умовах здійснюється хемосинтез, і якими організмами?
Отже, почнемо з того, що виділяють 2 основних способи харчування – гетеротрофное і автотрофне. Гетеротрофне харчування відбувається шляхом засвоєння організмом готових поживних речовин: ліпідів, вуглеводів і білків. Воно характерне для тварин, грибів і деяких бактерій.
А ось автотрофне харчування відбувається шляхом самостійного синтезування органічних речовин ыз неорганічних. Для його здійснення необхідна наявність певних умов. До автотрофних організмів відносяться особливу групу бактерій і рослини. Даний спосіб харчування має свої різновиди – фотосинтез і хемосинтез. Між собою вони відрізняються джерелом життєвої енергії. Як ми вже згадували, хемосинтез є окислення неорганічних сполук. І цей процес можуть здійснити далеко не всі живі організми.
Процес хемосинтезу відкрив відомий російський вчений С. Н. Виноградський в 1887 році. Він зауважив, що хемосинтез характерний для організмів, що належали до особливої групи одноклітинних прокаріотів. Такими організмами є сіро, залізо і нітрифіцируючі бактерії. Вони окислюють відповідні неорганічні речовини. Наприклад, в результаті окислення залізо з двовалентного перетворюється в тривалентне; сірководень перетворюється в більш просту речовина – сірку.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, що хемосинтез відбувається в групі одноклітинних прокаріотів.