“Панчатантра” скорочено
«Панчатантра» ділиться на п’ять книг – повістей, об’єднаних рамковою композицією; в свою чергу, кожна книга також містить вставні розповіді і вірші. Герої в «Панчатантрі» – тварини, суспільство і звичаї яких є копією людських. Учасники оповідань мають промовисті імена, що характеризують їх характер.
«Втрата дружби»
Якийсь купець залишає в лісі вмираючого бика Санджіваку. Від джерельної води і соковитої трави бик поступово зміцнів, і незабаром його могутній рев починає лякати царя лісових звірів лева Пінгалакі. Радники Пінгалакі шакали Даманакі і Каратака розшукують бика і укладають між ним і левом союз. Згодом дружба Санджіваку і Пінгалакі стає настільки міцною і близькою, що цар починає нехтувати колишнім своїм оточенням. Тоді шакали, які залишилися не при справах, їх сварять. Вони обріхують бика, звинувачуючи Санджіваку в тому, що він задумав захопити царську владу, а бика, в свою чергу, застерігають, що Пінгалакі хоче поласувати його м’ясом. Ошукані шакалами, Пінгалакі і Санджіваку нападають один на одного, і лев вбиває бика.
Придбання друзів
Голуби потрапляють в сіті, розставлені мисливцем, але їм вдається злетіти разом з сітями і прилетіти до нори миші Хірані, яка розгризає сіті і звільняє голубів. Все це бачить ворон Лагхупатанака і, захоплений розумом і спритністю миші, вступає з нею в дружбу. У країні тим часом настає посуха, і ворон, посадивши Хірані на спину, перелітає з нею до озера, де живе друг миші черепаха Мантхарака. Незабаром, втікши від мисливця, до них приєднується лань Чітранга, і всі четверо, щиро прив’язавшись один до одного, видобувають спільно їжу і проводять час в мудрих бесідах. Одного разу, однак, лань заплуталася в тенетах, а коли Хиранья її звільнила, в руки мисливця потрапляє повільна черепаха, що не встигла сховатися разом з друзями. Тоді лань прикидається мертвою, ворон, щоб у мисливця не було сумнівів в її смерті, робить вигляд, що викльовує їй очі, але той, кинувши черепаху, поспішає за легкою здобиччю, четверо друзів тікають і відтепер живуть безтурботно і щасливо.
«Про війну ворон і сов»
На великому баньяновому дереві живуть ворони, а неподалік у гірській печері-фортеці незліченна безліч сов. Сильніші і жорстокі сови постійно вбивають воронів, і ті збираються на раду, на якому один з міністрів воронячого царя на ім’я Стхіраджівін пропонує вдатися до військових хитрощів. Він зображує сварку зі своїм царем, після якої ворони, обмазавши його кров’ю, кидають у підніжжя дерева. Сови приймають нібито зраненого своїми родичами Стхіраджівіна як перебіжчика і селять в гнізді біля входу в печеру. Стхіраджівін потихеньку наповнює своє гніздо деревними гілками, а потім сповіщає воронів, що вони можуть прилетіти і підпалити гніздо разом з печерою. Ті так і роблять і таким чином розправляються зі своїми ворогами, які гинуть у вогні.
Втрата набутого
Близько моря росте пальма, на якій живе мавпа Рактамукха. Вона знайомиться з дельфіном Вікараламукхой, який щодня підпливає до дерева і дружньо розмовляє з мавпою. Це викликає ревнощі дружини дельфіна, і вона вимагає, щоб чоловік приніс їй на обід серце мавпи. Як не тяжко це дельфіну, він через слабкість характеру змушений підкорятися вимозі дружини. Щоб добути серце мавпи, Вікараламукха запрошує її до себе додому і пливе з нею на спині по бездонному моря. Розуміючи, що мавпі тепер нікуди не дітися, він зізнається їй у своєму задумі. Зберігши присутність духу, Рактамукха вигукує: «Що ж ти мені не сказав раніше? Тоді б я не залишила своє серце в дуплі дерева ». Дурний дельфін повертається до берега, мавпа стрибає на пальму і тим самим рятує своє життя.
«Необачні діяння»
Якийсь відлюдник дарує чотирьом біднякам-брахманам чотири світильника і обіцяє, що, якщо вони відправляться в Гімалайські гори, кожен з них там, де впаде його світильник, відшукає скарб. У першого брахмана світильник падає на скарб з міді, у другого – на скарб зі срібла, у третього – на скарб з золота, і він пропонує четвертому залишитися з ним і розділити це золото порівну. Але той у надії, що йому, напевно, дістануться дорожчі, ніж золото, алмази, йде далі і незабаром зустрічається з людиною, на голові якої крутиться гостре колесо, залите його кров’ю. Колесо це негайно перескакує на голову четвертого брахмана, і тепер, як пояснює незнайомець, що позбавився від страждань, він залишиться тут до тих пір, поки не прийде ще один надто жадібний шукач багатства.