Пантелеймон Куліш цікаві факти з життя (біографії) українського письменника розкажуть про його захоплення, таланти, звички, особисте життя.
Цікаві факти про Пантелеймона Куліша
Пантелеймон Куліш(1819-1897) — український письменник, фольклорист, етнограф, мовознавець, перекладач.
Автор першої фонетичної абетки української мови, яка лежить в основі сучасного українського правопису. Він був першим науковцем, який почав писати українською і першим переклав українською “Біблію”. Куліш в останні хвилини свого життя працював над перекладом “Біблії”.
Псевдоніми П.Куліша – Панько Казюка, Павло Ратай, Хуторянин, Панько Олелькович
Народився у містечку Воронежі, у сім’ї заможного хлібороба із козацько-старшинського роду.
Мріяв навчатися в Київському університеті, але він не мав документального свідоцтва про дворянське походження, хоча його батько й був із козацько-старшинського роду, а отже — й права навчатися в університеті. Але все ж Куліш досягнув своєї мрії і здобув хорошу освіту.
Навчатися в Новгород-Сіверській гімназії його спонукала сусідка по хутору Уляна Терентіївна Мужиловська.
Під час навчання підліток крім словесності виявив нахил ще й до малювання.
Писав російською мовою і українською.
Відомий як перший автор україномовного історичного роману («Чорна рада»). Творчість В.Скотта стала зразком для написання історичного роману.
Одружився 22 січня 1847 року з Олександрою Білозерською, майбутньою письменницею. Він був старшим за дружину на дев’ять років. Його дружина починала друкувати оповідання під псевдонімом Ганна Барвінок. На честь неї письменник перейменовує хутор Мотронівка на Чернігівщині, в якому оселився у Ганнину Пустинь.
Боярином на весіллі Куліша був співучий, дотепний, веселий друг Пантелеймона — Тарас Шевченко.
В кінці 1850-их років Куліш уклав першу фонетичну абетку для української мови, що є основою сучасного українського правопису.
З Миколою Костомаровим подорожував Західною Європою.
Був учасником організації «Кирило-Мефодіївське товариство», за що його арештували та повернули до Санкт-Петербургу, де його майже 3 місяці мучили та катували на допитах. dovidka.biz.ua Його вагітна дружина від пережитого втратла дитину, і більше дітей у неї бути не могло.
Кулиш не був вірним чоловіком. Він неодноразово зраджував дружині. Й нього був роман з Марко Вовчок, з дружиною Леоніда Глібова.
Пантелеймон Олександрович Куліш започаткував новий правопис “кулішівку“, на якому побудований правопис сучасної української мови.
Письменник відкрив власну друкарню “Типографія П.А.Кулиша” за отримані від літературної праці гонорари.
У 1857 р. Пантелеймон Куліш створив і видав «Граматку». «Граматка» містила соціально підібраний матеріал для читання, який мав пізнавальний і виховний зміст: повчання, псалми, історичні оповідання. 1861 р. Пантелеймон Куліш перевидав «Граматку», доповнивши її короткою історією України.
Письменник вважав шкідливим звичаєм заколихувати дитину: якщо вона хоче спати, то засне й не колисана. Батьки мають вдаватися до кращого способу зробити дитину тихою — треба її годувати не інакше, як певної доби, а не просто за розкладом засипати її їжею.
П.Куліш знав 10 мов, він відомий перекладацькою діяльністю. Письменник перший переклав українською твори Ґете, Гейне, Байрона, Шіллера, Шекспіра, Некрасова, Пушкіна тощо. Переклади П.Куліша з європейських поетів входять до збірки «Поетична Кобза»
П. Куліш працював викладачем словесності в гімназіях Луцька, Києва, Рівного. Також працював у заможних поміщиків учителем.
Пантелеймон Куліш пішов з життя 14 лютого 1897 року на своєму хуторі Мотронівка (Ганнина Пустинь). Чоловіка Ганна Барвінок пережила на 13 років. Після його смерті вдова упорядкувала його архів, спогади, листування спадщину, а потім продала родинний хутір Мотронівку. Аби на отримані кошти опублікувати чималу творчу спадщину покійного. Останні роки життя Ганна Барвінок прожила в жахливих злиднях, саме її зусиллями було видано найповніше досі зібрання творів Пантелеймона Куліша, створено його музей
Пантелеймона Куліша недарма вважають автором модерного сприйняття «європейської України».
Іван Франко називав Куліша «перворядною зіркою» в українському письменстві, «одним із корифеїв нашої літератури».
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися щось цікаве про Пантелеймона Куліша.