Платон Воронько, біографія та цікаві факти з життя українського поета, письменника, публіциста та драматурга розкажуть про те, де він народився, де навчався, про особисте життя, захоплення.
Платон Воронько біографія скорочено
Платон Микитович Воронько народився 1 грудня 1913 року поблизу Охтирки в селі Чернеччина в сім’ї сільського коваля. Батьки віддали хлопчика до охтирського дитячого інтернату.
Потім він закінчив Харківський автошляховий інститут. Отримавши диплом він поїхав працювати за фахом в Таджикистан. В 1935 році майбутнього поета призвали до Червоної Армії і він починає писати вірші. Після демобілізації він повертається на Сумщину та працює вчителем в селі Хухра. В 1937 році Воронько стає членом Літературного інституту ім. Горького. Коли почались бойові дії в 1939 році, то Платон Микитович їде добровольцем на фінський фронт разом зі своїми інститутськими товаришами.
У 1943 році Платон Воронько закінчує курси підривників. Це дає йому змогу вступити до партизанського об’єднання. Воронько навіть командував Олевським партизанським загоном.
Протягом всього цього часу він пише вірші, правда, не публікуючи їх. Деякі його вірші стали піснями. Перша книжка віршів в народно-пісенному дусі вийшла в 1944 році.
В повоєнні 1945-1946 роки він працював в редакції журналу «Дніпро» та брав участь в роботі Всесвітньої конференції демократичної молоді в Лондоні.
В 1947-1948 роках Платона Микитовича призначили відповідальним секретарем комісії по роботі з молодими авторами СП СРСР. А також займав посаду Київської міської Ради депутатів працюючих та членом президії. Помер 10 серпня 1988 року та похований на Байковому кладовищі.
Відомі твори та збірки: «Падав сніг на поріг…», «Хвалився кіт, що він убрід Дніпро перебреде…», «Засмутилось кошеня: треба в школу йти щодня…», «Солдат», «Могила генерала Руднєва», «Пісня про Лівшу», «Вдень накувала зозуля», «Ой, ганьба!», «Пісня ветерана», «Винесла відерце за ворота», «Якби моя бабуся встали», «Моя автобіографія» , «Отакі колись були на селі клуби», збірки «Всім по сім», «Читаночка», «Сніжна зіронька горить», «Облітав журавель», «Казка про Чугайстра», Весняний грім», «Великий світ», «Славен мир», «Обов’язок», «Моя Гуцульщина», «Драгі другарі», «Коли я в Київ повертаюсь».
Платон Воронько цікаві факти
Платона Воронька знають як «поета-пісняра», багато його віршів покладено на музику.
- Мати автора та його сліпий дідусь любили співати під ліру чи кобзу козацькі думи або власно придумані пісні.
- З першими поетичними спробами Платон виступив по закінченню семирічки.
- Воронько очолював підривників партизанського загону Сидора Ковпака. Він врятував щоденник загиблого під час Карпатського рейду Семена Руднєва.
- Товаришував з Остапом Вишнею, П. Панчем, А. Малишко, С. Крижанівським.
- В роки Вітчизняної війни в одному з боїв отримав тяжке поранення – дві кулі в живіт та одна в руку. Операцію робили просто в лісі, тому Воронько був декілька днів без свідомості. Потім його відвезли на санях в київську лікарню.
- Був депутатом Верховної Ради УРСР десятого та одинадцятого скликань.
Є лауреатом Державної премії СРСР 1951 рік, Державної премії ім. Шевченка 1972 рік, літературної премії ім. Лесі Українки 1976 рік, премії Ленінського комсомолу України ім. М. Островського 1962 рік.