Аналіз поезії «Похід на Царгород» допоможе визначити, яка тема, ідея, головна думка та виписати художні засоби. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.
«Похід на Царгород» аналіз твору
Автор: Олександр Олесь.
Збірка: Княжа Україна.
Жанр: поема.
Вид лірики: історична (патріотична).
Тема твору: Зображення походу князя Олега Київського на Царгород з метою встановлення торговельних відносин.
Ідея: уславлення мудрості, благородства, хоробрості, любові до рідної землі
Основна думка: На воротах Царгорода/ Український щит висів.
Римування: перехресне.
Рима: чоловіча і жіноча.
«Похід на Царгород» художні засоби:
- Епітети: за морем українським, Босфорських вод, Дивні вежі і палати, чудесним сном, торгові люди, славний Царгород, Олег, на греків лютий, Українські байдаки, грецькі береги, Найдивніше диво з див, з лютих ворогів, Український щит.
- Метафори: Понад склом Босфорських вод/ Дивні вежі і палати/ Розкидає Царгород; Ллється хвилями народ; Та не любить грек чужинців/ І тримає їх в руці; укрили Чорне море/ Українські байдаки; Грають хвилі; Покора ваша/ Погасила в серці гнів; хай моє купецтво/ Вільно ходить в Царгород.
- Метонімія: (Царгород) кипить, торгує/ Крамом, зброєю, вином.
- Синекдоха: Та не любить грек чужинців; І, колеса приробивши,/ Він (Олег) вітрила розпустив.
- Порівняння: Наче вир, кипить, торгує; Вдень він вуликом здається,/ А вночі — чудесним сном; Море диха, як живе,/ Мов лютує, що з піснями/ Легковажний хтось пливе; руські воїни – орли.
- Антитеза: як не по морю,/ То поїдем по землі; ми братами/ Станем з лютих ворогів; торгує і купує; Цар годився на умову,/ Хрест святочно цілував./ Князь на Волоса, Перуна/ І на меч присягу склав.
- Риторичні запитання: Небезпека? Вітер? Буря?/ Гнуться щогли кораблів?/ О, хіба згорнути крила/ Важко, довго для орлів?!.
- Звертання: Море, море!; Ой, повій, повій ти, вітре!; князю; Царю.
У поемі розповідається про похід князя Олега на Царгород (Константинополь), а точніше – про одну з найвідоміших історичних подій – те, як руський князь прибив свій щит на ворота Царгорода. Почався похід з конфлікту, а закінчився мирно – договором про торгові стосунки між Руссю та Візантією.
Головні герої поеми – князь Олег та грецький (візантійський) цар. Першого зображено справедливим і розумним воїном, що прагне відстояти честь свого народу (купців), але робить це не тільки силою, а й розумом. Другий – хитрий, проте кмітливий – розуміючи силу руського війська, погоджується на мирне вирішення конфлікту. Руське військо порівняно зі славними орлами, тоді як про візантійське не згадується зовсім.
Поема пронизана патріотичним настроєм і покликана вкотре уславити подвиг руського князя Олега. Автор прагнув віддати шану сміливості руських-українських вояків, мудрості князя Олега, показати, що розум краще, ніж сила.
Автор аналізу – cup_of_flowers
Запитання до твору “Похід на Царгород”
- Інша назва Константинополя? (Царгород)
- Яка сила природи допомогла Олегові? (вітер)
- Хто не любив чужинців? (греки)
- Чим здається Царгород вдень? (вуликом)
- Що святочно цілував цар? (хрест)
- Кого послали до Олега греки? (послів)
- Чим було укрите Чорне море? (байдаками)
- Скільки днів пливли до Царгорода? (три)
- Що зробили греки,щоб не пустити до Царгорода? (перетягли ланцюгами пристань)
- Що Олег прибив на воротах Царгорода? (щит)
- З якою метою Олег здійснив похід на Царгород? (налагодити торгівлю)