Інформація про місто Помпеї коротко розповість Вам багато нового.
Помпеї історія
Величне місто Помпеї утворилося в VI столітті до нашої ери. Можливо, якби не виверження вулкана Везувію, який спалив усе місто дотла, покривши все товстим шаром вулканічного попелу, то Помпеї спокійно б існували неподалік Неаполя і сьогодні.
Свою назву місто отримало після того як об’єдналися 5 самостійних міст в одне. За іншою легендою Геракл переміг в жорсткому бою велетня Геріона і урочисто пройшовся по місту з перемогою. І в честь цієї ходи «pumpe», і назвали місто.
Місто стало відомим, після того як 24 серпня 79 року воно було знищено тоннами попелу і лави.
Засновниками міста були оски, так як найдавніші записи, знайдені в місті, зроблені саме на цій мові. Ранні міські стіни, зроблені з туфа, датуються серединою VI століття до н.е. Помпеї в VI ст. до н. е. були утворені в ході Кампанії союзу етрусків.
Ніяких подробиць з побуту або політичного життя міста не збереглося. У римській історії місто згадується в I столітті до н.е. Під час Союзницької війни в 89 році до н.е. Луцій Корнелій Сулла проводив облогу Помпей, однак змушений був відступити. Міська стіна була укріплена 12 вежами. Пізніше Сулла все-таки захопив місто і розмістив в ньому 2000 ветеранів армії в якості колоністів. Так місто отримало статус римської колонії, назвавшись «Coloniae Corneliae Veneriae Pompeianorum».
Помпеї перетворилися в культурний центр: споруджується амфітеатр Одеон, вимощуються вулиці, місто прикрашається фресками, скульптурами, мозаїками. 5 лютого 62 року в Кампанії стався потужний землетрус з епіцентром в околицях міста, які сильно постраждали. Жителі не надали цій події особливого значення, так як землетруси для цієї місцевості не рідкість. Але це лише послужило сигналом до великого лиха. Наступні 15 років ознаменувалися будівельною діяльністю: відновлювалися зруйновані будівлі, будувалися нові, закладалися грандіозні споруди. Вулканічну діяльність Везувію ніхто не брав до уваги. Городяни займалися фарбуванням, оновленням інтер’єру.
Проте 24 серпня Везувій прокидається і обрушує на місто продукти вулканічної діяльності. Падаючі камені з неба, пластівці попелу, підземні поштовхи застали Помпеї зненацька. Люди намагалися сховатися в будинках, але вмирали під руїнами або від задухи, деяких смерть застала в громадських місцях, когось на вулицях міста або за його межами. Велика частина жителів встигла покинути місце катастрофи. Везувій вивергався весь день. Помпеї вкрилися багатометровим шаром лави і попелу. Три дня в небі чорною пеленою стояли попіл і пил. Слідча комісія постановила факт загибелі міста. Так про Помпеї забули аж до XVI століття.
У 1592-1600 роках проривали підземні тунелі для підводу води річки Сарно до вілли графа Туттавілли. Керівник, італійський архітектор Доменіко Фонтани знайшов кілька написів і фрагменти настінних кольорових розписів. Знахідку ніяк не пов’язали з Помпеями.
У 1637 році містечко відвідав німецький антиквар і висловив думку, що це знахідки з міста Помпеї, однак громадськість прийняла це негативно. У 1689 році знайшли черговий напис з назвою міста та архітектор Пічетта знову припустив, що то і є Помпеї. У той же самий час історик Бьянчіні заявив, що тут знаходилися відомі Помпеї.
До міста вчені повернулися в 1750 році. Карл Вебер зайнявся дослідженням вілли віллу Юлії Фелікс і зумів скласти детальний план комплексу з точним зазначенням знахідок і інвентарними списками. Через 15 років, 18 серпня 1763, виявили прикордонний стовп Помпей, завдяки якому точно встановили інформацію про місто. Раптова і швидка загибель Помпей зробила його найбільш збереженим античним містом: обстановка будинків залишилася в незайманому вигляді під шаром застиглої лави. Це дозволило вченим більше дізнатися про міські будівлі, проо життя, побут, культуру і мистецтво Римської імперії I століття н. е.
Цікаві факти про Помпеї
Сьогодняі місто відкрите на 3/5, решту залишили для майбутніх поколінь. Розкопали ворота, некрополі, оборонні стіни, квартали житлових будинків з мозаїками, скульптурами і фресками, амфітеатр, два форуми, театру, храми.
Вчені нині розглядають ідею освітлення стародавніх Помпеїв.
При розкопках міста була знайдена жінка, яка притискала до себе скриньку з золотими виробами.
Відомий римський імператор Нерон володів віллою в Помпеях. І його друга дружина була родом звідти.
Амфітеатр Помпеї є найдавнішою кам’яною спорудою для ігр.
Сьогодні біля підніжжя Везувію живе 3 000 000 чоловік.