Представники хрящових риб

акули цікаві факти Біологія

Риб, що володіють хрящовим, некостеніючим скелетом відносять до класу Хрящові риби. У таких риб немає зябрових кришок. З кожного боку тіла вільно відкриваються 5-7 пар відокремлених одна від однієї зябрових щілин. Серед хрящових риб виділяють три види: Акули, Скати, Хімероподібні.

Представники хрящових риб

Акули

Налічується більше 250 видів акул. Їх розміри різні. Так, наприклад, акула-ліліпут, що мешкає в Мексиканській затоці, не перевищує в довжину 20 см і важить не більше 500 г. А китова акула має довжину 18-20 м і масу близько 10 т. Шкіра акул нерівна, покрита лусками з численними зубцями. У зовнішній будові акули відбиті усі пристосування до життя в товщі води : торпедовидна форма тіла, гострий ніс, темний згори і світлий знизу колір тіла.

Парні грудні та черевні плавники забезпечують акулі рух вгору і вниз. Верхня лопать хвостового плавця, як правило, довше нижньої. Зір чорно-білий. У акул добре розвинений нюх, за допомогою якого вони відшукують здобич. Живуть в основному в морях. Більшість – активні хижаки. Вони полюють на риб, креветок, водних ссавців. Китова акула харчується планктоном. Оселедцеві акули – живородні риби. Вони зустрічаються в Атлантичному і Тихому океанах в помірних і субтропічних водах. Найбільш небезпечні для людини тигрова і тупорила акули, акула-молот, мако і велика біла. Акули є об’єктом промислу. Цінним продуктом вважають печінку акули, яка займає 20-30% ваги тіла.

Скати

Відомо близько 350 видів скатів. Це великі риби з плоским, сплюснутим в спинно-черевному напрямі ромбовидним тілом. З боків його утворюють розширені грудні плавники. При русі плавники хвилеподібно переміщаються.

Розміри скатів різні. Найменший скат – двокрилий з Жовтого моря – має ширину 10-15 см найбільший представник загону – манта – в розмаху плавників досягає 8 м і має масу близько 2,5 т.

На черевній стороні тіла скатів відкривається поперечний рот з потужною теркою із зубів, а також – п’ять пар зябрових щілин. У багатьох на лусці є шпильки (шкірні зуби). Живляться донними тваринами: молюсками, черв’яками, крабами, рибами.

Хвіст скатів витягнутий в хлист. На кінці хвоста у хвостоколові знаходиться шип з отруйною залозою.

У деяких тропічних видів скатів є електричні органи. Електричні розряди до 300 вольт виробляються, ймовірно, з метою захисту. Електричні процеси в м’язовій тканині скатів поки не знайшли належного пояснення. Скати є об’єктами промислу. Деякі небезпечні для людини.

Химероподібні

Загін Химери являтся представником підкласу Цілеголових або Суцільночерепних. У химер щелепи повністю злиті з черепом; цим вони сильно нагадують кісткових риб. Зяброві щілини прикриті шкірною складкою. Клоаки немає, анальний і сечостатевий отвори відокремлені один від одного. Голе тіло довжиною до 1,5 м, поступово витончуючись, переходить в довгий хвіст.

Вважається, що химери походять від стародавніх акул і є бічною гілкою еволюції. Цілоголові відомі з верхнього девону, в даний час існує тільки загін химер. З більш ніж десятка його сімейств до наших днів дійшли лише 3; близько 30 видів, що живуть від шельфу до великих глибин Світового океану. Химери харчуються морськими безхребетними і рибами. Промислового значення практично не мають.

Оцініть статтю
Додати коментар