Цікаві факти про пустелю Гобі допоможуть дізнатися про обширний регіон в Центральній Азії, що характеризується пустельними і напівпустельними ландшафтами.
Пустеля Гобі: цікаві факти
За розміром Гобі є найбільшою пустелею Азії, та третьою за величиною пустелею у світі. Гобі простягається на 1600 км від південного заходу на північний схід і 800 км з півночі на південь; площа оцінюється в 1,3 млн км2.
Температура в пустелі Гобі коливається до -55 °C взимку, а влітку — до +58 °C.
У пустелі було виявлено багато останків різноманітних динозаврів та інших доісторичних тварин, наприклад, велоцирапторів, протоцератопсів, тарбозаврів. Найбільш відома знахідка «динозаври, які б’ються», вони зчепилися і загинули при обвалі.
Пустеля простягається на території двох країн – Монголії та Китаю.
Слово «гобі» монгольського походження і означає «безводне місце».
Постійних річок у пустелі немає, але є багато невеликих озер, які часто пересихають. Найбільші озера в Долині озер: Орог-Нур, Бон-Цаган-Нур, Улан-Нур. Особливе значення мають грунтові води, розташовані на глибині 0.5-1.5 м. У підніжжя гір багато джерел. Краще з водою в східній частині Гобі – переважають ландшафти напівпустель і сухих степів.
За характером рослинності в Гобі виділяють кілька видів пасовищ: осокові, полинові і цибульні.
Тваринний світ пустелі Гобі доволі бідний. Там воляться копитні (антилопа-дзерен, кулан), гризуни (полівки, тушканчики, ховрахи), хижі птахи. У Гобі є заповідник Лачінвандід-Ула.
Особливі прикмети:
- велика рівнина висотою 900-1200 м, місцями зруйновані скелясті гори з яскравими рисами пустельній денудации.
- У рельєфі стародавні русла річок (сайри).
- Переважання кам’янистих і глинистих пустель.
- Грунтові води на невеликій глибині. Різні види пасовищ.