Різниця між Емським указом та Валуєвським циркуляром
Валуєвський циркуляр та Емський указ – документи, назви яких останнім часом перебувають на слуху. Але схожість чи відмінність між ними мало хто може пояснити. Отже, спробуємо розібратися.
Валуєвський циркуляр
Валуєвський циркуляр, виданий 30 (18) липня 1863 року – таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії Петра Валуєва до територіальних цензурних комітетів, в якому наказувалося призупинити видання значної частини книг, написаних «малоросійською», тобто українською мовою. Згідно з указом заборонялась публікація релігійних, навчальних і освітніх книг, однак дозволялась публікація художньої літератури. Щодо української мови загалом, то в тексті циркуляру про це говорилося дуже красномовно: «никакого особенного малороссийского языка не было, нет и быть не может».
Емський указ
Емський указ — розпорядження російського імператора Олександра II від 18(30) травня 1876, спрямоване на витіснення української мови з культурної сфери і обмеження її побутовим вжитком
Указ забороняв:
- Ввозити на територію Російської імперії з-за кордону книги, написані українською мовою без спеціального дозволу;
- Видавати українською оригінальні твори і робити переклади з іноземних мов, тексти для нот;
- Друкувати будь-які книги українською мовою;
- Ставити українські театральні вистави (заборону знято у 1881р.);
- Влаштовувати концерти з українськими піснями;
- Викладати українською мовою в початкових школах.
На підставі Емського указу було закрито Південно-Західний Відділ Російського Географічного Товариства у Києві, припинено видання «Київського телеграфа», ліквідовано Громади.
Різниця між Емським указом і Валуєвським циркуляром
Як бачимо, обидва правові акти придушували українську мову, а як наслідок – і українське культурне життя. Але відмінності між ними були:
- Валуєвський циркуляр розповсюджував свою дію лише на видавничу справу. Він призупиняв видання частини книг, написаних українською мовою, але дозволяв друк художніх творів.
- Емський указ забороняв не лише друк творів українською мовою, а й ввезення їх з-за кордону.
- Емський указ зачіпав також сфери культурного та освітнього життя. Відтепер ставити вистави, писати тексти до нот та навчатися українською мовою теж було заборонено.