Роман “Роксолана” читати скорочено варто, щоб згадати історію українки, яка стала відома на весь світ.
Загребельний “Роксолана” скорочено читати
Після смерті султана Селіма владу прийняв його син Сулейман. Мав він кращого друга Ібрагіма (грека за походженням), якого купив Селім та дав йому блискучу освіту та улюблену жінку Махідевран. Коли Сулеймана проголосили султаном, його друг Ібрагім став наглядачем султанових покоїв.
…На ринку Бедестан в Стамбулі продавались найдорожчі раби. Серед них була Настуня. В душі вона плакала, а ззовні сміялась. Та думками линула до рідного Рогатина. Її батько – Гаврило Лісовський, був священником. А матір звали Олександрою. Батько дав доньці найкраще, що тільки міг. За те, що її навчили читати він віддав свиню, а за вивчення латині – цілих шість.
Кожні 3-4 роки на Рогатин здійснювали набіги татари: грабували та убивали, полонили всіх, хто не встиг сховатись. Одного разу сім’ї не вдалось врятуватись. Під час нічного нальоту татар загинули її батьки, а сама Настя опам’яталась уже на возі. Продали її на невільничий ринок у Кафі, а потім морем перевезли до Бедестану. Там уже п’ятнадцятилітню дівчину і купив Ібрагім для гарему султана, віддавши за неї вдвічі більше, ніж за решту рабів.
Настасія мала гордий характер, не показувала своїх почуттів. Вона веселила і розважали всіх не дивлячись на своє положення. Її зброєю став сміх. Тому дівчину прозвали Хуррем. Султан Сулейман Пишний був вражений, він закохався. Лише Ібрагім боявся, щоб повелитель не дізнався, що хранитель покоїв купив бранку для себе.
Ставши улюбленицею султана, вона продовжувала навчатись та нажила багато ворогів. Особливо її незлюбила Махідевран, яка прозвала Хуррем «м’ясом, проданим на базарі». За цю витівку Сулейман назавжди віддаляється від Махідевран, відіславши її на острів у заслання.
У 16 років Настя завагітніла та народила сина, названого Мехмедом. В той час султан був у військовому поході на Родосі. А дівчина вирішує прийняти іслам. Як вона потім сказала: «де мої діти, там і душа».
Хуррем стала султаншею Хасекі. Вперше за історію Османської імперії правитель подарував сукню із золотої парчі з рубінами та діамантами, щоб кохана зустрічала його біля трону. Колись два роки тому Луїджі Гріті крикнув дівчині, що вона «Роксолана». Так і сталось – у світі з’явилась нова султанша.
З часом Гріті стає фінансовим радником Сулеймана, а його візиром – грек і раб Ібрагім. Потім у Хуррем народилися ще донька Міхрімах та син Селім. Хмари над Роксоланою почали згущуватись: валіде Султан шукає прибічників, котрі б допомогли позбавитись від дівчини. Одного дня до повелителя прийшов Гасан і повідав, що яничари збираються вбити султаншу. Так Хуррем змогла врятуватися від смерті.
Коли дівчині виповнився 21 рік, то вона народила третього сина Баязида. Роксолана зближається з Гасаном, який виявився її земляком. Вона назначає його своїм слугою. Дівчина ніяк не може забути своє рідне селище. Тому коли до правителя приїздить польський посол, вона наказує йому дізнатися про Рогатин на сім’ю Лісовських. Він повідомив, що місто зруйноване, а церкви спалено. Про родину нічого не відомо, мабуть, ніхто не вижив. Роксолана таємно передає йому гроші на відновлення церкви на рідній землі.
Тим часом, Сулейман зібрався з походом на Угорщину, яка мала стати першою завойованою державою на шляху володіння всім світом. Він переможно здобув ключі від її столиці Буди. Повернувшись додому він дізнається, що Роксолана втратила дитину. Вона злиться на нього та проганяє. Розлючений Султан запрошує на ніч Гульфем, яка стає його фавориткою. Це неприємно вразило Роксолану і вона купує у Гульфем ніч із правителем. Вона ожила, щоб боротись за своє кохання і перемогла. Сулейман та Хуррем сильно зблизились. В 25-річному віці вона народжує ще одного сина – Джихангіра.
В Європі починаються бунти проти османів: весь світ піднявся проти них. Сулейман та Ібрагім вирушають у військовий похід. Великий візир після походу стає дуже впливовим – посланці від європейських правителів спочатку до нього йдуть на аудієнцію. Вони говорять, що в християнському світі його цінують більше за османського султана, адже Ібрагіму вдалось приборкати Сулеймана.
Валіде, мати султана, хворіє та помирає. Після її смерті Сулейман бере Роксолану в дружину. Одного вечора правитель та Ібрагім випили вина і останній промовився, як купив Хуррем на ринку для себе, а не для гарему правителя. Розлючений Сулейман велів вбити візиря. Так колишня бранка змогла покласти до своїх ніг весь Стамбул та позбутися головного ворога.
Книга друга – «Страсті»
Діти Роксолани виросли. Вони постійно змагались за владу та прихильність батька. На проханням матері Баязид зі своїм вихователем Гасан-агою поїхали до Рогатина і доповіли Роксолані, що там так і залишились руїни. Султанша наказує викупити всіх земляків, які зараз знаходяться на ринках Стамбула та відпустити їх на волю.
Донька ж султана – Міхрімах, вчилась їздити на коні разом з Рустемом-пашою, якому було даровано титул візира. Під час кінної прогулянки вони побачили пожежу, спричинену Байдою та його козаками. Їх ув’язнили, а Міхрімах таємно передавала їм їжу та вино. Причина тому Хуррем, яка хотіла побачитися з Байдою. Султан дозволив зустрітись і вони разом спустились в підземелля, щоб поговорити з козаками.
Сулейман видає Міхмімах заміж за Рустема, якого всі зненавиділи так, як колись Роксолану. Доля інших дітей Сулеймана була більш трагічною. Мустафа, син від Махідевран, був запідозрений у зраді та страчений. Джихангір помирає від туги за старшим братом. Старший син дружини правителя – Мехмед (якого батько бачив своїм спадкоємцем) також помер. Від туги за улюбленцем Хуррем не знаходила собі місця. В свої 38 років вона зазнала багато страждань та втрат, тому зайнялась благодійністю та почала будувати лікарні та притулки для бідних. Поступово росла її популярність у світі.
Султан наступних два роки провів в походах. Він повернувся додому постарілий та хворий. Навіть перемога над 31 містом не радувала його після смерті улюбленого сина Мехмеда. Сулейман оголошує своїм спадкоємцем Селіма.
Роксолані виповнилось 50 років. Вона привела до гарему сина Селіма дівчину Нурбан, яку два роки навчала танцям, співу та мові. Вона ще не знала, що Нурбан стане великою султаншею, як вона сама.
Ще один син правителя, Баязид, не міг змиритись з тим, що батько оголосив своїм спадкоємцем Селіма. Він викликає брата на двобій. Але програє і тікає. Його спіймали та задушили разом із синами.
Згорьована Роксолана занедужала. В душі зненавиділа султана за те, що її синів спіткала така гірка доля. Але сказати йому про це не могла. Велика султанша османської імперії помирає. Не стільки від часу, як від хвороб та страждань.
Автор переказу – Гнатюк Юлія
Авторські права на опублікований матеріал належать сайту dovidka.biz.ua.