Збалансоване харчування запорука здорового життя – сьогодні таке твердження знає кожен, всі розуміють, яке значення харчування для здоров’я людини
“Роль їжі в житті людини” твір
Значення харчування у житті людини дуже велике, адже від нього залежить і здоров’я, і самопочуття.
Однією з найважливіших складових здорового способу життя є раціональне харчування. Більшість населення зі зневагою ставиться до свого здоров’я. Брак часу, некомпетентність в питаннях культури харчування, темп сучасного життя – все це призвело до нерозбірливості у виборі продуктів.
Турбує зростання популярності продуктів харчування швидкого приготування, що містять у великій кількості різні ароматизатори, барвники, модифіковані компоненти. Тому неправильне харчування стає серйозним чинником ризику розвитку багатьох захворювань.
Статистика останніх років показує різке збільшення серед молодих людей осіб, які страждають ожирінням, захворюваннями серцево-судинної системи, цукровим діабетом і т.д. Запобігти таким захворюванням можна, якщо вести здоровий спосіб життя і, в першу чергу, правильно харчуватися.
З давніх часів люди розуміли велике значення харчування для здоров’я. Мислителі давнини Гіппократ, Цельс, Гален та інші присвячували цілі трактати лікувальним властивостям різних видів їжі. Видатний вчений Сходу Абу Алі Ібн Сіна (Авіценна) вважав їжу джерелом здоров’я, сили, бадьорості.
І. І. Мечников вважав, що люди передчасно старіють і вмирають в зв’язку з неправильним харчуванням і що людина, що харчується раціонально, може жити 120-150 років.
Харчування забезпечує найважливішу функцію організму людини, надаючи йому енергію, необхідну для покриття витрат на процеси життєдіяльності.
Оновлення клітин і тканин також відбувається завдяки надходженню в організм з їжею «пластичних» речовин – білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних солей. Їжа – джерело утворення ферментів, гормонів та інших регуляторів обміну речовин в організмі.
Для підтримки нормального перебігу енергетичних, пластичних і каталітичних процесів організму потрібна певна кількість різноманітних харчових речовин. Від характеру харчування залежить обмін речовин в організмі, структура і функції клітин, тканин, органів.
Здоров’я і харчування тісно взаємопов’язані. Речовини, що надходять в організм з їжею, впливають на наш душевний стан, емоції і фізичне здоров’я. Від якості харчування багато в чому залежить наша фізична активність або пасивність, життєрадісність або пригніченість.
Харчові продукти та їх значення в життєдіяльності людини
І не дарма древні говорили, що «людина – є тим, що вона їсть». Тобто наш зовнішній вигляд, стан шкіри, волосся і т. д. залежать від того, що ми їмо. Тобто, значення якості харчових продуктів у життєдіяльності людини, не можна недооцінювати. Потрібно вживати лише свіжі та корисні страви.
В останні роки вчені говорять про вплив їжі на наш настрій. Наприклад, дефіцит ніацину в харчуванні викликає депресивний стан, те ж саме відбувається при харчових алергіях, низькому вмісті цукру в крові.
Правильне харчування, з урахуванням умов життя, праці та побуту, забезпечує постійність внутрішнього середовища організму людини, діяльність різних органів і систем і, таким чином, є неодмінною умовою доброго здоров’я, гармонійного розвитку, високої працездатності.
Неправильне харчування значно знижує захисні сили організму і працездатність, порушує процеси обміну речовин, веде до передчасного старіння і може сприяти виникненню багатьох захворювань, в тому числі і інфекційного походження, так як ослаблений організм схильний до будь-якого негативного впливу. Наприклад, надмірне харчування, особливо в поєднанні з нервово-психічним напруженням, малорухливим способом життя, вживанням алкогольних напоїв і курінням, може привести до виникнення багатьох захворювань.
Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) до числа захворювань, пов’язаних з надмірним харчуванням, віднесені атеросклероз, ожиріння, жовчнокам’яна хвороба, подагра, цукровий діабет. Переїдання нерідко буває причиною захворювань органів кровообігу.
Вони викликають ураження серцево-судинної, дихальної, травної та інших систем, різко знижують працездатність і стійкість до захворювань, що скорочує тривалість життя в середньому на 8-10 років.
Але і недоїдання првокує виникнення різних захворювать та змін в організмі. Тому важливо дотримуватися раціонального харчування, яке може забезпечує нормальну життєдіяльність.