Фінансова злочинність є одним із найбільш серйозних системних ризиків для світової економіки. За словами бізнес-аналітика Романа Терещенка, щорічні втрати від відмивання грошей, шахрайства та інших незаконних операцій оцінюються в діапазоні від $1,4 до $3,5 трлн. Причому фінансові злочинці все частіше у своїх махінаціях застосовує інструменти сучасних технологій, тому й захист від такого небажаного втручання має бути відповідним. Фінустанови це розуміють, про що свідчить те, що середній банк щорічно виділяє близько $1 млрд на протидію цим явищам. Які ризики несуть у собі незаконні втручання у фінансову діяльність в цифрову епоху та як від них захиститися – розповідає досвідчений експерт Роман Терещенко.
Захист фінансових підприємств: розуміння механізмів кіберзлочинності та шляхи боротьби з нею
За словами бізнес-аналітика, зловмисники активно використовують можливості швидкої цифровізації підприємств та часто порушують недостатні протоколи кібербезпеки. Це призводить до втрати близько 5% річних доходів через шахрайство.
Втрати у фінансовій сфері та порушення операційної діяльності – далеко не єдині наслідки від таких незаконних втручань, пов’язаних із грошовими ресурсами. Довіра клієнтів підірвана, страждає досвід користувача, репутація бренду і ринкова вартість падають, а штрафи з боку регулюючих органів можуть завдати серйозної шкоди.
– Для того, щоб уникнути подібних наслідків та розробити ефективні стратегії від кіберзагроз, представники компаній мають враховувати тактику шахраїв та можливі ризики від неї, – наголошує Роман Терещенко.
При цьому експерт ділиться власним досвідом, називаючи такі способи шахрайства:
- Такі методи, як фішинг, є основними інструментами кіберзлочинців, які націлені на звичайних власників і клієнтів фінансових установ. У рамках таких махінацій, шахраї застосовують хитрощі, які важко помітити завдяки передовим технологіям штучного інтелекту.
- Посилаючись на дані Федерального Бюро Розслідувань (ФБР), експерт повідомляє, що компрометація ділової електронної пошти (BEC) – це один із найбільш руйнівних злочинів. Подібні незаконні дії у фінансовій сфері вже завдали збитків у розмірі понад $43 млрд. Атаки BEC включають підробку електронних листів від високопоставлених керівників компаній з метою обману.
- Шахрайства з технічною підтримкою.
– Цей вид фінансових злочинів хоч і є одним із найстаріших методів, але він все ще залишається ефективним завдяки використанню психологічних маніпуляцій та нестачі технічних знань у жертв, – коментує Роман Терещенко. – У цьому випадку зловмисники видають себе за спеціалістів технічної підтримки, щоб отримати віддалений доступ до пристроїв для встановлення шкідливих програм чи крадіжки потрібної інформації.
Але все ж таки бізнес-аналітик заявляє, що кіберзлочинці частіше застосовують витончені тактики, оминають традиційні заходи безпеки, щоб нападати на учасників фінансової діяльності. Таким чином, розвиваються нові методи багаторівневих атак, що підривають стабільність фінансових систем. При цьому криптовалюти та онлайн-банкінг суттєво знижують бар’єри для злочинців, надаючи їм нові можливості для відмивання грошей та реалізації фінансових махінацій. Як же захиститись від подібних загроз? Фахівець вважає, що потрібно впроваджувати та активно застосовувати сучасні практики безпеки.
Інноваційні заходи для гарантованої кібербезпеки від Романа Терещенка
Сьогодні організації стикаються з необхідністю безперервно переоцінювати ризики та переглядати протоколи реагування на фінансові атаки в цифровому просторі. Ось кілька ключових методів, які Роман Терещенко рекомендує впровадити у стратегію кібербезпеки для фінансових компаній.
- Регулярне навчання з розпізнавання кіберзагроз та правильних методів реагування допомагає скоротити людський фактор помилок. Такий метод підвищує рівень поінформованості серед персоналу, клієнтів та користувачів щодо безпеки.
- Кібергігієна. Застосування суворих політик паролів, двофакторної аутентифікації, регулярних оновлень програмного забезпечення, систематичних перевірок на вразливості та безперервного моніторингу загроз запобігає атакам і захищає від них.
- Багаторівневий підхід. Реалізація багаторівневих заходів безпеки, включаючи міжмережеві екрани, системи виявлення вторгнень та регулярні перевірки на проникнення, створює численні бар’єри для кіберзлочинців.
- Гнучкий план реагування. Наявність добре продуманого плану реагування на інциденти дозволяє мінімізувати збитки та швидко відновлюватись після порушень.
- Застосування технологій майбутнього. Такими технологіями експерт Роман Терещенко називає використання штучного інтелекту та машинного навчання для пошуку аномалій та проведення аналізу. Що попереджає загрози.
- На думку бізнес-аналітика, дотримання нормативних вимог, таких як PSD2, NIS2 та DORA, забезпечує захист від шахрайства та допомагає уникати значних штрафів з боку регулюючих органів.
- Співпраця. Державно-приватне партнерство та обмін інформацією про загрози між організаціями відіграють ключову роль у забезпеченні безпеки.
Підсумовуючи сказане, Роман Терещенко зазначає, що динамічна природа сучасного фінансового шахрайства потребує активного та гнучкого підходу для забезпечення кібербезпеки. З розвитком технологій необхідно вдосконалювати стратегію протидії цим загрозам. Експерт упевнений, що пильність, постійне навчання та інвестиції в інноваційні інструменти допоможуть фінансовим установам гідно протистояти підступним загрозам сучасності.