«Російські соболі» О. Генрі читати повністю
Коли сині, як ніч, очі Моллі Мак-Кивер поклали Малюка Бреді на обидві лопатки, він змушений був покинути ряди банди «Димова труба». Така влада ніжних докорів подружки і її впертої пристрасті до порядності.
Банда «Димова труба» запозичила свою назву від невеликого кварталу, який являє собою витягнуту в довжину, як труба, природне продовження відомого міського району, іменованого Адовою кухнею. Пролягаючи вздовж річки, паралельно Одинадцятій і Дванадцятій авеню, Димова труба огинає своїм прокопченим коліном маленький, сумовитий Клінтон-парк. Згадавши, що димова труба – предмет, без якого не обходиться жодна кухня, ми легко усвідомимо собі обстановку. Майстрів заварювати кашу в Адовій кухні знайдеться чимало, але високе звання шеф-кухаря отримали тільки члени банди «Димова труба».
Представники цього ніким не затвердженого, але популярного братства, виряджені в пух і прах, цвітуть, немов оранжерейні квіти, на перехрестях, присвячуючи, мабуть, весь свій час догляду за нігтями за допомогою пилок і складаного ножика. Це нешкідливе заняття, будучи незаперечною гарантією їх благонадійності, дозволяє їм також, користуючись скромним лексиконом у дві сотні слів, вести між собою невимушену бесіду, яка здасться випадковому перехожому настільки ж незначною і безневинною, як ті розмови, які можна почути в будь-якому респектабельному клубі декількома кварталами ближче до сходу.
Однак діячі «Димової труби» не просто прикрашають собою вуличні перехрестя, віддаючись холі нігтів і культивуванню недбалих поз. У них є й інше, більш серйозне заняття – звільняти обивателів від гаманців та інших цінностей. Досягається це, як правило, шляхом різних оригінальних і маловивчених прийомів, без шуму і кровопролиття. Але в тих випадках, коли ощасливлений їх увагою обиватель не висловлює готовності полегшити собі кишені, йому надається можливість виливати свої скарги в найближчому поліцейському відділку або в приймальному покої лікарні.
Поліцію банда «Димова труба» змушує ставитися до себе з повагою і бути завжди напоготові. Подібно до того як трелі солов’я доносяться до нас із непроглядного мороку гілок, так пронизливий поліцейський свисток, який закликає фараонів на підмогу, прорізає глухої ночі тишу темних і вузьких завулків Димової труби. І люди в синіх мундирах знають: якщо з Труби потягнуло димком – значить, розвели вогонь у Адової кухні.
Малюк Бреді обіцяв Моллі стати слухняним. Малюк був найсильнішим, найбільш винахідливим, самим дженджуристим і найщасливішим з усіх членів банди «Димова труба». Зрозуміло, що хлопцям шкода було його втрачати.
Але, стежачи за його зануренням в пучину чесноти, вони не висловлювали протесту. Бо, коли хлопець слухає порад своєї подружки, в Адовій кухні про нього не скажуть, що він чинить негідно або не по-чоловічому.
Можеш поставити їй ліхтар під оком, щоб міцніше любила, – це твоя особиста справа, але виконай те, про що вона просить.
– Закрий свій водорозбірні крани, – сказав Малюк якось увечері, коли Моллі, заливаючись сльозами, молила його покинути стезю пороку. – Я вирішив вийти з банди. Крім тебе, Моллі, мені нічого не потрібно. Заживемо з тобою тихо-скромно. Я влаштуюся на роботу, і через рік ми з тобою одружимося. Я зроблю це для тебе. Знімемо квартирку, заведемо канарейку, купимо швейну машинку і фікус в діжці і спробуємо жити чесно.
– Ах, Малюк! – Вигукнула Моллі, змахуючи хусточкою пудру з його плеча. – За ці твої слова я готова віддати весь Нью-Йорк з усім, що в ньому є! Та чи багато нам потрібно, щоб бути щасливими.
Малюк не без смутку подивився на свої бездоганні манжети і сліпучі лаковані туфлі.
– Найважче доведеться по частині барахла, – заявив він. – Я ж завжди мав схильність до гарних речей. Ти знаєш, Моллі, як я ненавиджу дешеві речі. Цей костюм обійшовся мені в шістдесят п’ять доларів. Щодо одягу я перебірливий – все повинно бути першого сорту, інакше це не для мене. Якщо я почну працювати – тоді прощай маленький чоловічок з великими ножицями!
– Дрібниці, дорогий! Ти будеш мені милий в синьому светрі нітрохи не менше, ніж у червоному автомобілі.
На зорі своєї юності Малюк, поки ще не увійшов в силу настільки, щоб здолати свого татуся, навчався паяльній справі. До цієї корисної та поважної професії він тепер і повернувся. Але йому довелося стати помічником господаря майстерні, а адже це тільки господарі майстерень – аж ніяк не їхні помічники – носять діаманти завбільшки з горошину і дозволяють собі дивитися зверхньо на мармурову колонаду, що прикрашає особняк сенатора Кларка. dovidka.biz.ua
Вісім місяців пролетіли швидко, як між двома актами п’єси. Малюк в поті чола заробляв свій хліб, не виявляючи ніяких небезпечних схильностей до рецидиву, а банда «Димова труба» як і раніше безчинствувала «на великій дорозі», розкроюючи черепа поліцейським, затримувала запізнілих перехожих, винаходять нові способи мирного спустошення кишень, копіювала крій сукні і тону краваток П’ятої авеню і жила за власними законами, відкрито зневажаючи закон. Але Малюк міцно тримався свого слова і своєї Моллі, хоча блиск і зійшов з його давно не полірованих нігтів і він тепер хвилин п’ятнадцять простоював перед дзеркалом, намагаючись пов’язати свій темно-червоний шовковий галстук так, щоб не видно було місць, де він протерся.
Одного вечора він з’явився до Моллі з якимось таємничим згортком під пахвою.
– Ану, Моллі, розверни! – Недбало кинув він, широким жестом простягаючи їй згорток. – Це тобі.
Нетерплячі пальчики роздерли паперову обгортку. Моллі голосно скрикнула, і в кімнату увірвався цілий виводок маленьких Мак-ківери, а слідом за ними – і матуся Мак-Кивер; як щира дочка Єви, вона не дозволила собі жодної зайвої секунди затриматися у балії з брудним посудом.
Знову скрикнула Моллі, і щось темне, довге і хвилясте промайнуло в повітрі і обвіло її плечі, немов боа-констриктор.
– Російські соболя! – Гордовито прорік Малюк, милуючись круглою дівочою щокою, що притулилася до хутра. – Першосортна штучка. Втім, переворушити хоч всю Росію – не знайдеш нічого, що було б дуже добре для моєї Моллі.dovidka.biz.ua
Моллі сунула руки в муфту і кинулася до дзеркала, перекинувши по дорозі двох-трьох шмаркачів з роду Мак-ківери. До уваги редакторів відділу реклами! Секрет краси (сяючі очі, румяні щоки, чарівна усмішка): Один Гарнітур з Російських Соболів. Звертайтеся за довідками.
Залишившись з Малюком наодинці, Моллі відчула, як в бурхливий потік її радості проникла крижинка холодного розуму.
– Ти справжнє золото, Малюк, – сказала вона вдячно. – Ніколи в житті я ще не носила хутра. Але ж російські соболя, здається, шалено дорогі речі? Пам’ятається, мені хтось казав.
– А хіба ти помічала, Моллі, щоб я підсовував тобі якусь погань з дешевого розпродажу? – Спокійно і з гідністю запитав Малиш. – Може, ти бачила, що я торчу біля прилавків із залишками або дивлюсь на вітрини «Будь-який предмет за десять центів»? Допусти, що це боа коштує двісті п’ятдесят доларів і муфта – сто сімдесят п’ять. Тоді ти будеш мати деяке уявлення про вартість російських соболів. Хороші речі – моя слабкість. Чорт забирай, це хутро тобі до лиця, Моллі!
Моллі, сяючи від захвату, притиснула муфту до грудей. Але мало-помалу посмішка втекла з її обличчя, і вона допитливим і сумним поглядом подивилася Малюкові в очі.
Малюк вже давно навчився розуміти кожен її погляд; він розсміявся, і щоки його порожевіли.
– Викинь це з голови, – пробурмотів він з грубуватою ласкою. – Я ж сказав тобі, що з колишнім покінчено. Я купив це хутро і заплатив за нього зі своєї кишені.
– Зі свого заробітку, Малюк? Із сімдесяти п’яти доларів на місяць?
– Ну так. Я відкладав.
– Відкладав? Стривай, як же це … Чотириста двадцять п’ять доларів за вісім місяців …
– Ах, так перестань ти вираховувати! – Із зайвою запалом вигукнув Малюк. – У мене ще залишалося дещо, коли я пішов працювати. Ти думаєш, я знову з ними зв’язався ?! Але я ж сказав тобі, що покінчив з цим. Я чесно купив це хутро, зрозуміло? Одягни його і підемо прогуляємося.
Моллі постаралася приспати свої підозри. Соболя добре заколисують. Гордовито, як королева, виступала вона по вулиці під руку з Малюком. Тутешнім жителям ще ніколи не доводилося бачити справжніх російських соболів. Звістка про них облетіла квартал, і всі вікна і двері миттєво обросли гронами голів. Кожному цікаво було подивитися на шикарне соболине хутро, яке Малюк Бреді підніс своїй красуні. Вулицями розносилися захоплені «ахи» і «охи», і нечувана сума, сплачена за соболя, передаючись із вуст в уста, неухильно зростала. Малюк з видом можновладного принца крокував по праву руку Моллі. Трудове життя не вилікувало його від пристрасті до першосортних і дорогих речей, і він все так само любив пустити пил в очі На розі, віддаючись приємному неробству, стирчала купка молодих людей в бездоганних костюмах. Члени банди «Димова труба» підняли капелюхи, вітаючи подружку Малюка, і відновили свою невимушену бесіду.
На деякій відстані від парочки, яка викликала сенсацію, з’явився сищик Ренсом з Головного поліцейського управління. Ренсом вважався єдиним сищиком, який міг безкарно прогулюватися в районі Димової труби. Він був не боягуз, намагався чинити по совісті і, відвідуючи згадані квартали, виходив з передумови, що мешканці їх такі ж люди, як і всі інші. Багато хто ставилися до Ренса з симпатією і, траплялося, підказували йому, куди він повинен направити свої стопи.
– Що це за хвилювання там на розі? – Запитав Ренсом блідого молодика в червоному светрі.
– Всі вийшли подивитися на соболя, якого Малюк Бреді повісив на свою дівчину, – відповідав молодик. – Кажуть, він відвалив за них дев’ятсот доларів. Шикарна покришка, нічого не скажеш.
– Я чув, що Бреді вже з рік як зайнявся своїм старим ремеслом, – сказав сищик. – Він більше не займається з бандою?
– Ну так, він працює, – підтвердив червоний светр. – Послухайте, приятель, а що, хутра – це не по вашій частині? Мабуть, таких звірів, як начепила на себе його дівчина, не впіймаєш в паяльній майстерні.
Ренсом нагнав парочку, яка гуляла, на безлюдній вулиці біля річки. Він торкнув Малюка за лікоть.
– На два слова, Бреді, – сказав він спокійно. Погляд його ковзнув по довгому пухнастому боа, елегантно спадающому з лівого плеча Моллі.
При вигляді сищика особа Малюка потемніло від застарілої ненависті до поліції. Вони відійшли в сторону.
– Ти був вчора у місіс Хезкоут на Західній Сімдесят другій? Лагодив водопровід?
– Був, – сказав Малюк. – А що?
– Гарнітур з російських соболів, вартістю в тисячу доларів, зник звідти одночасно з тобою. За описом він дуже схожий на ці хутра, які прикрашають твою дівчину.
– Іди ти … піди ти до біса, – запально сказав Малюк. – Ти знаєш, Ренсом, що я покінчив з цим. Я купив цей гарнітур вчора у …
Малюк раптово замовк, не закінчивши фрази.
– Я знаю, ти чесно працював останнім часом, – сказав Ренсом. – Я готовий зробити для тебе все, що можу. Якщо ти дійсно купив це хутро, підемо разом в магазин, і я наведу довідки. Твоя дівчина може піти з нами і не знімати поки що соболів. Ми зробимо все тихо, без свідків. Так буде правильно, Бреді.
– Пішли, – сердито сказав Малюк. Потім раптом зупинився і з якоюсь дивною кривою посмішкою подивився на засмучене, перелякане личко Моллі.
– Ні до чого все це, – сказав він похмуро. – Це соболя старої жінки. Тобі доведеться повернути їх, Моллі. Але якщо б навіть ціна їм була мільйон доларів, все одно вони недостатньо гарні для тебе.
Моллі зі спотвореним від горя обличчям вчепилася за рукав Малюка.
– О Малюк, Малюк, ти розбив моє серце! – Простогнала вона. – Я так пишалася тобою … А тепер вони запроторять тебе – і край нашому щастю!
– Іди додому! – У нестямі крикнув Малюк. – Ходімо, Ренсом, забирай хутра. Пішли, чого ти вартий! Ні, постій, їй-богу, я … До біса, хай мене краще повісять … Біжи додому, Моллі. Пішли, Ренсом.
З-за рогу дров’яного складу з’явилася фігура поліцейського Коуна, що прямує в обхід річкового району. Сищик поманив його до себе. Коун підійшов, і Ренсом пояснив йому стан речей.
– Так, так, – сказав Коун. – Я чув, що пропали соболя. Так ти їх знайшов?
Коун підняв на долоні кінець соболиної боа – колишньої власності Моллі Мак-Кивер – і уважно на нього подивився.
– Колись я торгував хутром на Шостій авеню, – сказав він. – Так, звичайно, це соболя. З Аляски. Боа варто дванадцять доларів, а муфта …
Бац! Малюк своєю міцною п’ятірнею запечатав поліцейському рот. Коун похитнувся, але зберіг рівновагу. Моллі зойкнула. Сищик кинувся на Малюка і за допомогою Коуна надів на нього наручники.
– Це боа варто дванадцять доларів, а муфта – дев’ять, – наполягав поліцейський. – Що ви тут говорите про російські соболя?
Малюк опустився на купу колод, і обличчя його повільно залилося фарбою.
– Правильно, Всезнайка! – Сказав він, з ненавистю дивлячись на поліцейського. – Я заплатив двадцять один долар п’ятдесят центів за весь гарнітур. Я, Малюк, шикарний хлопець, що нехтує дешевку! Мені легше було б відсидіти шість місяців у в’язниці, ніж зізнатися в цьому. Так, Моллі, я просто-напросто хвалько – на мій заробіток не купиш російських соболів.
Моллі кинулася йому на шию.
– Не треба мені ніяких грошей і ніяких соболів! – Вигукнула вона. – Нічого мені на світі не потрібно, крім мого Малюка! Ах ти, дурний, дурний, тупий, як індик, божевільний задавала!
– Зніми з нього наручники, – сказав Коун детективові. – На ділянку вже дзвонили, що ця особа знайшла свої соболя – вони висіли у неї в шафі. Молодий чоловік, на цей раз я прощаю вам нешанобливе поводження з моєю фізіономією.
Ренсом простягнув Моллі її хутра. Чи не зводячи сяючого погляду з Малюка, вона граціозним жестом, гідним герцогині, накинула на плечі боа, перекинувши один кінець за спину.
– Пара молодих ідіотів, – сказав Коун детективові. – Ходімо звідси.
Переклад Гнатюк Ю.С.