Що таке релікти?
Релікти (“живі викопні”) – це види рослин і тварин, що збереглися незмінними протягом сотень мільйонів років.
Приклади реліктів
Крокодили – одні з найвідоміших стародавніх тварин, але сто мільйонів років тому їх загін був куди як різноманітніше.
Оксамитові черви або оніхофо́ри нагадують черв’яків або стоніг, але насправді це зовсім окремий тип істот – оніхофори. У 1909 році, після виявлення скам’янілостей віком 505 мільйонів років, одна зі знайдених істот – Aysheaia – виявилася неймовірно схожим на оніхофор, імовірно будучи їх предком.
Багатозяброві акули. Зазвичай у акул лише по п’ять зябер на кожній стороні, у багатожабрених – по шість або сім. Предки акул жили в океанах ще 400 мільйонів років тому. Багатозяброві акули залишалися незмінними протягом мінімум 175 мільйонів років.
Хвощі – одні з розповсюджених рослин на планеті, але це не робить їх менш древніми. Вони відносяться до папоротеподібних і до сих пір розмножуються спорами, чого серед сучасних рослин майже не зустрінеш. Гігантські хвощі утворювали цілі ліси, домінуючи на суші задовго до інших видів – близько 350 мільйонів років тому.
Воші – не найхаризматичніші з реліктових створінь, адже паразити вміють виживати як ніхто інший. Їх предки харчувалися на пір’ї динозаврів ще 144 мільйонів років тому, потім пересіли на стародавніх птахів, а потім і на сучасних.
Плечоногі на перший погляд мало відрізняються від інших молюсків – хіба що дивною несиметричною раковиною. Зараз вони відносно рідкісні, але 500 мільйонів років назад плечоногі були домінуючим видом в океанах планети.
Дерева гінкго повільно ростуть і розмножуються, зате майже не хворіють і виживають при будь-яких умовах. Рослиноїдні динозаври об’їдали точно такі ж дерева гінкго, які ми можемо спостерігати і зараз.
Качкодзьоби настільки дивні, що збивали з пантелику багатьох вчених. Загальні предки качкодзьобів і сумчастих жили 175 мільйонів років тому. Сучасні качкодзьоби не дуже схожі на предків, але зберегли ряд древніх рис. Виділення молока через пори шкіри, відкладання яєць, шкірястий дзьоб ..
Латимерія (Latimeria) — рід целакантів родини Латимерієві (Latimeriidae), єдиний сучасний вид Кистеперих риб. Довго вважалася, що всі кистепері риби вимерли близько 70 мільйонів років тому, і коли в XX столітті виявили латимерій, шум піднявся неймовірний, все одно що знайшли б живих тиранозаврів. Вони зародилися близько 400 мільйонів років тому.
Мечохвости— ряд морських членистоногих, що належить до класу Меростомові. Мечохвости воістину виглядають так, немов час пройшов повз них. Їх членистоногі предки зародилися 480 мільйонів років тому, самі ж мечохвости зберігають свою характерну зовнішність протягом 150 мільйонів років. Вони трохи змінюються, зрозуміло, але за еволюційними мірками це майже непомітно.
Хохуля також відноситься до реліктів. Це вид ссавців із родини кротові, ряду мідицеподібні, надряд комахоїдні. Як рідкісна тварина, знаходиться під охороною.
Не можна сказати, що час зовсім не вплинув на реліктів. Стародавні акули і крокодили все ж виглядали інакше, ніж їх сучасні нащадки. Але якщо до деяких видів ми встигли звикнути, інші до цих пір викликають подив навіть своєю зовнішністю.