Утилізація побутових відходів у різних країнах кардинально відрізняється. Розповісти дітям про сортування сміття можна на прикладі Швеції – країни, яка вирішила цю проблему. Як Швеція бореться зі сміттям? Яка технологія переробки сміття в Швеції? Все це Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Швеція: переробка сміття. “Переробка сміття” реферат
«Шведська революція ресайклінгу» – місцевий феномен країни, яка займається переробкою сміття та його повторним використанням. Як швидко проблеми Швеції зі сміттям і екологією був вирішені і як їй цієї вдалося?
Кожна шведська сім’я в своєму будинку або квартирі має парочку контейнерів з наклейками. На одному – картон, на другому – скло, на третьому – пластик, на четвертому – для газет, на п’ятому – метал. І, нарешті, окремий контейнер, призначений для харчового сміття. У них спочатку викидають відповідні відходи, далі їх везуть на станцію для збору сміття. У свідомості місцевого населення вкорінилася звичка сортування сміття, вони роблять це автоматично. Лак для нігтів, фарби, старі батарейки, електроприлади і лампочки є небезпечним сміттям, який шведи утилізують в спеціальних місцях для цього. За утилізацію відповідають муніципалітети. Так, в країні склався екологічний кодекс Швеції. Як правило, сьогодні від будь-якого житлового району на відстані 300 м знаходяться станції з переробки сміття.
В цілому країна не переробляє лише 0,7% своїх відходів, а в світі нормою переробки твердих відходів вважається 40-50%. Куди ж вона діває своє сміття? Шведи розробили прибуткову і ефективну технологію перетворення побутових відходів у відносно дешеве паливо і електроенергію. На сьогоднішній день в Швеції не вистачає сміття, і країна щорічно імпортує понад 700 000 тон відходів з інших країн. Швеція купує сміття в Бельгії, Румунії, Німеччини, Болгарії, Італії.
Від початкової ваги відходів залишається 15% попелу, який сортують і повторно переробляють, витягуючи з нього гравій. Отриманий матеріал використовують в дорожньому будівництві. На сміттєзвалища потрапляє всього 1% відходів.
Один сміттєпереробний завод в Швеції, що знаходиться в Лінчепінге, перетворює в енергію 600 000 т відходів щорічно. Підприємство займається подальшим продажем отриманої електрики і тепла сотням тисяч корпоративним і приватним клієнтам всієї Швеції. Біогаз і біодобрива, отримані з відходів, продаються транспортним і фермерським компаніям регіону. Підприємці з Європи і Америки, державні діячі ретельно стежать за «сміттєвою програмою» шведів, проте їх досвід повторити ще нікому не вдалося.
Чиста і безпечна екологія в Швеції є пріоритетним питанням. Шведським урядом і парламентом було затверджено 16 екологічних цілей, серед них – чисте повітря, зниження впливу на клімат, живі озера, здорове морське середовище і стійкі ліси, нетоксична навколишня природа, багата біологічне різноманіття тощо.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, як Швеція бореться зі сміттям.
Автор матеріалів – Гнатюк Юлія
Матеріал надано тільки для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 10 січня 2020 року.