Степан Чарнецький біографія (скорочено)

степан чарецький біографія Письменники

Степан Чарнецький коротка біографія відомого українського поета, критика і театрального діяча розповість про його життя та творчість.

Степан Чарнецький біографія (скорочено)

Степан Чарнецький з’явився на світ в селі Шманьківці 21 січня 1881 року у багатодітній сім’ї. Він був тринадцятою дитиною в селянській родині. Проте свого батька йому так і не вдалось пізнати: він помер до народження сина.

Степан здобув початкову освіту в Станіславові, а потім навчався у львівській гімназії. Після відрахування за зневажливе ставлення до релігії, він перевівся до реальної школи. Бажання навчатись привело Чарнецького до  Львівського політехнічного інститута. Після закінчення інженерного факультету він деякий час працює за спеціальністю як помічник начальника дільниці на залізниці.

Варто відзначити, що з юності Степана Миколайовича вабило мистецтва. Він починав писати новели та поезії під псевдонімом Тиберій Горобець. Паралельно працював редактором газетах і часописах Галичини. Але справжньої слави він пізнав як театральний діяч: Чарнецький був художнім керівником і режисером театру Руської Бесіди у Львові з 1864 року.

Степан ЧарнецькийПід час Першої світової війни його мобілізували до австро-угорської армії. Але військової кар’єри Степану Миколайовичу не вдалось зробити через власний пацифізм. Хоча саме в цей період він написав найвизначніший твір свого життя – «Ой у лузі червона калина». Поезія стала – гімном українських січових стрільців, а пізніше бійців Української повстанської армії.  З часом, на жаль, автора цієї популярної пісні забули на Батьківщині. Її популярність відродилась з повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну.

Степан Миколайович щиро співчував воякам та цивільному населенню, котрим довелось пізнати всі жахи війни. Всю свою біль та переживання він втілив у поезії. До речі, поет мав і музичний талант, автор створював музику до віршів.  Після 1939 року він працював науковим співробітником Львівської наукової бібліотеки.

Степан Чарнецький попри всі негаразди вів богемне життя, яке важко сприймалось його рідними. Це призвело до справжньої сімейної трагедії: його дружина, полячка Ірена Половчак, покинула поета. Хоча офіційно пара не розлучилась, жінка через деякий час покінчила життя самогубством, залишивши Степана вдівцем у 45 років з двома дітьми – доньками Лесею та Емілією.

Останні роки поет страждав від тяжких хвороб. Він пішов з життя у віці 64-ти років. Його не стало 2 жовтня 1944 року.

Степан Чарнецький: творчість

Чарнецький був багатогранною особистістю. ВІн успішно поєднував літературну діяльність із театральною.

  • Літературна діяльність: Його поетичний доробок включає інтимну, громадянську, пейзажну та патріотичну лірику. Найбільш відомий за вірш “Ой у лузі червона калина”, що став основою для одного з популярних гімнів українського визвольного руху. Чарнецький також був автором літературознавчих праць і театральних рецензій. Збірки поезій та новел: «В годині сумерку» (1908 рік), «В годині задуми» (1917 рік), «Сумні ідеї» (1920 рік), «Дикий виноград», «Нарису історії українського театру в Галичині».
  • Драматургія: Він писав п’єси, які користувалися популярністю серед театральних труп Галичини. Його твори вирізнялися глибоким психологізмом і яскравою національною самобутністю.
  • Журналістика: Чарнецький працював у львівських газетах та журналах, активно висвітлюючи культурне життя Галичини. Він сприяв популяризації української культури через пресу.
Оцініть статтю
Додати коментар