Степан Чарнецький цікаві факти з життя українського поета та автора відомої на весь світ «Червоної калини» розкажуть про його захоплення, особисте життя та творчість.
Степан Чарнецький цікаві факти
- Степан Чарнецький з’явився на світ в Тернопільській області, село Шманьківка, 21 січня 1881 року. Його батько був місцевим священиком і помер ще до народження сина від тифу. Степан Миколайович походив із багатодітної сім’ї і був тринадцятою дитиною у родині.
- До 12 років юнак розмовляв польською мовою. Але з часом перейшов на українську та навіть робив робити зауваження студентам-українцям, котрі не спілкувались в побуті рідною мовою. Племінниця Степана Чарнецького з вдячністю згадувала як дядько зробив з неї українку.
- Навчався у Львівському університеті, де вивчав право, а також активно цікавився гуманітарними науками, особливо літературою і театром.
- Дуже хотів служити в українському війську. В листопаді 1918 року він вже мав отримати звання старшого стрільця. Але через стан здоров’я покинув службу.
- Він увійшов в історію як перший художній керівник і режисер театру Руської Бесіди. Це був перший український професійний театр, котрий працював з 1864 року у Львові. Йому належать праці з історичних нарисів українського театрального мистецтва.
- Степан Чарнецький є автором «Ой у лузі червона калина» – поезію, яку він написав в період Першої світової війни. Спочатку твір став піснею-гімном українських січових стрільців, а потім бійцями Української повстанської армії. Навіть більше: пісня настільки була популярна серед населення, що у Львові видавався окремий військово-історичний часопис «Літопис Червоної Калини», а також було створено видавничий кооператив «Червона Калина». Під час повномасштабного вторгнення популярність пісні зросла після її виконання лідером гурту «Бумбокс» А. Хливнюком. На жаль, ім’я автора цієї популярної пісні, практично забуто на Батьківщині.
- Український поет сам створював музику до своїх творів.
- Степан був одружений на Ірен Поповчак, польці. З часом вона покинула його, хоча офіційно подружжя не було розлучене. Через деякий час Ірен випала із вікна, а Чарнецький, залишившись вдівцем у 45 років, сам виховував двох доньок – Олесю та Олександру.
- Сьогодні нащадки автора пісні «Ой у лузі червона калина» виховують його праправнуків – Остапа та Матвія Мужиків.
- Окрім пісні «Ой у лузі червона калина», Степан Чарнецький написав понад 200 поетичних і прозових творів, серед яких поезії, драми та публіцистика. Він є автором збірки поезій «В годині сумерку» (1908 рік), «В годині задуми» (1917рік), «Сумні ідем» (1920 рік), а також книги «Нарис історії українського театру в Галичині», прозових новел і фейлетонів. Перекладав українських авторів польською мовою.
- Співвітчизники Чарнецького згадують його як «дідича і бурлака, шляхтича і козака, петронія і богеміста» в одній особі. Разом із блиском заржавілих мечів та сяйвом театральних квінтетів він любив мовчанку вечірнього села разом з шумом міського полудня.
- В роки Другої світової війни поет вів скромне життя «інтелігента на пенсії», тримаючись від радянських та нацистських окупантів якнайдалі. До кінця життя він працював науковим співробітником Львівської наукової бібліотеки.
- У 1937 році у родині Степана Чарнецького сталась ще одна трагедія. Його старша сестра з донькою Лесею зачаділи у своєму помешканні. Після цього здоров’я поета сильно погіршилося. І 2 жовтня 1944 році поет помер.