Земноводні або амфібії (Amphibia) – клас хребетних тварин. Латинська назва походить від грецького amphíbios – живе двояким життям. Клас Земноводні налічує всього понад 6700 видів.
Амфібії (земноводні) цікаві факти
Коли сотні років назад відьми варили своє зілля, то за традицією жаби завжди були ключовим інгредієнтом будь-якого чаклунського зілля. Сильна отрута деяких амфібій, наприклад, золотої жаби, давно використовували в якості зброї, ними індіанці племені чоко змащували наконечники своїх стріл.
Жаби традиційний символ каліцтва, знедоленої людини і неприйняття. У 16 столітті в Англії жінку, в будинку якої знаходили жабу, судили за чаклунство. Але чому саме жабу? Через їх шкіру, форму тіла, або в ній все-таки укладено темні сили? З давніх часів існувало безліч історій про камені, які раптово розколювались, випускаючи на світло жившу всередині жабу. Чаклунство, магія? Ні. Це зимова сплячка. Щоб не замерзнути взимку, жаби засипають в темних і теплих місцях.
Шкіра амфібій може служити і ліками. У 1986 році в секреції африканської шпорцевої жаби виявили новий клас антибіотиків. А зовсім недавно вчені з’ясували, що шкіра жаби містить знеболююче, яке в 200 разів сильніше за морфін. Дірки в озоновому шарі зробили амфібій мимовільними датчиками здоров’я планети. Ультрафіолетові промені, що викликають рак у людини, є згубними і для них.
Вчені вважають, що амфібії в прискореному темпі відображають хід еволюції, в процесі якого з’явився і гомо сапієнс. Пуголовок втрачає свої зябра відразу після появи на світло і починає дихати легенями. На шостому тижні життя у нього відростають задні кінцівки. Дев’ять тижнів потому пуголовок вже схожий на жабу. Є легені, що заковтують повітря з поверхні води, і передні кінцівки. Кожна година його життя відповідає мільйону років еволюції.
З часом у пуголовка розвивається зір і слух. Безхвості амфібії прекрасно чують – це доведений факт. Самці притягають самиць співом. Крик жаби коки складається з двох тонів. Але самиці чують тільки високий звук – закличний, а інші самці, тільки низький – загрозливий. Для самців американської жаби-бика хороший слух дуже важливий. Вони агресивні і постійно прислухаються, чи немає поблизу суперників. Їх вуха майже удвічі більші очей.
Зір амфібій залежить від середовища проживання. Очі бувають теж різних видів, відрізняються за формою і розмірами. Вузькі, котячі зіниці, горизонтальні або вертикальні, дозволяють бачити в темряві. Зіниці земноводних бувають квадратними, навіть у формі серця. Кольори їх очей також вражають своєю різноманітністю, бувають навіть червоні, наприклад, у квакша. Це дивна особливість, враховуючи, те, що амфібії бачать світ в чорно-білому кольорі.
У хижих змій теж гострий зір, але вони бачать світ в ультрафіолетовому світлі. Їх потенційним жертвам – земноводним, не завадить зайвий туз в рукаві. І він у них він є – мімікрія. Шкіра жаб відбиває стільки ж ультрафіолету, скільки і лист на якому вона сидить, її неможливо помітити, і змія бачить порожній лист.
Земноводні – перші хребетні, такі, що перейшли від водного до водно-наземного способу життя.
Розмноження у більшості видів відбувається у воді.
Земноводні, подібно до риб, відкладають ікру, оскільки їх яйця (ікра) і зародки позбавлені пристосувань для наземного розвитку. Розвиток завершується Метаморфозом, під час якого личинки втрачають подібність з риб і перетворюються на дорослих тварин.
Дорослі особини живуть на суші.
Організація Земноводних як наземних хребетних багато в чому недосконала: дуже невисока інтенсивність обміну речовин, температура тіла непостійна і відповідає температурі зовнішнього середовища.
Всі земноводні мають тонку гладку шкіру, порівняно легко проникну для газів і рідин. Волога і м’яка шкіра грає у Земноводних важливу роль в диханні. Вологість шкіри, необхідна для газообміну, підтримується виділеннями слизових залоз. У деяких видів слиз може бути отруйним.
Шкіра є додатковим органом газообміну і забезпечена густою мережею капілярів.
Всі земноводні харчуються тільки рухомою здобиччю. На дні ротоглоткової порожнини знаходиться язик. При лові комах язик викидається з рота, до нього прилипає здобич. На щелепах є зуби, службовці тільки для утримання здобичі. У жаб вони розташовані тільки на верхній щелепі.
Всі сучасні земноводні – хижаки.
Зуби служать лише для схоплювання і утримання здобичі. У жаб зуби повністю відсутні.
Рослиноїдних тварин серед земноводних немає із-за украй в’ялого обміну речовин.
Земноводні живляться дрібними тваринами (в основному комахами і безхребетними), схильні до канібалізму. У водних видів в раціон може входити памолодь риб, а найбільш великі полюють на пташенят водоплавних птахів і дрібних гризунів, що потрапили у воду.
У життєвому циклі земноводних чітко виділяються чотири стадії розвитку: яйце, личинка (пуголовок), період метаморфоза, доросла особина.
Для розвитку яйця (ікринки) необхідно його постійне зволоження. Переважна більшість земноводних відкладають ікру в прісних водоймах, однак відомі й винятки: гігантські саламандри, жаба амфіума і деякі інші амфібії роблять кладку на суші. Яйця потребують навіть у цих випадках в підвищеної вологості навколишнього середовища, забезпечення якої лягає на батьків.
Відомі види, які ікринки носять на своєму тілі : самці жаб-повитух обмотують шнуроподібну кладку навколо задніх ніг, самиця сітчастої веслоногої жаби прикріплює ікринки до живота.
Запліднена ікра у піпи сурінамської вдавлюється самцем в спину самиці і остання носить її на собі, поки з ікри не вилупляться молоді піпи.
Личинки, що вилупилися з ікринок, ведуть водний спосіб життя. Вони нагадують по своїй будові риб : у них відсутні парні кінцівки, дихають зябрами (зовнішніми, потім внутрішніми). Тільки деякі види на світ з’являються вже у вигляді маленьких безхвостих жабенят.
Личинки зазнають метаморфоз і перетворюються на дорослі особини, що ведуть наземний спосіб життя.
Земноводні деяких видів проявляють турботу про потомство (жаба, рахкавки).
Викопні земноводні набагато численніше і різноманітніше сучасних.