Чи знаєте ви щось цікаве про озоновий шар? Цікава інформація про озоновий шар для дітей і дорослих зібрана в цій статті.
Цікаві факти про озоновий шар
Всім добре відомо як незвично пахне повітря після грози. Цей запах утворюється під час електричних розрядів озону, який недаремно в перекладі з грецького означає «пахучий». Характерний запах озону не сплутати ні з чим – він пахне свіжістю.
Озоном називається активний кисень. Це з’єднання з 3-х атомів кисню. Молекула озону О3 нестійка і при достатніх концентраціях в повітрі при нормальних умовах мимовільно за кілька десятків хвилин перетворюється на O2 з виділенням тепла.
Озоновий шар знаходиться від 19 до 35 км над поверхнею Землі. Озон утворюється і близько до поверхні Землі під час грози, при ударі блискавки, і в рентгенівському устаткуванні.
Озон з’єднується з іншими речовинами значно швидше, ніж кисень. Озон дуже швидко вбиває бактерії, з цієї причини його використовують для очищення води і повітря в приміщеннях.
Вперше озон був виявлений в 1785 році голландським фізиком Ван Марумом. У 1850 році була визначена висока активність озону як окислювача і здатність його приєднуватися до подвійних зв’язків в реакціях з багатьма органічними сполуками. Обидві ці властивості озону в подальшому знайшли широке практичне застосування.
Озон, будучи одним з найсильніших окисників, має сильні дезинфікуючі властивості. Він здатний руйнувати віруси, бактерії, а також впливати на ті мікроорганізми, які стійкі до дії хлору.
Озон для очищення води застосовується вже більше ста років. Вперше для знезараження і дезодорації води озон був застосований в 1898 році в місті Сан Мор (Франція). Вже в 1907 році був побудований перший завод з озонування води у французькому місті Бон Вуаяж, який обробляв 22500 кубічних метрів води на добу з річки Вазюбі для потреб міста Ніцци. У 1911 році була пущена в експлуатацію станція озонування питної води в Санкт-Петербурзі. У 1916 році діяло вже 49 установок по озонуванню питної води. Широке ж поширення озон отримав тільки протягом останніх 30 років завдяки появі надійних, компактних і енергозберігаючих апаратів для його синтезу – озонаторів (генераторів озону).
А як антисептичний засіб, був використаний під час Першої світової війни. З 1935 році стали використовувати введення озонокислородної суміші ректально для лікування різних захворювань кишечника (проктит, геморой, виразковий коліт, свищі, придушення патогенних мікроорганізмів). Вивчення дії озону дозволило використовувати його в хірургічній практиці при інфекційних ураженнях, лікуванні туберкульозу, пневмонії, гепатиту, герпетичної інфекції, анемії та ін.
В даний час 95% питної води в Європі і США проходить підготовку з використанням озону. Озонування застосовують також при очищенні стічних вод від фенолів, нафтопродуктів, ціанідів, сульфідів та ін. Домішок, небезпечних для навколишнього середовища.
Атмосферний озон відіграє важливу роль для всього живого на планеті. Утворюючи озоновий шар в стратосфері, він захищає рослини і тварин від жорсткого ультрафіолетового випромінювання. Тому проблема освіти озонових дір має особливе значення.
Найбільша озонова діра діаметром понад 1000 км вперше була виявлена в 1985 році, на Південній півкулі, над Антарктидою.
Цікавинки про озоновий шар, цікаві відомості про озоновий шар ви можете додавати через форму коментарів.