Цікаві факти про ящірок для дітей та дорослих зібрані в цій статті.
Цікаві факти про ящірок
На Землі налічується більше 5600 видів ящірок. Завдяки їх вивченню вчені змогли відкрити явище партеногенезу, при якому для розмноження не потрібна участь самця.
Деякі ящірки роду гадюк здатні ходити по воді в прямому сенсі. Вони розробили тактику, при якій часто б’ють по поверхні води задніми лапками і завдяки цьому утримуються на поверхні.
Жабовидні ящірки виробили в процесі еволюції унікальний захисний механізм: в момент небезпеки вони випорскують власну кров з куточків очей на досить велику відстань, що приголомшує противника і відбиває у нього подальше бажання наближатися до ящірки.
Пустельна ящірка молох в умовах гострої нестачі води змогла виробити унікальну здатність – збирати рідину тілом і направляти її прямо в рот завдяки мікроскопічним каналам між лусочками. Така ящірка здатна збирати воду, просто зарившись у вологий пісок.
Жовтобрюхий трипалий сцинков, який мешкає на південному сході Австралії, демонструє різні способи дітонародження в залежності від зони проживання. Ящірки, що мешкають на морському березі, відкладають яйця, а сцинки, які мешкають в більш прохолодних гірських районах, є живородящими.
Гекони змушені постійно змочувати мембрану своїх очей мовою через відсутність повік. А пустельні гекони Намібії таким чином вгамовують спрагу, адже вранці на дюни опускається туман, і на очах ящірок при цьому утворюється конденсат.
Існує вид ящірок, який складається повністю з особин жіночої статі. Такі ящірки (Cnemidophorus neomexicanus) відтворюють потомство за допомогою партеногенезу. При такому вигляді розмноження яйцеклітини розвиваються без запліднення.
Всім відомо, що ящірки здатні відкидати свій хвіст в разі небезпеки. Але деякі види, наприклад, північноамериканська сцінцелла, після відкидання хвоста повертаються на те місце і з’їдає його. Все тому, що хвіст містить багато поживних речовин. У деяких випадках хвіст ящірки може надломитись. Тоді в тому місці може почати розвиватися другий хвіст.
Найбільші наші сучасники ящірки – це комодські варани. Вони можуть виростати більше трьох метрів в довжину.
А найбільшою древньої ящіркою була мегаланія, яка мешкала в Австралії більше 40 тисяч років тому. Імовірно вона досягала семи метрів в довжину, а важила до 700 кг. Дивно, але є свідки того, що мегаланії не вимерли і продовжують жити в густих джунглях Австралії. Її нібито бачили в 1977, 1978 і 1981 роках.
Вчені, які досліджували очі ящірок, прийшли до висновку, що ящірки бачать світ в помаранчевих тонах. Вся справа в тому, що в їх сітківці є безліч крапель жиру оранжевого кольору, які виконують роль світлофільтра