“Василько, князь Теребовельський” скорочено

василько князь теребовельський скорочено Скорочено твори

“Василько, князь Теребовельський” скорочено читати історичну поему Ви можете за 10 хвилин.

“Василько, князь Теребовельський” скорочено читати

«Для коня узда кермою є, для мудрого — книга».
Князь Ярослав Мудрий

«Не хочемо віддати тобі Володимирського престолу, бо ти кинув ніж межи нас, чого не бувало в Руській Землі»,— такими словами осудив Володимир Мономах з іншими князями Руси-України вчинок Давида Ігоровича — осліплення князя Василька Теребовельського.
Запис у староукраїнському
Літописі з року Божого 1100.

Половці
В ті далекі часи найбільшим горем для русів були набіги половців. І от знову вони прийшли. У Переяславі всі оборонялись як могли. Дехто за оборону поплатився життям, а декому вона не допомогла – половці зв’язали і повели в степи. По всьому місту стояв голосний жіночий плач – то невольниць вели в степ, а ті, хто чудом врятувались, тужили за загиблими і полоненими.
Люди втомились це терпіти. Негайно повідомити про це князя! Більше не може руська земля віддавати своїх найкращих людей! Повідомити князя і просити допомоги. Тільки на нього надія.

— О князю, князю, вишли стежі,
Шли на поміч рать!
За утоптаних у землю
Голубок-дівчат,
За дітей, що лебедями
Злякано ячать,
За невільних у арканах,
За страшні жалі —
Князю, йди!
Помстись за рани
Рідної землі!

Василько, князь Теребовельський
Почув про набіг половців князь Василь, що сидів у Теребовлі. Він зрозумів, що потрібно покласти цим набігам край, бо половці, побачивши, що ніхто не боронить цю землю, продовжуватимуть своє страшне діло. А так недовго дочекатись поки всіх русів виведуть в степи. Тому князь вирішив скликати інших князів і піти разом на половців.

Ви чуєте? Це вже не вітер,
А дим із стену, дим і чад,
Це Русь горить! Це Україну
Чорноазійська точить міль!
Князів скликає воєдино
Теребовельський князь Василь.

Гінці
Гінців розіслано по всій Русі – князь Василь скликає усіх князів. Гінці мчать чимдуж, бо розуміють, що справа надто важлива і зволікати ніяк не можна.

Летять гінці
В усі кінці,
Під голоси
Всеї Руси:
Забудьте спір,
Забудьте спір
Скликайте княжий збір!

Київ
Ось уже і стольний город Київ, з усіма його церквами і Золотими воротами, возведеними ще Володимиром Великим.
Гінець прибув до князя Святополка і сповістив про задум князя Василька. Тут же прибув до Святополка і князь Володимир з Переяслава. Князі порадились і вирішили об’єднатись заради Русі.

І врадили князі на раді,
Щоб по-братерськи, без оман
Всекняжу скликати нараду —
Хай гине половецький хан!

На Любчім озері, 1097 року
Усі князі, що колись бились між собою за землі і престол тепер зібрались разом і присяглись на хресті оборонити Русь від нападів половців.

Намова
Не встигли ще розійтись після присяги, а князь Давид Волинський прийшов до Святополка і став намовляти його проти Василька і Володимира; казав, що ця присяга лише прикриття для того, щоб позбавити Святополка престолу, забрати в нього Київські землі. Святополк повірив йому, страшенно розсердився і негайно покликав до себе в Київ князя Василька.
А князь Давид тим часом передчував радість – сподівався, що міжусобиця знищить усіх князів.

І Давид завертає у ніч,
У Звенигород скаче Давид,
В плахту ночі ховаючи стид,
Хитре серце сховавши в пітьму —
Більший уділ аж сниться йому!..

Осліплення
Князь Василько негайно прибув у Київ, та не знав він яке його чекало нещастя. Без пояснень, без попереджень, без розмов йому одразу було винесено покарання. Князя Василька осліпили. А він навіть не розумів чому, він мав такі щирі наміри…

А він ридав, немов дитина,
І тільки шепотів: — За що?..
Ще раз долонею до віч,
Та в синь очей —
Упала ніч,
Вічна ніч.

У Володиморі-місті
В місті князя Давида в одній з непримітних хатин був ув’язнений Теребовельський князь Василько. Осліплений і всіма покинутий він мусив доживати тут свої дні.

Половці, знову
А тим часом на руські землі знову прийшли половці. І знову люди страждають, гинуть і потрапляють в полон. І знову крик і сльози, нагаї й аркани у крові. Люди потребують допомоги. А де ж князі?!

Сучасне
Князь Володимир визволив Василька з-під варти і повернув його додому. Все ж таки рідний брат. А на Русі знову розбрат – воюють між собою князі усіх земель: Збруча, Дунаю, Дніпра, Десни.

У Переяславі
Князь Володимир чекає на нараду. Всі князі з’їдуться в Переялав. Але для нього куди легше йти в бій, аніж “воювати” серед князів у палатах. Треба примирити всіх, а це нелегка задача. От уже і нарада. Одні пропонують йти на князя Давида, інші – на Святополка. Довідник цікавих фактів та корисних знань. Та Володимирові вдалось всіх примирити. Вирішили покарати Давида, Київ лишити в спокої, а самим піти з мечем на половців.

А нині ми вирішим так:
Хай кожен, хто ходить за ралом,
Навчиться ще й зброю нести,
Бо половці винищать нас!

Гінці, знову
І знову гінці розносять вісті. На цей раз добрі. Князь Володимир Мономах попросив взяти в похід на половців осліпленого князя Василька. Він поважає його мудрість і саме тому хоче взяти його у похід.

У Ветичеві, 1100 року
Уся Русь піднялась проти половців.

Стольний Київ, Чернігів і Галич,
Переяслав і Холм, і Самбір,
Кременець, Володимир… вставали
Руські списи, росли, наче бір,—
Бути
Бути кончині
Половцям,
Або Україні!

Руський меч
В кузнях почали підготовку до походу. Всюди чорно і спекотно – кують оружжя. Скоро піднімуться руські мечі за свободу!

Року Божого 1103
У Долобську відбулась рада. Нарешті князі домовились про спільний похід, про спільний порятунок Русі. Князь Василько плакав від щастя – нарешті на Русі настане мир!

Похвала св. Софії Київській

Софіє, золота Софіє!
Ти межи київських садів,
Неначе крила лебедів,
Що над землею ледве мріють.

Перед походом усі князі прийшли в Київ до церкви Святої Софії. Тут вони, пригадавши славу предків, просили Божого благословення на їхнє справедливе діло.

Радість Руси
Вся Русь ожила! Народ піднявся і рушив разом з князями в похід. Нарешті йдуть зміни, яких вони так довго чекали. Нарешті буде свобода!

Спільний похід до острова Хортиці
Всі прямують до Хортиці. На першому човні на кормі стоїть князь Василько. Він сивий й сліпий, але серце і розум його сильні й могучі і вірять вони в перемогу.

— На Хортицю, князю?
— А певно, козаче!
І тисячі тисяч крокують за ним.

На Хортиці
Князі прибули на Хортицю і розробили план дій. Вони всі були в піднесеному настрої і вірили в свою перемогу.

Бій з половцями
Розпочався бій. Він гремів на весь степ. Руські князі і люди бились відчайдушно, бились за Батьківщину, за свободу, за вільне життя без страху. І стали потроху половці відступати – їх вразила сила духу русичів, їх відвага й мужність. Половців було переможено!

Епілог
Вже закінчувався бій, коли до князя Василька підійшов князь Данило. Він почував свою вину у тому нещасті, причиною якого став і був згоден понести найтяжчу кару – заплатити за свою зраду життям. Але князь Василько пробачив його і обнялись князі, і значило це мир на всій Русі.

Автор: cup_of_flowers

Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 12 червня 2019 року.

Оцініть статтю
Додати коментар