Вегетативне розмноження рослин приклади

Біологія

Приклади вегетативного розмноження назвати може кожен, хто згадає як ростуть рослини на городі чи в природі.

Вегетативне розмноження рослин приклади

Що таке вегетативне розмноження рослин?

Вегетативне – це розмноженнявегетативними органами, їх видозмінами або їх частинами.  Вегетативне розмноження базується на схильності рослин до регенерації – здатності відновлювати втрачені органи або частини тіла.

При вегетативному розмноженні у потомства набір генів батьківської форми повторюється, а це дуже важливо для збереження ознак.

Природні способи вегетативного розмноження

Існують три основні способи вегетативного розмноження в природних умовах:

  1. розмноження пагонами;
  2. розмноження бульбами й цибулинами;
  3. відокремленням частин материнського організму.

Розмноження корінням

В процесі вегетативного розмноження може брати участь коріння. У деяких рослин (вишня, слива, вільха, осика, малина, калина, бузок, осот) на коренях утворюються додаткові бруньки, з яких розвиваються додаткові паростки. Під час вкорінення цих паростків і подальшого відділення їх від материнської рослини і з’являються нові особини.

Багато рослин розмножуються кореневими паростками, які розвиваються з придаткових бруньок, які закладаються на коренях (бузок, вишня, осика, осот, малина, ожина, хрін, щавель). Лінь читати?

У природних умовах зустрічається вегетативне розмноження кореневими відсадками (дикий виноград, смородина, аґрус).

Розмноження кореневищами

Частина багаторічних трав’янистих рослин розмножуються кореневищами (ірис, пирій, деревій, меліса, материнка, м’ята).

Розмноження столонами

Столони — це повзучі горизонтальні стебла, які стеляться по поверхні землі. Вони не є зимуючим органом. Від їх вузлів відходять додаткові корені, які разом із частиною стебла відокремлюються від материнського куща і таким чином утворюються нові рослини. Прикладами можуть бути зеленчук, костяниця. Вони відносно рано відмирають.

Розмноження бульбами

Бульби – видозмінені укорочені пагони рослин, що мають більш – менш округлу форму, що утворюються в результаті розростання одного або декількох міжвужзів. Бульбами стеблового походження розмножуються картопля і топінамбур.

М’ясисті кореневі бульби є органами вегетативного розмноження жоржини, чистеця, батату.

Розмноження цибулинами

Цибулини – видозмінені підземні пагони рослин, що мають потовщене коротке плоске стебло і м’ясисті безбарвні плівчасті основи листя. Вони здатні запасати воду і поживні речовини, а так само беруть участь у вегетативному розмноженні. Цибулини є органами вегетативного розмноження трав’янистих рослин з родин лілійних, амарилісових і деяких інших (тюльпан, гіацинт, нарцис, лілія).

Розмноження пагонами

Ряска, елодея, традесканція, верба можуть розмножуватися відокремленими частинами пагонів. Надземними повзучими пагонами (вусами) розмножуються суниця, перстач, костяниця, ястребинка. У деяких рослин в пазухах листків або в суцвіттях утворюються виводкові бруньки (очиток, бріофілліум) або цибулинки (тонконіг лучний, лілія), які опадають з материнської рослини і вкорінюються.

Розмноження листям

Здатність до вегетативного розмноження листям в природі виражена слабше. У пазухах рослин на листках та в суцвіттях замість квіток утворюються маленькі, вкриті листками пагони, які, опадаючи з материнської рослини, вкорінюються.

Оцініть статтю
Додати коментар