“Вітька+Галя” аналіз твору Валентина Чемериса допоможе підготувати літературний паспорт твору.
“Вітька+Галя, або Повість про перше кохання” аналіз твору (паспорт)
Автор — В. Чемерис.
Рік написання – 1968 (перша публікація)
Літературний рід — епос.
Жанр — гумористична повість.
Тема: розповідь про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі: дружбу і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення.
Ідея — поетизація щирості й неповторності перших юнацьких почуттів.
Головні герої:
- Вітька Горобець,
- Федько Котигорошко,
- Галя Козачок,
- Петро Білий
Проблематика:
- Дружби (Вітька-Федько)
- Кохання (Вітька-Галя)
- Зради (Вітька-Петро)
- батьки і діти;
- культура спілкування;
- уміння бачити прекрасне в буденності;
- необхідність навчання та розвитку творчих здібностей.
Композиція та сюжет “Вітька + Галя”
«Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» складається з двох частин: перша називається «Дуель», друга — «Голуба куниця». За жанром кожна з них — це оповідання, тому що сюжет однолінійний, події відбуваються протягом короткого проміжку часу, діє невелика кількість героїв. Тому слово «повість» у заголовку потрібно розуміти як синонім до слова «розповідь», а не як визначення жанру твору.
У розділі «Дуель» автор майстерно розташовує елементи сюжету. Події починаються надвечір 24 липня 1964 р., а завершуються наступного дня, 25 липня, хоч насправді охоплюють значно триваліший проміжок часу. Автор починає з епізоду, найближчого до кульмінації: наступного дня головний герой Вітька Горобець битиметься на дуелі. З ким? Чому? Навіщо у XX ст. з’ясовувати стосунки в такій застарілій формі? Ці та інші питання відразу виникають у читача і спрямовують його увагу на пошук відповідей. І поки сам дуелянт спить, автор, як у кіно, починає «відмотувати» назад стрічку подій, щоб пояснити причини дуелі. І тільки після того, як вони з’ясовані, події починають розгортатися послідовно без часових «розривів».
Композиція:
- експозиція — розповідь про дружбу в дитинстві Віті з Галею та їхні пригоди;
- зав’язка — Вігя зізнається своєму другу Федькові у закоханості до Галі Козачок. Для нього самого це почуття стало несподіваним. Друзі вирішують, що Вітя має освідчитись дівчині у своїх почуттях.
- розвиток дії— друзі складають, а Вітя виконує серенаду для Галі; хлопці посилають свій «шедевр» — серенаду — до редакції районної газети з проханням надрукувати; хочуть роздобути в бабці зілля, яким причарують дівчину; Вітя йде на перше побачення та здійснює заради коханої «трудові подвиги»; утворюється «любовний трикутник», що наближає розвиток дії до кульмінації;
- кульмінація відкриває всі таємниці та відповідає на запитання, які виникли в читача на початку твору, — дуель, арешт Віті, зізнання Петра Білого, що він не кохає Галі;
- розв’язка у творі несподівана — Галя при всіх виявляє свої почуття до Віті й робить його щасливим.
У творі автор майстерно використовує позасюжетні елементи як додаткові засоби впливу на читача (інтригуючий заголовок, епіграф, авторські відступи, портрети героїв, лист із редакції тощо).
Переповідає історію кохання у творі оповідач. Складається враження, що це дорослий чоловік, який уже пережив перші почуття, тому часто йому хочеться втрутитись у перебіг подій і щось порадити Віті чи застерегти його від хибних кроків. Оповідач дотепний та іронічний, але ставиться до своїх героїв доброзичливо й зі співчуттям. Майстерно зображуючи комічні ситуації, автор використовує цілий арсенал прийомів:
- створює смішні та парадоксальні ситуації;
- поєднує в розповіді комічне й драматичне, високий і низький стилі; вживає відповідну лексику та гру слів;
- поєднує невідповідність стилю мовлення й обстановки, у якій це сказано; натякає або вибудовує ланцюжок думок, що викликають смішні асоціації; перераховує різнорідні предмети в одному ряду; використовує спеціальні риторичні фігури тощо.
СМІШНЕ Й СУМНЕ В ПОВІСТІ «ВІТЬКА + ГАЛЯ…»
Смішне | Сумне |
Наслідування Федьком книжних романів, комічні ситуації із серенадою, листом до редакції, приворотним зіллям та ін. | Стан побутового обслуговування на селі; бідність селян; обмежені можливості культурного розвитку, дозвілля; виготовлення небезпечних іграшок та їхнє використання; обмундирування міліціонерів |
«Вітька + Галя…» — це гумористичний твір про пригоди 14-річних друзів Віті Горобця, Федька Котигорошка і Галі Козачок — мешканців села Великі Чаплі. Цей твір автобіографічний, тому що автор розповів про своє перше кохання, а Вітя Горобець – це він, Валентин Чемерис, бо в дитинстві його часто називали «Вально» або «Вітько». Імен друзів письменник теж не змінював: Федько і Галя Козачок реальні особи, з яких він писав своїх героїв.
Допоможіть будь ласка написати продовження твору через 10 років. Будь ласка, прошу!!!
Сам шукаю
Напишіть що вони пожинилися
genius
ровно 2 года прошло с твоего комента
Ти з Києва?
вообще то 4
вообще то 5
Що вона виявилася жінкою якогось алкаша,а він одружився з Федьком і навіть не згадує про неї
Браво
О Привіт Зайчик
ГЕНИАЛЬНО
РЕАЛЬНО ,а у нас войнааа
А зараз ще треба?) Я ж вчасно?
Геніально, нік свій назвав питанням
Назва: “Вітька + Галя: Любов на розлуці”
Опис сюжету:
Десять років минуло з того часу, як Вітька і Галя зазнали своє перше кохання. Життя розкинуло їх по різних кінцях світу, і тепер вони знаходяться в різних країнах, виконуючи свої особисті та професійні мрії. Обидва їм вдалося досягти успіху: Вітька став визнаним письменником, а Галя здобула успіх у сфері мистецтва.
Одного дня, коли Вітька знаходиться на турнірі поетів у великому місті, він випадково зустрічає Галю. Вони зустрічаються на тлі величезного міського парку, де вони колись мріяли про своє майбутнє разом. Зустріч приносить з собою хвилю суміші емоцій: радість від знову побачення та сум, бо вони знають, що їхні життя змінилися назавжди.
Вітька і Галя проводять разом кілька незабутніх днів, діляться спогадами та розповідають про свої досягнення та розчарування. Вони відчувають, що між ними все ще є особлива зв’язок, але реальність нагадує їм про обов’язки та зобов’язання, які з’явилися за ці роки.
Поступово стає очевидним, що Вітька та Галя повинні зробити складний вибір. Вони розуміють, що відносини між ними не можуть повернутися до того, що було раніше. Вони знають, що повинні продовжувати свої життя окремо, присвячуючи себе своїм кар’єрам та особистому росту
6 лет назад…
Уже наверное 3 курс…
да, давненько было
а щас треба? Я ж вчасно написав?)
Напишіть будь ласка лист до головного героя!
🙂