Юрій Збанацький біографія скорочено розповість про життя та творчість українського письменника, кінодраматурга. Юрій Збанацький цікаві факти допоможуть більше дізнатися та написати повідомлення про письменника.
Юрій Збанацький біографія коротко
Юрій Оліферович Збанацький народився 1 січня 1914 року в селі Борсукові на Чернігівщині в селянській родині.
Закінчив Остерську семирічну школу, куди доводилося щодня ходити пішки за 13 км.
Навчався в Чернігівському педагогічному технікумі, і у Ніжинському педагогічному інституті, який закінчив у 1937 році. По закінченні інституту працював учителем, директором неповної середньої школи, завідувачем районного відділу освіти, штатним пропагандистом Остерського районного комітету КП(б)У. Член ВКП(б) з 1939 року. У липні 1940 року призначений редактором Остерської районної газети Чернігівської області.
Учасник Другої світової війни з 1941 по 1945 роки.
Після окупації району залишився на окупованій території. Розпочав підготовчу роботу по створенню підпілля, проте за доносом зрадника 6 січня 1942 року був заарештований. Після допитів направлений в концентраційний табір, в якому пробув майже 7 місяців. У вересні 1942 року втік з табору. Повернувщись на Остерщину, Збанацький організовує партизанський загін імені Миколи Щорса.
4 січня 1944 року Збанацькому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Після війни викладав літературу в Київському педагогічному інституті імені Горького, згодом очолив філологічний факультет цього ж інституту.
Писати Збанацький розпочав ще до війни. Перші його друковані твори з’явилися в 1944 р. У 1948 р. вийшла повість «Таємниця Соколиного бору», яка принесла йому славу й визнання.
Його повісті «Між добрими людьми», «Морська чайка», «Курячий бог», роман «Сеспель» були екранізовані на Київській кіностудії ім. О. П. Довженка. Написав «Поліські билиці» — короткі оповідання з життя його знайомого вчителя Каленика Переплигнигопченка.
Повсюдне визнання здобули такі збірки творів Збанацького, як «На все життя» (1950), «Над Десною» (1951), «Старший брат» (1952), «Крилатий гонець», «Незабутнє» (1953), повісті «Лісова красуня» (1955), «Єдина» (1959), «Курилові острови» (1963), «Геро-подвія» (1966), романи «Малиной дзвін» (1958), «Хвилі» (1967), «Кують зозулі» (1975).
У 1960 р. роман Збанацького «Малиновий дзвін» був відзначений премією імені М. Островського. В 1970 р. за роман «Хвилі» письменникові присуджена Державна премія УРСР імені Т. Г. Шевченка, а в 1975 р. роман «Кують зозулі» удостоєний літературної премії імені Лесі Українки.
Помер 25 квітня 1994 року в Києві.
Юрій Збанацький цікаві факти
- Юрій Збанацький народився на Чернігівщині – у селі Борсуків, серед мальовничих берегів Десни.
- Його батько був учасником Першої світової війни і через поранення та хвороби рано помер, залишивши багатодітну сім’ю.
- Писати вірші почав ще у школі.
- Щодня долав 13 кілометрів пішки до семирічної школи, що свідчить про його наполегливість та прагнення до знань.
- До війни працював учителем української мови та літератури.
- У 19 років він став директором школи, що є винятковим досягненням для такого молодого віку.
- Під час війни був командиром партизанського загону на Чернігівщині, активно борючись із німецькими окупантами.
- Його мати, Євгенія Вікторівна, загинула від рук нацистів, не зрадивши сина під час тортур. Цей епізод ліг в основу його повісті «Єдина». Від рук фашистів загинув також рідний брат Юрія Збанацького Василь, якому було 14 років.
- Письменник вижив після дев’яти місяців ув’язнення у концтаборі, а згодом здійснив героїчну втечу.
- Збанацький був не лише письменником, а й педагогом та організатором, викладав у Київському педагогічному інституті та очолював Київську міську організацію Спілки письменників України.
- Деякі його твори екранізовані, серед них «Між добрими людьми», «Сеспель», «Таємниця партизанської землянки», що закріпило його внесок у розвиток української кінематографії.
- Багато мандрував. Як учасник руху захисників миру побував у Польщі, Китаї, Угорщині, Болгарії, Франції, Швейцарії, Фінляндії, Арабській Республіці Єгипет, Лівії, Ірані, Індії, Греції, Туреччині.
- Герой Радянського Союзу – У 1944 році Юрію Збанацькому було присвоєно це звання за героїзм у керівництві партизанським рухом.
- Герой Радянського Союзу – У 1944 році Юрію Збанацькому було присвоєно це звання за героїзм у керівництві партизанським рухом.