Загадки з української літератури – це обовязкова складова навчальної програми у будь-якій школі. Адже діти мають засвоїти поняття загадок, їх види, особливості.
Загадки 5 клас українська література
Загадка — це дотепне метафоричне запитання, поставлене у формі хитромудрого короткого опису будь-якого предмета чи явища. Це своєрідний і дуже давній вид народної творчості.
Загадки були і є засобом виховання, розвитку розуму, перевірки кмітливості. Вони спонукають до порівняння, зіставлення речей, вчать спостерігати за природою, виділяти головне.
Ознаки загадки: конкретність теми, лаконізм, стійкість традиції українського народу.
- – Явища природи: «А що сходить без насіння?» (Сонце); «А що біжить без перестанку?» (Час); «А що шумить без буйного вітру?» (Річка)
- – Людина: «Між білими березами талалай плеще». (Зуби, язик)
- – Рослинний і тваринний світ: «Чотири чотирники, два закопир-ники, а третій вертун». (Корова); «Хату на хаті має, жабам рахунок знає». (Лелека); «Вдень мовчить, а вночі кричить». (Сова)
- – Духовне життя людини: «А що плаче — сліз не має?» (Серце); «А що горить без полум’я?» (Любов)
- – Трудова діяльність: предмети побуту, знаряддя праці: «Між ногами — тривога, на пузі дорога». (Прядка); «В лісі росте, у коня колихається, у баби теліпається». (Сито)
- – Загадки можуть мати національні образи: «Прийшли татари, людей забрали, а хата вікном утекла» (Рибалка. Риба, вода, волок); «Під одним козирком чотири козаки стоять» (Ніжки стола).
Загадки для учнів з української літератури
- Під одною шапкою чотири брати стоять. (Стілець)
- Має роги і ноги, а держиться підлоги. (Стіл)
- Не звір, а з ногами, не птах, а з пір’ям, не людина, а в одязі. (Ліжко)
- Що за віконце чарівне, яке мені показує мене? (Дзеркало)
- Іде років двісті, стоїть на місці, лічить людський вік, а не чоловік. (Годинник)
- Гладить все, чого торкнеться, а торкнеш – кусається. (Праска)
- Оце так будинок: одне вікно, у вікні – кіно. (Телевізор)
- Стоїть півень на току у червонім ковпаку. (Мак)
- Що то за віконця, що допомагають бачити сонце? (Окуляри)
- На березі чотири гілки, на кожній гілці ще по три гілки, на кожній гілці по вісім яблук. Скільки яблук висить разом? (Ніскільки, бо на березі яблука не ростуть).
- Хоч кравцем не був ніколи — голок має він доволі (їжак).
Загадки з української літератури можуть бути самими різними, урок можна провести у вигляді вікторини, придумати цікаві конкурси по кожному виду загадок: загадки про школу, про тварин (домашніх, диких, тварин Африки), загадки про пори року (зиму, осінь, весну, літо), тощо.