Слово «хюґе» за версією Оксфордського словника входить в топ найбільш популярних з 2016 року. А от його буквального перекладу з датської мови немає. Це щось на межі філософії, почуттів, емоційного стану. Від якого слова утворилося датське «hugge», сказати важко. Можливо, від норвезьких «hugga» – «заспокоювати», «hugr» – «настрій», «hug» – «обійми». Найбільш близьким українським аналогом до «hugge» буде «затишок». Це слово не потрібно розуміти, його потрібно відчути.
Хюґе – це особлива філософія відношення до всього, що тебе оточує з метою досягти щастя. Мій дім – моя затишна фортеця. Зручне планування, раціональне використання простору, якісні будівельні матеріали, мінімалізм та єднання з природою – послідовники цього напрямку цінують саме ці пріоритети, обираючи нову квартиру. В Україні відчути хюґе можна навіть на околицях Львова, а саме в ЖК Компаньйон.
Хюґе – це стан душі
Щастя для кожного – ще щось своє. Когось надихають кар’єрні успіхи, хтось радіє з нових знайомств. Та для більшості людей щастя асоціюється з сім’єю, домашнім затишком. Хюґе – це:
- Дивитися улюблений серіал з чаєм та теплою ковдрою.
- Нікуди не поспішати, насолоджуючись кожним моментом.
- Бути поруч з членами родини, друзями.
- Забути про смартфон та інтернет на певний час.
- Приготувати смачну випічку разом з дітьми.
Хюґе – це вміння бути щасливим, цінуючи кожен момент. Секрет навіть не в речах, якими ви себе оточуєте, а в особливій атмосфері, яку вони створюють. Щоб відчути настрій затишку, не потрібно багато грошей. Навпаки – простота тут має ключове значення. До речі, шампанське з устрицями – це не хюґе.
Смак
Це щось приємне та знайоме, з заспокійливим ефектом. Якщо чай – то з медом та печивом. Якщо випічка – то з глазур’ю. Якщо плов – то з ароматними приправами.
Звук
Це ті звуки, які чутно тільки в тиші: краплі дощу, потріскування дров в каміні, скрип старих половиць, шелест листя за вікном, шум води в чайнику, що закипає.
Запах
Запахи хюґе – ті, що переносять до теплих спогадів. Це аромат бузку, ванільної випічки, новорічної ялинки та цитрусових.
Тактильні відчуття
Ті, що дарують особливе відчуття комфорту та захищеності. Відчуття хюґе – це коли ти тримаєш чашку гарячої кави, коли торкаєшся до килима з м’яким ворсом, коли проводиш долонею по старовинному дерев’яному столу.
Кому підходить хюґе
Можна без перебільшення сказати – всім. Людям, які не відрізняють вчорашній день від сьогоднішнього, які загубилися в шаленому ритмі життя. Хюґе потрібен українцям, які з лютого перебувають у стресі, що сковує рухи та думки.
Звісно, не можна просто взяти та перекроїти своє звичне життя. Але окремі елементи хюґе точно не завадить взяти до уваги та спробувати відчути на собі його майже психологічну терапію.
Стиль життя та інтер’єр хюґе буде до вподоби всім, хто дотримується ЗОЖ, цінує домашній затишок та піклується про своїх рідних. Здоров’я та психологічний комфорт – це поняття поза часом та модою.
Що потрібно для хюґе
Найпростіший спосіб створити атмосферу хюґе – це запалити свічки. Приємне мерехтіння вогника діє майже гіпнотично: заспокоює, переносить в приємні спогади. Датчани запалюють від однієї до п’яти свічок щодня – а вони точно розбираються в хюґе.
Ще один спосіб – м’яке освітлення. Знайдіть місце в домі, де можна створити приглушене освітлення з майже янтарним кольором. Ви побачите, як воно вас буде приманювати. А що ще можна зробити?
Інтер’єр
Офісний стиль сприяє накопиченню стресу. Не намагайтесь вдома повторювати офісне облаштування. Інтер’єр хюґе – це світла гамма відтінків, де переважає сірий, а в якості акцентів використовуються синій чи коричневий колір. Датчани віддають перевагу натуральним матеріалам, які мають природну теплу енергетику: це дерево, камінь, шкіра, хутро.
В датському інтер’єрі багато ковдр, подушок, килимів. Посуд керамічний з орнаментами та принтами. В домі присутній декор, виконаний своїми руками: це різні панно, аплікації. Додайте у звичне облаштування пледи, подушки, постеліть м’який килим, розставте фото у гарних рамках, книги, вінтажні дрібнички, додайте рослин на підвіконня, повісьте гірлянди.
Одяг
Одягатися в стилю хюґе – це в першу чергу про зручність. Светр чи кардиган ручної в’язки, довгий шарф, зручні кросівки, пальто-oversize замість короткої куртки – такі речі роблять нас іншими. Відайте перевагу натуральним тканинам, приємним на дотик. Якщо це дім, то обов’язково надягніть теплі носки та затишну піжаму.
Їжа
Здоровою їжу у стилі хюґе назвати важко. Та в тому й сенс. Ми ж не кожного дня балуємо себе солодощами та жирними м’ясними стравами. Їжа має бути домашньою, смачною. Наприклад, рагу зі свинини, джем, ванільна домашня випічка – це хюґе, а фуа-гра чи стейк – ні.
Відношення до життя
Ключовими поняттями хюґе є відчуття згуртованості, близькості, вміння прощати, розслаблятися, відпускати образи. Потрібно навчитися бачити приємне у дрібницях, які ми часто просто не помічаємо. Запрошуйте до себе частіше рідних та близьких. В наш час спілкування наживо – це майже розкіш. Головний секрет – не потрібно квапитися, просто насолоджуйтесь кожним моментом.
Hand made
Спробуйте щось зробити власними руками: вазу, поробку. Можливо ви давно мрієте опанувати вишивку хрестиком чи в’язання. Приділяйте новому хобі хоча б 10 хвилин на день, і ви помітите, як стаєте більш задоволеними життям.
Простота
Продумувати кожну деталь та поєднання кольорів – це не про хюґе. Також не варто перевантажувати дизайн. Декілька свічок, пара фото на книжковій полиці, подушки – цього достатньо, щоб задати настрій інтер’єру. В такий дім хочеться повертатися та перебувати в ньому.
Цінуйте час
Тайм-менеджмент – ще один важливий пункт датського щастя. Змініть свої пріоритети: понаднормову працю в офісі – на спілкування з рідними, шумні місця громадського харчування – на приготування смачних страв вдома.
Інтерес до феномену хюґе – не випадковий. Це навіть не данина моді, а здорова реакція організму на все більш неспокійну ситуацію у світі, бажання знайти свій острівець щастя.