Яке значення шкіри в пристосуванні організму до умов навколишнього середовища та загалом для життя людини ви дізнаєтеся нижче.
Значення шкіри для організму людини
Шкіра – міцний і еластичний шар, який покриває тіло людини і деяких тварин. При цьому вчені встановили, що шкіра – окремий орган. Це найбільший і найважчий орган людини.
Шкіра різних людей може виглядати по-різному. У одних вона темна, а інші мають зовсім світлу шкіру. У когось шкіра суха і лущиться, а інші люди, навпаки, страждають від зайвої жирності шкіри.
Будова шкіри людини
З боку може здатися, що будова у шкіри проста, але це не так. У шкіри є три шари і кожен шар має свої функції.
- Верхній шар називається епідермісом. Він захищає тіло від шкідливого впливу навколишнього середовища.
- Другий шар називається дермою. З цього шару починає свій ріст волосся. Також саме там проходять кровоносні судини, потові і сальні залози.
- Третій шар називається гіподерма. Він складається з жиру і регулює рівень тепла і холоду всередині тіла. Також він допомагає пом’якшити наслідки дрібних травм – наприклад ударів.
Для чого потрібна шкіра?
Шкіра захищає тіло. Шкіра служить захисним «щитом» між зовнішнім світом (несприятливими погодними умовами, сонячним і іншими випромінюваннями, мікробами, механічними травмами, бактеріями) і внутрішніми органами.
Шкіра регулює температуру тіла. Шкіра підтримує постійну температуру організму, що дозволяє людині відчувати себе комфортно. Коли людині жарко, шкіра потіє і це охолоджує тіло.
Шкіра є органом почуттів. За рахунок нервових закінчень, які знаходяться у внутрішньому шарі шкіри, людина здатна відчувати дотики, зміни температури на вулиці і багато іншого.
Шкіра регулює кількість води в організмі. При виникненні необхідності, через потові залози, що знаходяться в шкірі протягом доби може виділитися близько трьох літрів рідини.
Через шкіру організм може виводити непотрібні речовини (перероблені продукти життєдіяльності), і приймати корисні вітаміни, мікроелементи, кисень.
Цікавий факт: «гусяча шкіра» також може вважатися функцією шкіри, хоча і застарілою. У давнину «гусяча шкіра» допомагала людям зігріватися і піднімати волосся на тілі дибки, тим самим лякаючи свого супротивника.
На різних ділянках людського тіла товщина шкіри різна (найтонша на повіках, найбільш товста на долонях і ступнях). З самого народження людини шар шкіри дуже тонкий, але поступово він наростає. Пізніше, в процесі старіння, шкірний покрив знову стає тонким, втрачає свою еластичність і товщину.