Яке значення хемосинтезу для людини та в природі, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Значення хемосинтезу
Хемосинтез – це спосіб автотрофного харчування, який характеризується тим, що для синтезу органічних речовин з CO2 в якості джерела енергії виступають реакції окислення неорганічних сполук.
Його відкрив російський біолог С. Н. Виноградський в 1888 році. Тим самим вчений довів, що деякі бактерії здатні утворювати вуглеводи, при цьому використовуючи хімічну енергію. Виділяють кілька груп бактерій такого способу харчування – залізобактерії, сіркобактерії і нітріфіціруючі бактеріі. Іншими словами хемотрофи.
Яке значення хемосинтезу в природі?
Біологічне значення хемосинтезу і хемотрофів не можна недооцінювати. Такі бактерії зустрічаються як в різних водоймах, так і в грунті. Завдяки здійсненню такого способу харчування на планеті відбувається кругообіг азоту в біосфері.
Сіркобактерії призводять до поступового вивітрювання і руйнування гірських порід в результаті утворення сірчаної кислоти в процесі хемосинтезу. Це є причиною псування металевих і кам’яних споруд, вилуговування сірчаних родовищ і руд. Деякі види таких бактерій, окислюючи різні сполуки сірки до сульфатів, грають важливу роль в очищенні стічних промислових вод.
Хемосинтезуюча діяльність залізобактерій призводить до накопичення такого хімічного елемента як ферум (Fe), завдяки якому утворюється болотна залізна руда.
Для отримання кормового і харчового дешевого білка, для регенерації атмосфери в замкнутих системах життєзабезпечення використовуються водневі бактерії. Вони також окислюють водень в природних умовах, який накопичується в грунті і донних відкладеннях водойм.
В процес хемосинтезу утворилися поклади корисних копалин.
Варто відзначити, що при гнитті і розкладанні органіки виділяється аміак. Нітрифіцируючі бактерії, здійснюючи хемосинтез, окисляє його до азотної кислоти. Ця речовина, розчиняючись у воді, утворює розчинні солі. В результаті рослини всмоктують їх з грунту і збагачуються азотом, без якого коренева система взагалі б не розвивалася.
Таким чином, хемосинтез грає важливу роль в природі: завдяки йому різні групи організмів насичуються одночасно необхідними речовинами для їх життєдіяльності.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, яке біологічне значення хемосинтезу.
Дякую за коротке пояснення