«Учень диявола» скорочено
«Учень диявола» – п’єса Бернарда Шоу 1896 року. Входить в цикл з трьох п’єс, які автор іронічно назвав «П’єси для пуритан» (інші 2 п’єси: «Цезар і Клеопатра» і «Звернення капітана Брассбаунда»). Короткий зміст «Учень диявола» ви можете прочитати за 5 хвилин.
Дія п’єси відбувається в кінці XVIII століття в північноамериканських колоніях під час їхньої війни за незалежність. «Учень диявола», як і багато інших п’єси Шоу, присвячена темі «християнство і людина». Форму мелодрами Шоу використовує для пародіювання і висміювання театральних штампів. Головний герой, якого оточуючі, та й він сам, вважають бунтарем і безбожником, виявляється в підсумку, як підкреслює Шоу в передмові до п’єси, справжнім християнином, готовим пожертвувати собою, щоб врятувати ближнього.
«Учень диявола» головні герої
- Річард (Дік) Даджен – відрізняється уїдливістю і незалежним характером, постійно провокує оточуючих на конфлікт, любить шокувати їх своєю поведінкою. «Лоб і малюнок губ викривають незламність духу воістину дивовижну, а очі горять фанатичним вогнем». На відміну від інших, фанатизм Річарда виражається у вчиненні добра – він бере під захист зацьковану сестру Ессі, благородно жертвує собою заради порятунку Андерсона від страти. Хескет Пірсон назвав Річарда «войовничим святим», прообразом майбутньої героїні п’єси про Жанну д’Арк.
- Антоні Андерсон – священик. Характеристика Шоу: «Людина тверезого розуму, живої вдачі і привітного складу. Йому років п’ятдесят … Без сумніву – чудовий пастир духовний, але разом з тим людина, здатна взяти найкраще і від тутешнього світу і відчуває деяку незручність від свідомості, що уживається він з цим світом легше, ніж личило б доброму пресвітеріанину».
- Джудіт Андерсон – дружина священика, дуже красива жінка. Добра, поривчаста, легко піддається своїм почуттям.
- Місіс Даджен – мати Річарда. Літня жінка, вважає себе запеклою християнкою і в силу свого особливого розуміння релігійних ідеалів псує життя всім оточуючим. Ненавидить свого «безпутного» сина Річарда. Шоу дає їй саркастичну характеристику:
Місіс Даджен і в кращі хвилини свого життя здається похмурою від суворих складок на обличчі, які говорять про круту вдачу і непомірну гордість… Вона вже немолода, життя, повне праці, не принесла їй нічого, крім повновладдя і самотності в цьому незатишному будинку і міцної слави доброї християнки серед сусідів, для яких пияцтво і розгул все ще настільки заманливіші релігії і моральних подвигів, що доброчесність представляється їм попросту самобичуванням.
- Крістофер Даджен (Крісті) – молодший брат Діка, «товстий придуркуватий хлопець років двадцяти двох, білявий і кругловидий». За словами Річарда, «благочестива матушка так потрудилася над його вихованням, що не залишила йому ні розуму, ні міркування».
- Ессі – дівчина 16 років, сирота, двоюрідна сестра Річарда, боязка і залякана. Річард взяв її під своє заступництво, від нього Ессі вперше побачила добре ставлення.
- Майор Суїндон – типовий служака. Не відрізняється особливим розумом, воліє йти напролом і сліпо виконувати приписи. Зневажає всіх американських повстанців.
- Генерал Бергойн – історична особа, аристократ. Дуже розумний, тверезо розбирається в положенні речей. До всіх оточуючих відноситься із зарозумілістю і пихою і навіть на свого «колегу» Суїндона поглядає явно зверхньо. Як і майор, зневажає повстанців, проте в спілкуванні з ними набагато більш ввічливий. Любить критикувати і саркастично відгукуватися про все, від оточуючих до свого командування.
«Учень диявола» короткий зміст
Дія п’єси відбувається в США під час війни за незалежність. В одному з американських містечок вмирає глава великого сімейства Тімоті Даджен. Після його смерті з’ясовується, що свій будинок він, на подив усієї рідні, заповідав своєму синові Річарду, який був у побожній сім’ї «чорною вівцею» – до числа його гріхів родичі приписували спілкування з підозрілими особами, тягу до постійних авантюр і заняття контрабандою. Дік, бажаючи подражнити свою побожну рідню, оголошує, що з цього дня цей будинок буде будинком диявола.
Присутній при читанні заповіту пастор Антоні Андерсон запрошує Діка Даджена до себе, бажаючи попередити його про небезпеку, так як не без підстави вважає, що прийшовші в місто англійці можуть підійняти Даджена на шибениці (як найбільш вільномислячу особистість) для залякування інших. Однак розмова була раптово перервана, оскільки Андерсона викликають на сповідь до вмираючої. Даджен залишається в будинку з дружиною священика Джудіт, яка вважає його грішником і богохульником. У цей час в будинок входять англійські солдати і заявляють, що вони мають намір заарештувати священика Андерсона як бунтівника, який закликав населення міста боротися проти законного короля Георга Третього. Дік Даджен, давши знак Джудіт мовчати, називає себе Антоні Андерсоном і слідує за конвоєм. Повернувшись додому, священик дізнається про подію від дружини, і, швидко одягнувшись і сівши на коня, ховається в невідомому напрямку.
Наступного дня військовий суд на чолі з генералом Бергойном і майором Суїндоном приговорюють мнимого священика до смерті. Джудіт Андерсон, бажаючи врятувати молоду людину, до якої за його благородство вона вже відчуває симпатію, розповідає правду, однак англійські офіцери залишають вирок у силі.
Страту перериває приїзд парламентера з сусіднього містечка Спрінгтаун, в якому напередодні спалахнуло повстання проти англійців. На загальне здивування, всі дізнаються у вожді повсталих колишнього священика, а нині капітана визвольної армії Антоні Андерсона. Розуміючи, що становище англійської армії безнадійно, Бергойн змушений погодитися на висунуті Андерсоном умови – звільнення Річарда Даджена та виведення з міста англійських військ.
Ідейно-художні мотиви
В одному з листів Бернард Шоу пояснив: «”Учень диявола”- мелодрама, зліплена з усіх сценічних трюків театру Адельфа – читання заповіту, героїчна самопожертва, військовий трибунал, страта, помилування засудженого в останню хвилину». Всі перераховані типові компоненти незліченних розважальних п’єс Шоу піддав пустотливий переробці. Несправедливо ображена матер, в розважальних п’єсах викликає співчуття глядачів, Шоу вивів огидну фанатичну пуританки місіс Даджен, яка вважає своїм релігійним обов’язком вигнати з життя природні людські задоволення, а любов і доброту замінити жорстокістю і страхом покарання. В якості лиходія і безбожника сім’я розглядає Річарда, який і сам не проти висміяти як забобони святенницьку мораль родичів, але у фіналі саме Річард виявляється здатним на благородну самопожертву в ім’я ближнього.
Розуміння персонажами свого справжнього релігійно-морального боргу становить один з основних мотивів драми. Пастор Андерсон, несподівано для себе, виявляє, що створений не для мирних молитов, а для битв в ім’я народної свободи. Річард Даджен, все життя який протистояв релігії , виявляється, як пише автор, справді віруючим, «пуританином з пуритан».
Історія написання і постановки
Шоу давно збирався написати мелодраму, і відповідний випадок представився в 1896 році, коли його приятель актор Вільям Терріс планував навколосвітнє турне і попросив Шоу написати для нього нову п’єсу. Шоу працював над «Учнем диявола» всього два місяці, вересень-жовтень 1896 року. Перша постановка з тріумфальним успіхом відбулася в США (1897 рік, Нью-Йорк). Шоу отримав з Америки 3000 фунтів гонорару і вперше в житті здобув фінансову незалежність. Зокрема, він зміг залишити обридлу і виснажливу працю критика.