Адам Міцкевич “Непевність” аналіз твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр твору, художні засоби. Вся надана інформація знадобиться, щоб скласти літературний паспорт твору.
Міцкевич “Непевність” аналіз (паспорт)
Вірш “Непевність” поет присвятив Кароліні Собанській.
Автор – Адам Міцкевич (польський поет)
Жанр – лірика
Рік написання – 1825
Тема: роздуми ліричного героя про його ставлення до знайомої дівчини.
Ідея: якби герой дійсно відчував любов до дівчини, в нього не було б жодних сумнівів щодо цього.
Автор вірша залишає відкритим питання: “Що мене натхнуло — дружба чи кохання?”.
Головна думка твору – невпевненість і нерозуміння власних почуттів.
Настрій твору: Закоханний, в чомусь тревожний, бо головний герой нервуєтся чи це кохання чи це дружба.
Художні засоби:
- Епітети – риси милі, любий спокій, грізне запитання, лихе питання
- Метафори – “Коли б не будило серце…”, “До серця підплива питання..”
- Рефрен – Чи це тільки дружба, а чи це кохання?
Вірш має форму внутрішнього монологу ліричного героя. Ліричний суб’єкт зізнається у своїх почуттях, неодноразово звертається безпосередньо до жінки. Вірш показує внутрішній конфлікт і боротьбу героя з власними почуттями. Незважаючи на те, що він відчуває сильний зв’язок і готовий на самопожертву заради іншої людини, він не може точно визначити, що саме спонукає його на такі дії: дружба чи кохання.
Вірш має регулярну будову, складається з шести шестирядкових строф.
Весь вірш будується за принципом антитези, що підсилює відчуття невизначеності в назві. Кожна строфа починається з припущення певного почуття до жінки, після чого йде сумнів, символізований словами «проте», «хоча» або «але». Оратор зовсім губиться, тому кожна строфа закінчується риторичним запитанням («Чи це тільки дружба, а чи це кохання?»). Ліричного суб’єкта терзають сильні переживання й сумніви, тому й виникають гіперболи («Задля тебе навіть смерть була б легкою», «В пекло я подався б для твого спокою»).
Твір є одним із найвідоміших польських віршів про кохання. Ліричного героя можна ототожнити з самим Міцкевичем. Під час перебування в Одесі поет закохався в Кароліну Собанську, сестру письменника Генрика Жевуського. Проте історія кохання не закінчилася щасливо. Після невдалого роману Міцкевич зав’язав стосунки з Йоанною Залевською, яка намагалася показати чоловікові байдужість Собанської. Однак поет не був певен, який у них зв’язок. Саме тоді було створено твір «Невідомість», який є поетичним вираженням сумнівів Міцкевича.
Дуже дякую, виручили!
“написала листа рідним свого коханого після того як” – можете хоча б приблизно сказати що це за твір літератури
Дякую
оаааа спс велика