Анна Ярославна у світову історію увійшла як донька Ярослава Мудрого та прабабця 30 французьких королів. Цікаві факти про Анну Ярославну розкажуть про її життя, правління, особисте життя, вміння, захоплення та таланти.
Анна Ярославна цікаві факти
- Княжна отримала найкращу освіту, на той час. Математика, граматика, історія – основні предмети, які вивчала дочка Ярослава Мудрого. Також дівчина була справжнім поліглотом (знала грецьку, латину, шведську, а перед одруженням вивчила ще й французьку).
- Про неймовірну красу і добре серце Анни розповсюджувалися чутки по всій Європі.
- У Києві Анна займалась переписуванням книжок для бібліотеки.
У 1051 році Анна Ярославна одружилася з французьким монархом Генріхом І і стала королевою Франції. Їй тоді було 21, а чоловіку – 43 роки.
- На шлюбному контракті Анна написала своє ім’я, а її чоловік замість підпису поставив «хрестик». Справа в тому, що ні король, ні придворні не знали грамоти та не вміли читати. У Франції ХІ століття були освіченими лише священнослужителі.
Анна Ярославна стала королевою, як і мріяла в дитинстві, але жила вона в незвичних для себе умовах. Її шоковали французькі звичаї. Справа в тому, що Париж 1051 року не мав каналізації, був брудним і смердючим. Жителів Франції того часу не знали основ гігієни: вони їли руками, викидали сміття з вікон на вулицю, не мились, бо вважали це смертним гріхом. Але молода королева не виказувала свого невдоволення, лише в листах батьку вона писала про значні відміннності у культурі їх народів. Сильна та розумна Анна цілеспрямовано і методично почала боротися з безкультур’ям. Спершу вона навчила свого чоловіка, короля, читати і писати, згодом взялася за придворних. Саме Анна Ярославна привчила французів до лазні та столових приборів. Своєю достойною поведінкою і навіть розмовою Анна здобувала прихильність серед всіх, з ким спілкувалася.
У шлюбі Анна народила трьох синів: Філіппа I, Роберта та Гуго. Старший син був королем Франції протягом 48 років. Роберт помер у дитинстві, а син Гуго став графом і очолив Перший Хрестовий похід Королева Анна навчила своїх дітей грамоті, мов, арифметики, історії. На відміну від батька, Філіп I став найосвіченішим монархом свого часу.
Київська княжна привезла до французької столиці давньоруське Євангеліє, написане кирилицею та глаголицею. Згодом Євангеліє передали до Реймського собору назвавши Реймським. На цій книза усі королі Франції до XVIII ст., вступаючи на престол, давали клятву під час коронації на вірність Франції.
- Французи любили Анну і називали її Руда Агнеса.
- За грамотність недоброзичливці часто називали її відьмою.
- Була єдиною жінкою, яка вела переписку з Папою Римським Миколою ІІ.
- Генріх І був досить розумним правителем і дружина допомагала йому у державних справах. На багатьтох державних документах поряд із підписом короля стояв підпис Анни.
- У 1062 році вона вдруге вийшла заміж за графа Рауля де Крепі-і-Валуа, який раніше очолював феодальну опозицію до її чоловіка. Оскільки Рауль уже мав на той час законну дружину, церква не визнала його новий шлюб, і Папа Олександр II відлучив його від церкви. Гордий феодал не звернув на таку «дрібницю» уваги і щасливо прожив з нею 12 років.
- Мало хто знає, але у Анни та Генріха окрім синів була і дочка Едігна. У 1074 році її хотіли видати заміж. Дівчина була проти цього, тому втекла з Парижа. Вона шукала рідну землю – Київську Русь а ще понад усе хотіла здійснити паломництво на Святу Землю. Дорогою Едгіні наснився сон, що вона залишиться там, де одночасно задзвонить дзвін і закричить півень. Це сталося у с. Пух, неподалік Мюнхена. Там, у дуплі старої липи, дівчина прожила як черниця понад 30 років. Там вона прожила все своє життя, навчала дітей та лікувала хворих. За ці добрі справи у 1600 році католицька церква проголосила її Едігною блаженною.
Авторські права на опублікований матеріал належить сайту dovidka.biz.ua. Копіювання без дозволу автора заборонено!
Автор – Гнатюк Юлія