Що таке вазопресин? Які функції виконує вазопресин? Де він синтезується? Відповіді на ці запитання ви знайдете в даній статті.
Антидіуретичний гормон вазопресин
Вазопресин (Антидіуретичний гормон) – пептидний гормон, що виробляється гіпотоламусом, який накопичується в гіпофізі і секретується в кров.
Вазопресин – це основна речовина, що регулює в організмі людини водний баланс і осмотичний склад рідин організму.
Вазопресин синтезується в гіпоталамусі.
Функції вазопресину:
- бере участь у підтримці рівня артеріального тиску;
- регулює секрецію деяких гормонів;
- сприяє згортанню крові;
- в центральній нервовій системі бере участь у процесах запам’ятовування;
Виділення вазопресину стимулює:
- зниження кількості калію і кальцію;
- підвищення кількості натрію в крові;
- зниження артеріального тиску;
- підвищення температури тіла;
- нікотин;
- морфін;
- адреналін.
Виділення антидіуретичного гормону знижують:
- підвищення артеріального тиску;
- ніженіе температури тіла;
- бета-адреноблокатори;
- алкоголь;
- клофелін;
- галоперидол;
- карбомазепін.
Взаємодія гормону вазопрексину з органами і системами
Центральна нервова система. У головному мозку вазопресин регулює агресивну поведінка, бере участь у механізмах пам’яті, навчання, взаємодіє з центром спраги.
Серцево-судинна система. Підвищує тонус мускулатури, викликаючи, таким чином, периферичний опір, підвищує артеріальний тиск. Має кровоспинний ефект. Однак при нормальній концентрації гормону його вплив на судини невелика.
Нирки .Єдиним гормоном, контролюючим виведення рідини з нирок, є вазопресин. У разі його відсутності, наприклад, при нецукровому діабеті, діурез може досягати до 20 л. на добу при нормі 1,5 літра. Кінцевим ефектом впливу гормону на нирки є гіпонатріємія, збільшення кількості води в організмі, збільшення ОЦК (об’єму циркулюючої крові) І зниження осмолярності.
Регуляція. Збільшення осмолярності плазми крові є головним стимулом для вироблення вазопресину. Його секреція також підвищується при зменшенні ОЦК. За своїм хімічним складом вазопресин схожий з окситоцином, тому через них він здатний чинити Утеротоніческіе і оксітоціческое (стимулювати скорочення і тонус матки). Але його дія набагато слабкіше окситоцину.
Рівень вазопресину в крові звичайно підвищується при крововтратах, шокових станах, при психозах, травмах, при прийомі деяких лікарських, больових синдромах.