Арфа є найдавнішим щипковим струнним музичним інструментом. Вона відрізняється трикутною формою.
Складається з резонансного ящика, дерев’яної вузької рейки з отворами для струн, а також переднього бруса у вигляді колони і верхнього корпусу з кілками, де кріпляться і налаштовуються струни.
Історія появи арфи
Існують різні легенди щодо походження цього музичного інструменту. Розповідаючи про арфу дітям, варто згадати, що вона походить від … звичайного мисливського лука. У давнину люди помітили, що якщо натягнути тятиву з різною силою, то звучать різноманітні звуки. Малюнки арфи з лука простежуються в культурах Стародавнього Єгипту, Греції та Риму. Їх знаходили під час розкопок шумерської епохи. Найкращими вважалися єгипетські арфи. Навіть сама назва перекладається як «прекрасне». Їх дорого прикрашали, покривали сріблом і золотом, засипали дорогоцінними каменями і прикрашали слоновою кісткою.
У Середньовіччі на арфах грали в монастирях, церквах і соборах.
В Європі цей інструмент з’явився в VIII столітті. Першими, хто оцінили його, були циркові, бродячі артисти. Вони супроводжували грою на арфі свої виступи. У XV-XVII століттях стали виготовляти великі арфи. З’являлися музичні інструменти з двома радами струн, для правої і лівої руки. Однак така модель проіснувала недовго. Арфи широко використовувалися в оркестрових і хорових творах.
У 1660 винайшли пристосування – механіку з ключами, яка дозволяла натягувати і відпускати струни, змінюючи, тим самим, висоту звуку. У 1720 році Якоб Хохбрукер винайшов механізм з педалями, призначений для аналогічної мети. У 1810 році французький майстер Себастьяном Ерар придумав нову «подвійну арфу». Вона стала новим словом в музичному світі. На території України арфа з’явилася в XVIII столітті.
Будова арфи
Перші арфи були трикутної форми і складалися з дошки, а також одного дерев’яного стрижня. За формою вони нагадували форму людської руки. Інструмент мав 8-9 струн, паралельно натягнутих одна до одної. З одного боку вони кріпилися до дошки, а з іншого намотувалися навколо кілочків. Згодом збільшилася кількість струн. Звукова коробка була то прямою, то злегка зміненої форми.
Сучасна арфа складається з 3 частин:
- Гриф. До нього кріпляться струни і натягуються паралельно до колон. З’єднуються струни з резонансним скринькою.
- колони
- резонансний ящик
Сьогодні арфа складається з 46 струн. Звук витягується долонею, якою тиснуть на струну, або торкаються до неї. До її основи для більш потужного звучання додають педалі. Всього їх 7.
Арфа цікаві факти
Перші арфи і ліри були винайдені в Шумері, 3500 до н.е. і кілька арф було знайдено в похованнях і королівських гробницях в стародавньому місті Ур.
Найтриваліша гра на арфі становила 25 годин і 34 хвилини. Рекорд поставила 17-річна американка Карла Сіте.
Кельтські перекази свідчать, що Бог достатку своєю грою на арфі міняв пори року.
Першим, хто наніс зображення арфи на прапор, був Король Шотландії та Англії Джеймс.
До XIX століття її вважали чоловічим інструментом. Але, під час розкопок в 1929 році знайшли 70 скелетів жінок з срібними і золотими арфами в руках (царська гробниця в Урі).
З XIII століття арфа була символом Ірландії. Вона є і на гербі, і на печатках, на монетах і прапорі.
Серед арфистів багато довгожителів.
Піфагор звуками арфи лікував хвороби. Сьогодні ж існує напрямок нетрадиційної медицини: арфотерапія, як напрямок віброакустичної терапії.
Цей інструмент отримав величезну популярність в Європі в епоху Середньовіччя і епоху Відродження.
Арфа користується великою популярністю у композиторів. В. Моцарт, К. Дебюссі, Г. Гендель, С. Василенко, Р. Глієр та ін. Вони написали концерти для арфи з оркестром.