Моцарт: дитинство. Творчість Моцарта

Музика

Реферат про Моцарта на українській мові розповість про його дитинство, життя та творчість. Розповідь про Моцарта можна доповнити цікавими фактами.

Моцарт: дитинство, життя і творчість

Кожна країна пишається своїми музичними традиціями. Не виняток і Австрія – маленька держава в центрі Європи. Саме тут сніжним січневим вечором в 1756 році народився геніальний композитор – Вольфганг Амадей Моцарт. Його музика настільки ж безцінна для людства, як і праці Піфагора, сонети Шекспіра, відкриття Ейнштейна. Вона підкорює, заворожує, оволодіває пам’яттю.

Ціна за талант виявилася занадто високою. У житті Моцарта було все – приголомшливий успіх в дитинстві, блиск кращих концертних залів в зрілі роки, марні очікування впливового заступництва і забуття. Геній помер у злиднях, але його музика стала безцінним надбанням, яке через століття буде хвилювати, радувати, викликати сльози і легкий смуток.

Хронологічна таблиця життя Моцарта:

• 1756 – народження в австрійському місті Зальцбург
• 1762-1765 – гастролі по Європі. Юного Моцарта приймають при дворі Георга III (Англія) і Марії-Антуанетти (Франція)
• 1779 – займає посаду штатного органіста в Зальцбурзькому архієпископства
• 1781 – переїзд до Відня, швидка одруження
• 1791 – початок роботи над «Реквіємом», смерть у віці 35 років (Відень)

Дитинство Моцарта

Малюк Вольфганг Амадей з’явився на світ в дружній музичній сім’ї. У дитинстві на формування маленького генія великий вплив зробив батько. На власному прикладі він показав синові, що праця – головний шлях до успіху. Без неї неможливо розкрити талант. Репетиції займали у дитини по 8-10 годин на день. Завдяки цьому він став геніальним віртуозом.
Близькі люди дивилися на хлопчика, як на диво. У трирічному віці, насилу забираючись на стілець поруч з клавесином, він міг повторити тільки що зіграний батьком твір. В 4 роки – складав музику, яку батько перекладав на нотний папір. В 5 років  – записав свій перший менует. В 6 років – професійно грав на клавесині, органі, скрипці, майстерно імпровізував.

У 6 років разом з сестрою маленький Моцарт здіснив тривале турне по Європі. У кожному місті його чекав успіх і визнання. Іноді йому влаштовували іспити. Наприклад, закривали клавіатуру тканиною і просили грати п’єси. Вольфганг міг грати складні пасажі одним пальцем, а не дивлячись на клавіатуру визначав висоту звуку.

Подорожі по Європі зайняли у юного Моцарта 10 років. Батько сподівався, що за цей час його талановитий син знайде покровителя і стане придворним музикантом. Але цього не сталося, і Вольфганг повернувся в рідне місто.

У 17 років він був юнаком невисокого (близько 160 см) зросту з тонкими і не зовсім правильними рисами обличчя. Ясні сірі очі дивилися задумливо і серйозно.

Як і батько, молодий композитор отримав посаду музиканта при дворі Зальцбурзького архієпископа. Але через 2 роки він переїхав до Відня і одружився на Констанці Вебер. Тут Моцарт продовжив складати музику, давав уроки, вступив на службу в якості «імператорського і королівського камерного музиканта». У 1790 році помер його покровитель, імператор Йосиф. Новий монарх Леопольд II виявився байдужим до музики генія.

Матеріальні труднощі і переслідування кредиторів змушує Моцарта відновити концертні подорожі. У 1790-1791 роках створюються останні опери композитора, починається робота над «Реквіємом» – хоровим твором траурного характеру. У ньому він висловив свою любов до людей, але закінчити не встиг.

20 листопада 1791 року музикант відчув серйозне нездужання. А вже 5 грудня генія не стало …

Людина, якій аплодували монархи Європи, якого обдарував увагою сам Папа Римський, помер в забутті і злиднях. Справжня слава прийшла до композитора посмертно. Ім’я Моцарта стало символом найбільшої музичної обдарованості, геніальності, єдності життєвої правди і краси.

Моцарт: творчість

Геніальність Моцарта не піддається опису. Він досконало володів усіма музичними жанрами і формами своєї епохи, складав концерти, симфонії, опери, сонати, тріо, меси, квартети, дивертисменти. Його безсмертна музика витримана в тридцятисекундному ритмі «форте-піано» (голосно-тихо). Вона особливим чином впливає на людський мозок, зцілює, надає сил, підвищує розумові здібності.

Відомі твори Моцарта

19 опер, серед яких знамениті:
• 1767 – «Борг першої заповіді»
• 1767 – «Аполлон і Гіацинт»
• 1768 – «Придворна простачка»
• 1770 – «Мітрідат, цар Понтійський»
• 1774 – «Уявна садівниця»
• 1786 – «Весілля Фігаро»
• 1787 – «Дон Жуан»
• 1791 – «Чарівна флейта»
Інші твори
• 17 мес, в числі яких:
– «Велика меса» (1782)
– «Реквієм» (1791) – недосяжна вершина світової класичної музики.
• 27 концертів для фортепіано з оркестром;
• 41 симфонія.

В наші дні безсмертна музика Моцарта звучить у невеликих і великих концертних залах, величних оперних театрах. Його твори обов’язкові в програмі консерваторій і міжнародних музичних конкурсів. Про Моцарта пишуть цікаві книги, знімають фільми, намагаючись розкрити красу його музики, щоб розповісти про його незвичайний дар, про яскраве життя.

Оцініть статтю
Додати коментар