Розповідь про ацтеків містить інформацію на українській мові про те де жили ацтеки, про суспільний лад цієї цивілізації.
Повідомлення про ацтеків
Ацтеки – стародавній народ, який створив наймогутнішу і розвинену імперію на території обох Америк.
Ацтеки – це спільність народів, що населяли долину Мехіко до 1521 року. Вчені виділяють троїстий союз з наступних племен, які отримали таку назву:
- аколуа Тескоко
- теночки Теночтітлна
- тепанекі Тлакопана
Вони створювали величезні міста-держави в родючій долині Мехіко, отримавши до природних ресурсів необмежений доступ. Вперше світ дізнався про племена після завоювання Мексики іспанським королем. На той період їх імперію населяло 5-6 млн. чоловік. Столицею було місто Теночтітлан. Культура ацтеків внесла величезний внесок у такі сфери життєдіяльності людини як архітектура, сільське господарство, науку, медицина.
Як виглядали ацтеки?
Зріст ацтеків був нижче середнього статистичного росту сучасної людини. Так, зріст чоловіків коливався в межах 155 – 165 см, а ось жінки взагалі були мініатюрні – всього 142 см. Шкіра була бронзового кольору. У жіночих колах наймоднішим кольором шкіри був жовтий, тому для досягнення подібного ефекту жінки наносили собі багатошаровий шар пудри з жовтої глини.
У ацтеків було типове широке обличчя, прикрашене гачкуватим великим носом, великими чорними очима. До речі, відмінна риса очей племені – характерна складка в куточках повік, яка підтверджує гіпотезу вчених про те, що вони прийшли з Азії. Обличчя обрамляло пряме чорне волосся. У чоловіків воно було довжиною до плечей, з чубчиком, а жінки відрощували довге волоссяу. Представники сильної статі бороду не носили, так як вважали її відразливою рисою в зовнішності.
Чим займалися ацтеки?
Хоча ацтеки славилися своєю войовничістю, але, разом з тим вони займалися землеробством, видобутком вугілля, золота і срібла, володіли збройовими і гончарним ремеслами, шили одяг і обробляли метали. Особливу увагу приділяли розвитку науки і писемності. Найважливіше їх досягнення в галузі сільського господарства – це винахід мережі зрошення і винахід «плаваючих садів». Ацтеки займалися вирощуванням гарбузових, бобових, кукурудзи. Із зерна какао навчилися готувати запашний напій, а з соку агави – алкогольні напої. До речі, вони були першими, хто навчилися вирощувати помідори, назвавши їх томатами.
Поселення ацтеків можна сміливо називати високорозвиненими. Вони були забезпечені водопроводом і характеризувалися розвиненою інфраструктурою. У містах височіли монументальні будівлі з садами на дахах, величні храми та інші будівлі. У містах були побудовані заїжджі двори, харчевні, аптеки, перукарні, які значно полегшували життя ацтекам.
Ацтеки вміли обробляти вулканічне скло і твердий камінь. Їх ювелірні вироби вражають технологією і тонкістю роботи. Ви напевно чули про кришталевий череп, який був виготовлений з цілісного кристала, який є експонатом Британського музею. Цей шедевр є справою рук майстрів з долини Мехіко. Крім ювелірної справи ацтеки досконало володіли гончарним мистецтвом. Вони виготовляли посуд, судини в формі звірів і людей, похоронні урни, поліхромну кераміку.
Варто відзначити, що племена велику роль відводили розвитку науки і літератури. Їх писемність була представлена піктографічним письмом і елементами ієрогліфіки. Ацтеки робили записи на паперових та шкіряних листах, складених у вигляді ширми. У племені не було свого алфавіту, він виник набагато пізніше. Проте, ацтекам вдалося створити зрілу літературу, яка була представлена історичною та релігійною прозою. Інтелектуальні представники суспільства були виділені в окрему категорію людей – «знавців речей». Їх називали тламатінамі. У цю категорію входили живописці, скульптори, поети, філософи.
Педагогічна система ацтеків
Ацтеки дбали про своє покоління. Вони створили систему дошкільної та шкільної освіти. З 4-ох років у дітей починалася домашню освіту, яке прищеплювали хлопчикам розуміння хоробрості в боях, а дівчаткам розуміння ролі доброї жінки і матері. У 15 років дітей віддавали в школу. У суспільстві існувало 2 типи шкіл:
- Тепочкаллі, де викладалися предмети, пов’язані з будівництвом укріплень, гребель і каналів, а також з військовим справою. У таких школах вчили працювати і воювати.
- Калмекак, де викладалися предмети, що сприяють духовному та інтелектуальному розвитку. У таких школах навчали математиці, астрономії, астрології, літочисленню, риториці, віршуванню, історії.
Також існували окремі заклади, де навчалися дівчатка, щоб стати жрицями. Вихованці шкіл навчали в строгості.
Цікаві факти про ацтеків:
У ацтеків було прийнято ховати померлих під їх власними будинками. Часто разом з покійним клали собаку, щоб вона направила душу в загробний світ.
У столиці Теночтітлане вулиці були ідеально чисті. Їх кожен день прибирали сміттярі, а сама столиця славилася чистотою.
Найголовніша причина падіння імперії ацтеків, на думку більшості вчених, це захворювання, які привезли з собою європейці-колоністи. Населення Мексики не мало ліків від них, а тим більше імунітету.
Ацтеки подарували світові шоколад. Правда, він сильно відрізнявся за смаком від того, що ми звикли їсти сьогодні. Шоколадом в індіанців був гіркий напій, в який додавали багато різних спецій.
Чоловік міг укласти шлюб відразу з кількома жінками. Однак відносини з ними були строго регламентовані. Так, перша дружина, з якою чоловік поєднував себе узами шлюбу, була головною і єдиною дружиною. І тільки з нею проводилась весільна церемонія. Інші дружини були «другорядними» і вони такими зазначалися в офіційних документах. Чоловік зобов’язаний був ставитися до всіх з повагою.
Ацтекам була властива система жертвопринесення. Щорічно вони приносили в жертву 20000 чоловік. Після ритуалу вони з’їдали жертву. Вчений Харнер зробив припущення, що під жертвопринесенням ацтеки замаскували канібалізм, так як в їх раціоні харчування м’яса була недостатня кількість. Але це всього лише припущення.
Сподіваємося, що доповідь про ацтеків допомогла Вам підготуватися до заняття. А розповідь про ацтеків Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.