Аналіз “Басурмен” Степана Васильченка – тема, ідея, головна думка, жанр, сюжет, характеристика образу Семена.
Уперше “Басурмен” опубліковано у збірці: С. Васильченка «Оповідання», виданиій у Києві 1919 року.
“Басурмен” аналіз
Чому оповідання називається Басурмен? Головним героєм оповідання є хлопчик Семен, який не любив молитися Богу, за це його мати сварила і називала басурменом. Таким чином, басурмен — це відступник; той, хто не вірить у Бога і не дотримується його заповідей.
Тема “Басурмен”: зображення селянського хлопчика Семена, який ніяк не хотів молитися, порозумітися з Богом, через що його було названо басурменом.
Ідея “Басурмен”: возвеличення життєрадісної вдачі хлопця, який любить пофантазувати і прагне збагнути допитливим дитячим розумом та серцем навколишній світ.
Основна думка: кожна людина індивідуальна, вільна у власному виборі, має право на самовизнання, самоствердження.
Жанр “Басурмен”: оповідання з елементами уявного, фантастичного, казкового.
Сюжет і композиція “Басурмен”
Мати, сама не дуже богомільна, примушує Семена ревно молитися. А малого зовсім не надять поклони та нудне моління перед іконами. У ньому підсвідомо народжується протест проти Бога, його не лякає і картина «Страшного суду», що висить у хаті. Це і змусило матір назвати Семена басурменом (той, хто не вірить у Бога, не молиться).
За куріння батьківської цигарки мати виганяє хлопця з хати. Семен тікає за клуню, в кропиву. Там він починає мріяти над тим, чим би роз-жаліти до себе матір. Хлопець уявив власне поховання, як його несуть у труні до ями з попами, мати плаче. Тільки його хотіли всунути в яму, як хлопець підхопився і втік.
Перебуваючи на лузі, хлопець сприймає музику природи, якою він насолоджується. Тут серед цієї природної краси Семен намагається правити службу, ніби диякон у церкві. Так Семен відчув себе новим паламарем.
Експозиція: інтер’єр хати, де живе Семен, дорікання матері сину за його нешанобливе ставлення до Бога.
Зав’язка: покараний матір’ю за паління батьківської недокуреної цигарки, Семен тікає з хати.
Кульмінація: уявне поховання басурмена, його втеча з труни.
Розв’язка: перебування хлопця в оточенні природної краси та музики; Семен — новий паламар.
Характеристика образу Семена “Басурмен”
Хлопчик Семен сповнений енергії, яку ще не знає, куди застосувати. Він не любить обмежень, його тягне все спробувати, навіть заборонене. Вигнаний матір’ю, Семен ображається на неї, плаче, але оптимізм, радісне сприйняття світу перемагають. Багата фантазія допомагає йому побачити замість квітів густий ліс, комара уявити журавлем, почути могутній, радісний передзвін природи.
Семен, за словами його матері, — «лобань», «безсоромник», «харцизяка», «невіра», «хрещена тварина», «басурмен».
Риси характеру басурмена:
а) наполегливий;
б) чуйний;
в) винахідливий;
г) хитрий;
д) спритний.
Здебільшого хлопець: великий романтик і фантазер; полюбляє природу. Йому притаманне музичне сприйняття світу природи.