“Білий Бім Чорне вухо” короткий зміст повісті Троєпольського, що була написана 1971 року нагадає, що в будь-якій ситуації людина має залишатися людиною, проявляти доброту, піклуватися про братів наших менших. Автор присвятив твір Твардовському. Центральною темою повісті є тема милосердя.
“Білий Бім Чорне вухо” скорочено читати
Головні герої:
- Бім – пес “з породи шотландських сеттерів”. Був нетипового забарвлення: білого кольору з «руденькими плямами», одним чорним вухом і однією чорною ногою.
- Іван Іванович Іванов – господар Біма, мисливець, учасник Великої Вітчизняної війни; журналіст на пенсії.
- Толик – хлопчик, який дбав про Біма
- Степанівна – сусідка, яка доглядала за Бімом.
- Даша – дівчина, яка допомогла Біму.
- Хрісала Андрійович – тимчасовий господар Біма в селі.
- Сірий чоловік – зняла у Біма табличку з нашийника і побив його.
Не пощастило маленькому шотландському сетерові-Гордону народитися на світ з безглуздою для його породи зовнішністю. Ніяк не відповідав він стандартам, за якими заводчики судять про породистість собаки. Нащадок мало не царських собачих кровей, Бім став прикрим непорозумінням для заводчика. Неминуче б загинув він через свою нетипову для сетера зовнішність, але взяв його до себе Господар Іван Іванович.
Господар – колишній фронтовик, колись працював журналістом. Зараз він був простим одиноким пенсіонером, і забраковане цуценя стало для нього найкращим другом, співрозмовником і вихованцем одночасно. Найдобріший Іван Іванович швидко зрозумів, що його вихованець, незважаючи на нетипову зовнішність, володіє найкращими собачими якостями. Бім був розумний, ласкавий і навіть інтелігентний в прямому сенсі цього слова. Хоча не мав шансів стати визнаним медалістом на собачих виставках, Бім всередині виявився справжнім аристократом духу. Оточений любов’ю свого господаря, Бім ріс ласкавим, довірливим, вихованим псом. Удвох вони коротали вечори за захоплюючими заняттями, гуляли по лісу і полювали. Бім все-таки був справжньою мисливською собакою, і Господар не хотів позбавляти його природного мисливського інстинкту.
На тлі цілковитої ідилії Господар важко захворів. Позначилося отримане на війні поранення. Івана Івановича терміново госпіталізували для операції і відвезли до Москви. Бім залишився один в порожній квартирі під наглядом бабусі-сусідки. Він залишився чекати господаря, не в силах зрозуміти, куди він пропав і чому не приходить. Бім занудьгував, відмовлявся від їжі. Він не міг нічого робити, крім одного – чекати! Чекати в порожній квартирі виявилося нестерпним, і Бім вирішив особисто відправитися на пошуки. Адже він був природженим мисливцем і вмів йти по сліду.
Дні проходили один за іншим, а в житті Біма нічого не змінювалося. Щоранку він вирушав на пошуки зниклого друга і до вечора повертався до дверей своєї квартири. Він боязко дряпався в сусідську двері, і Степанівна виходила, щоб впустити його додому. На вулицях великого міста наївному Біму, який вважав, що майже всі люди добрі і чуйні, доводиться зіткнутися з жорстокими реаліями життя. У нескінченних поневіряннях по місту Бім знайомиться з масою різних людей і набирається невеселого життєвого досвіду. Виявляється, не всі люди добрі і готові прийти на допомогу. До хвороби Господаря у Біма був лише один ворог в особі «вільної радянської жінки» Тітки. Тітка відкрито ненавиділа весь світ, але особливу ненависть у неї чомусь викликала вихована, ласкава собака. Тітка, будучи природженою скандалісткою, всюди розпускала чутки про те, що Бім небезпечний для оточуючих. Навіть запевняла, що він хотів її покусати.
Бім боявся злої Тітки і намагався триматися від неї подалі. Заступника в особі Івана Івановича більше не було, і перед лицем небезпеки він тепер був зовсім беззбройний. Тітка, врешті-решт, і стане винуватицею його трагічної загибелі.
У пошуках зниклого Господаря Бім вперше переживає почуття ненависті. Колекціонер «собачих знаків» Сірий веде його додому для того, щоб зняти з нашийника табличку для своєї колекції. На табличці було написано відомості про собаку і її номер, за яким собаку можна ідентифікувати і не сплутати з бродячими безпородними псами. З Сірим і йде Білий Бім Чорне вухо. Порода собаки шотландський сетер-гордон робила його помітним на вулицях міста. Позбавивши Біма його «регалій», Сірий сильно б’є його палицею за те, що пес не давав йому спати своїм жалібним скигленням. dovidka.biz.ua Добрий і мирний Бім, прийшовши до тями після побоїв, з люттю накидається на мучителя і впивається зубами в його «м’яке місце». Побитий пес довго не може оговтатися від отриманих каліцтв, але продовжує бродити по місту, сподіваючись знайти втрачений слід свого друга. Він навчився розрізняти добрих і злих людей. І ті і інші досить зустрічалося йому на шляху. Хтось прожене і облає, а хтось нагодує, обласкає, допоможе залікувати рани.
У поневіряння по місту Бім зустрічає не тільки корисливих, злісних Сірих і верескливих тіток. Він знаходить справжніх друзів в особі доброї дівчини Даші і «хлопчика з культурної сім’ї» Толика. Саме Даша змусила його почати їсти, насильно годувала його, розуміючи, що пес помре від туги голодною смертю. Вона і спорудила йому табличку з роз’ясненнями, як його звуть, чому він поневіряється по вулицях, і попросила людей не ображати його. На цю-то табличку і зазіхнув недолугий «колекціонер», позбавивши Біма імені.
Толік закохався в Біма з першого погляду і допомагав йому, чим міг. Оскільки по місту ширилися чутки про «бездомну, скажену собаку», то Толік особисто зводив пса до ветеринара на обстеження. Ветеринар виписав для нього лікування і дав підтвердження, що пес абсолютно здоровий. Пес не був шаленим. Він був просто хворів, був нещасною покаліченою істотою. Хлопчик відвідував його, годував, вигулював на повідку, щоб з Бімом знову чогось небудь не сталося. Бім ожив і піднісся духом від турботи і любові нового друга. Степанівна передала Біму лист від Господаря. Аркуш паперу зберігав запах рук Івана Івановича. Пес ліг носом на лист і вперше заплакав від щастя. Справжні сльози від знову знайденої надії котилися з його довірливих очей.
Раптово Толик перестав приходити. Батьки-сноби заборонили йому проводити час в суспільстві напівграмотної старої, її внучки і хворого пса. Бім знову затужив і знову вирвався на вуличні простори. Блукаючи по місцях, де він колись гуляв з Господарем, Бім потрапляє в село і залишається жити в сім’ї пастуха. Йому подобаються простори полів і лугів, до яких він звик під час полювання з Господарем. Він подружився з сином пастуха Альошею. Але тут трапляється нове нещастя: взятий на полювання сусідом нового господаря, Бім приводить у лють мисливця тим, що не може добивати підранків. Розлючений мисливець сильно б’є Біма, після чого пес, що втратив віру в людей, повертається в місто. У селі він залишатися боїться. У місті він випадково знаходить будинок Толіка і шкребе лапою в двері його будинку. Щасливий хлопчик вмовляє батьків залишити Біма у себе. Але вночі батько Толіка відвозить собаку в ліс, прив’язує до дерева, залишає миску з їжею і їде. Безпорадний у своєму становищі, покалічений пес ледь не стає жертвою вовчиці. Мисливські собаки не привчені битися з вовками. Вони можуть тільки йти по їх сліду під час загону. Бім перегризає мотузку і вибирається з лісу. Але по шляху до заповітної мети – до дверей рідного дому – він випадково виявляється затиснутий в лещатах залізничних стрілок. Його врятувало те, що машиніст у темряві помітив на шляхах пса, що потрапив у пастку і зупинив поїзд.
Остаточно покалічений, змарнілий, ледве живий Бім ціною неймовірних зусиль добирається, нарешті, до своєї вулиці. І тут гримить останній акорд трагедії. Тітка, яка помітила серед вулиці пса, запевняє собачників, які відловлюють хворих і бездомних тварин, що Біма вона знає. Він належить їй, хворий на сказ, і вона умовляє собачників забрати Біма. Так він опиняється в собачому інтернаті, замкнений у залізному фургоні. Він люто дряпає і кусає двері в спробах вибратися на свободу, але марно.
Іван Іванович, який прибув після операції додому, починає розшувати свого вихованця разом з Толіком і Альошею, нападає на слід Біма. Але коли він відкриває двері фургона, щоб звільнити друга, то бачить, що для Біма вже все на цьому світі закінчилося. Пес із закривавленими лапами і розірваними губами лежав, уткнувшись носом у двері. Бім був мертвий. Він майже дочекався Господаря.
Іван Іванович поховав друга на лісовій галявині і чотири рази вистрілив у повітря. Такий звичай у мисливців: вони стріляють стільки разів, скільки років було загиблій собаці. Тому Господар і зробив 4 постріли: саме стільки років прожив на світі добрий і вірний пес
Плачу і не можу заспокоїтись. Чому на цьому світі живуть стільки жорстоких людей “нелюдів”. А брати наші молодші нівчому не винні. Вони заслуговують нашої поваги та турботи адже являються нашими вірними друзями. Маю сподівання, що все зміниться на краще! Давайте почнемо кожний з себе.
Я цілком згоден з Марією цей світ такий жорстокий та мільйони нелюдів живе у цьому світі!!!
Та я повністу згоден зі всіма всім людям байдуже на бездомних тварин
Чому люди такі жорстокі відповідь у грошах тому що чим-більше у людини грошей тим вона жорстокіша і жадібніша,
Мені жалко Біма. Я плачу і не можу заспокоїться.