“Борислав сміється” скорочено читати варто, щоб згадати сюжет твору, який став одним із перших у світовій літературі творів, що зображають робітничий рух.
Іван Франко “Борислав сміється” скорочено
І
Леон Гаммершляг прибув до Дрогобича з Відня. І почав будувати будинок, на закладинах котрого покалічився робітник Бенедя Синиця. Майстер почав збирати гроші для допомоги, але будівничий пригрозив звільнити його з роботи.
ІІ
Леон та Герман пішли до Рифки домовлятись про весілля Готліба та Фанні. Син Германа, Готліб, хоч і провчився два роки у львівського купця, проте задарма. У Рифки вони дізнаються про зникнення Готліба. Їй прийшов лист у якому говориться, що він утопився: знайшли його одяг на березі. Рифка у всьому звинуватила Германа.
Леон, ображений за зірване весілля, вирішує помститись. А Герман вирушає у Львів на пошуки сина, який в той час приїздить до матері. Він вимагає у неї грошей та зникає.
ІІІ
Бенедьо Синиця одужав та хотів повернутись на будівництво, але будівничий його не приймає. Тобі він влаштовується працювати мулярем в Бориславі до самого Геммершляга. Бенедьо виймає помешкання у селянина Матвія.
IV
У Матвія зібрались побратими, щоб розповісти про кривди від панів та карбувати їх на палицях, чекаючи відплати. Серед них: брати Басараби, «карбів» Деркач, Прийдеволя, Стасюра та інші. Синицю теж прийняли.
V
Бельгійський хімік Ван-Гехт винайшов спосіб очищення земного воску, який ні чим не поступається бджолиному. Леон вирішує підкупити асистента вченого та укладає угоду з російською «Восковою спілкою» на постачання церезини. Він хотів отримати величезні прибутки з цього.
Пан Гаммершляг насправді будує не паровий млин, а нафтарню. Дізнавшись про це, його будівничий кидає роботу, а Бенедьо займає цю посаду.
VІ
Герман у Львові найняв поліцію для розшуків сина та поїхав у Відень у справах. Він запрошує Ван-Гехта до Борислава проконсультувати будівництво нафтарні та видобуток церезини. Так він перебив плани Леона по збагаченню.
Рифка в цей час отримує таємно листи від сина та відправляє йому гроші. Він пише матері, що закохався у дівчину, хоч ще і не знайомий з нею.
VІІ
Матій розповів Андрусеві та Бенедьові про бунт селян проти дрібних підприємців чотирнадцятирічної давності. Його причина – видурювання селянської землі. Тоді вбили селянина Максима і Матій забрав до себе на виховання його дворічну доньку Марту.
Марта вийшла заміж за робітника Івана Півторака, котрий назбирав грошей та збирався купити землю у селі. Гроші він зберігав в Мортка, а коли прийшов забирати гроші, то загадково зник. Івана після знайшли у нафтовій ямі. Так от, Матій запідозрив Мортка у вбивстві, але суд не розглянув справи. Раптом Андрусь згадав як того дня бачив Івана з Мортком у корчмі. Матій зрадів, адже можна було поновити процес.
VІІІ
Бенедьо пропонує об’єднатись робітникам в боротьбі за свої права та створити загальну касу.
ІХ
Створене товариство постійно росте, як і невдоволення робітників своїм становищем. Поштовхом до боротьби стала недоплата робітникам по копійці в день.
Х
Бенедьо продовжує організовувати роботу кошар та їхніх кас.
ХІ
Синиця закінчив будівництво достроково чим викликав задоволення в Леона. Він доручив йому знайти трьох чесних працівників, котрі б не розголошували, що тут виготовляється церезин.
Підприємці схвильовані через бунти робітників, а Леон навпаки, пропонує оформити робітничий рух легально. Один підприємець, Іцик Баух, вимагає викликати жандармів. Сень поспішив випередити побратимів.
ХІІ
Гетліб познайомився з Фанні та розповідає їй правду хто він. Мати перестала висилати сину гроші: батько здогадався, де може бути його син та заборонив відправляти гроші. Чоловік і дружина сваряться.
Герман повністю зайнявся справами нафтарні: скориставшись голодом та поширенням хвороб він майже задарма експлуатує працівників для її перебудування.
ХІІІ
Робітники таємно готуються до страйку, їм вже несила терпіти жорстоку експлуатацію підприємців. Але їм не вистачає коштів. Тому Сень Басарад та Прийдеволя обкрадають квартиру Іцику Бауха, котрий помер від страху. Бенедьо на ці гроші закуповує продукти та розставляє свої сили, готуючи Борислав до страйку.
ХІV
Всі плани будуються в хаті Матія, де ховають також харчі. Люди з Борислава відвідують навколишні села, шукаючи підтримки серед місцевих. Страйк починається.
Х V
Фанні зустрічається з Готлібом і дізнається всю правду. Він син Гольдкремера, а його мати відмовила батькові Фанні, коли той просив про їх одруження. Розгнівавшись, Готліб вимагає у матері вирішення цього питання. Вона йде до Леона, проте він відмовляє їй. Герман їде до Борислава, щоб придушити страйк.
ХVІ
Герман просить Леона привести інших працівників, щоб зламати опір страйкарів. Але страйкарі побили Леона. Герман вирішив дізнатись про вимоги страйкарів.
ХVІІ
Винахідник Ван-Гехт дізнався про постачання церезину в Росію і приїздить до Дрогобича, щоб порадитись з Германом щодо цього. Він випадково дізнається про те, що його зрадив колишній асистент.
ХІХ
Рифка порадила сину спалити фабрику церезину, щоб Леон не міг отримувати прибутки. Тоді він погодиться на весілля. Готліб підтримав ідею матері.
ХХ
У хаті Матія проходила нарада. Андрусь Басараб закликав всіх до помсти шляхом підпалу гнізда панів. Бенедьо був проти, але його підтримало тільки троє чоловік – Матій та Стасюра. Його золотим надіям не судилось збутись.
ХХІ
Мортку снилось як він обдурив Івана Півторака, здер з нього гроші та штовхнув до глибокої ями. Злий він побіг до шахт, де відбувалось копання воску. Сьогодні мала відбутись доставка воску «Спілці визискування» від Германа. Підприємець спішив якнайшвидше здати ті скарби. Жиди майже кожного дня приходили до найбільших магазинів Бореслава, щоб подивитись на скарби воску, котрі осядуть банкнотами в залізній вертгеймівській касі Германа.
Авторські права на опублікований переказ належать сайту dovidka.biz.ua.