20 цікавих фактів про ІВАНА ФРАНКА

іван франко цікаві факти Цікаві факти про відомих людей

Ким був Іван Франко, портрет якого увіковичнили на банкноті номіналом 20 гривень, який за життя здобув титул “галицького Шевченка”, “великого Каменяра” та “українського Мойсея”. Пропонуємо вашій увазі 20 цікавих фактів про Івана Франка, про його життя, творчість (з його біографії).

Цікаві факти про Івана Франка

1. Народився Іван Якович на Львівщині у сільській родині заможного коваля. Його мати Марія Кульчицька, походила із збіднілої шляхти, і була на 33 роки молодшою за чоловіка. Коли Франкові було 9 років, помер батько. Мати вийшла заміж удруге. У 15 років Іван став повною сиротою. Та вітчим, Гринь Гаврилик фактично замінив хлопцеві батька. Франко підтримував із ним дружні стосунки все життя.

10 маловідомих фактів про Івана Франка2) Навчаючись у гімназії виявляв феноменальні здібності: міг майже дослівно переказати розповідь вчителів на заняттях, хоча сидів на останній парті. Він був скромним і неговірким, мало спілкувався з однолітками. У п’ятому класі гімназії під час уроків, які вважав нецікавими, читав Шекспіра в німецькому перекладі.

3)Ще у школі почав заробляти гроші репетиторством і витрачав їх на власний розвиток — купівлю книжок, і тим самим зібрав 500 томів у власну бібліотеку, яка до кінця життя збільшилася до 12000 книг.

Його освіченість вражала не лише учнів, а й викладачів, Франко міг процитувати всього Кобзаря, а у 15 вже перекладав Гомера та Софокла.

4) Навчаючись у Дрогобицькій гімназії, Франко жив на квартирі в далекої родички Кошицької на околиці міста. Нерідко спав у трунах, які виготовлялися у її столярній майстерні родичів.

5) Франко багато часу присвячував літератрі. За 40 років активного творчого життя кожних два дні він створював новий  літературний твір (вірш, новелу, повість, роман, монографія тощо). Уявіть собі, що кожного року друкувалося 5-6 його книжок.

За своє життя Іван Франко створив більше 5000 творів при тому, що ніколи не мав нормального робочого кабінету.

6) Він став першим професійним українським письменником, який не мав державної роботи, а заробляв написаним.

7) Знав 14 мов, а перекладав українською з 48 мов, у тому числі східних.. Писав свої твори не лише українською, а й польською, німецькою, іншими мовами. Сучасники називали його «академія в одній особі». Іван Якович переклав українською мовою твори близько 200 авторів.

8) Іван Якович став зачинателем нової моди — адже поєднав вишиванку із класичним європейським костюмом.

9) Як і більшість молодих людей того часу, Іван Франко захоплювався ідеями соціалізму. Читав твори Маркса, Енгельса, листувався з Михайлом Драгомановим. Однак наприкінці життя він зрозумів хибність ідеї Маркса, назвавши соціалістичну державу тюрмою.

10) Іванові Франку належить ініціатива ширшого вживання в Галичині назви “українці” замість “русини” — так традиційно називали себе корінні галичани. В “Одвертому листі до галицької української молодежі” він писав: “Ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів…”

11) Пережив три арешти. Перший раз він провів у камері з кримінальними злочинцями 11 місяців.  Після одного з арештів його змусили босоніж пройти з Коломиї в Дрогобич – це майже 200 кілометрів. Це були справжні тортури…

Після другого арешту 1880-го Франко ледь не помер з голоду. Тоді за тиждень у готелі він написав повість “На дні” й на останні гроші надіслав її до Львова. Після того три дні жив на копійки, знайдені на березі річки Прут – яких вистачило хіба на одну хлібину. Врятував Франка від голоду старий служитель готелю.

12) У 1886 році Іван Франко одружився. Його дружиною стала Ольга Хоружинська. Була високоосвіченою людиною, добре володіла мовами: англійською, французькою, німецькою, російською. Вона присвятила своє життя чоловікові. Разом подружжя виховало чотирьох дітей – Андрія, Тараса, Петра, Анну.

іван франко цікаве

Щоліта родина Франків відпочивала на Гуцульщіні разом зі своїми друзями: Леся Українка, Михайло Грушевський, Ольга Кобилянська та Михайло Коцюбинський.

13) Відомий письменник і публіцист Іван Франко та науковець і політик Михайло Грушевський були сусідами, мешкаючи в збудованих поруч віллах елітного львівського району “Софіївка”.

14) Франко відомий своїм інтересом до індійської культури, він вивчав літературу, філософські твори, тексти Вед на санскриті.

15) Радянська влада виставляла Франка атеїстом, хоча він все життя залишався глибоко віруючою людиною. Хоча до церковних догм ставився критично. Виріс у побожній родині, досліджував Святе Письмо, співав при службі Божій, товаришував із галицькими священиками, мав приязні стосунки з митрополитом Андрієм Шептицьким. А його переклад біблійної «Книги Буття» досі залишається найбільш точним перекладом цієї частини Біблії українською мовою.

16. Іван Якович обожнював риболовлю сітями та ятерами, які власноруч майстрував. А в осінньому лісі він завжди збирав гриби, які потім і варили, і смажили, і сушили на зиму.

17) Письменник дуже любив тварин. У підвалі свого особняка Франко тримав кроликів, але найбільше любив собак, яких у нього було кілька. Діти письменника зносили додому поранених чи покалічених тварин, яких Франки лікували вдома.

цікаві факти біографії івана франка18) Останні 7 років провів із паралізованою правою рукою, через що довелося писати лівою або диктувати твори помічникам.

19)Помер 28 травня 1916-го на чужих руках – сини були в армії, дочка в Києві, дружина в лікарні. Через бідність і нестачу грошей на окрему могилу, ховали його в чужій вишиваній сорочці, в «позиченій» ямі на шість домовин. І лише через 10 років Франка перепоховали в окремій могилі.

20) Франко на сьогодні є єдиним українським поетом, який номінувався на здобуття Нобелівської премії з літератури. Проте до участі в конкурсі він не дожив.

Де жив Франко?

 • Львів – місто Франка, де він прожив сорок років (з 60). У цьому місті він жив дуже багато років, творив, навіть був ув’язнений у Львівську темницю. Кожна вулиця пам’ятає його, кожна хата, кожен парк. Він присвящав йому вірші, був щиро захоплен їм. Львів – місто Івана Франка.

франко могилаДе похований Іван Франко

Спочатку поховали Івана Яковича в чужому склепі у Львові, на Личаківському кладовищі. Через 10 років останки Франка були перенесені в окрему могилу, відому своїм пам’ятником, на якому Франко- каменяр «лупає сю скалу».

Що ми ще знаємо про Франка?

У І.Франка було багато псевдонімів — Джеджалик, Брут Хома, Мирон, Живий, Кремінь, Марко, (близько 100 псевдонімів).

  На вул. Баторія (тепер Князя Романа) був ряд антикварних магазинів, які відвідував І. Франко у супроводі Василя Стефаника та Леся Мартовича. У пошуках своїх персонажів, вивчаючи обличчя людей, Франко не раз навідувався у їхньому супроводі на львівські базари.

В пам’ять Івану Франку

На честь Франка місто Станіслав було перейменовано в Івано – Франківськ.

Ім’я письменника (вулиця Івана Франка) носять вулиці у Києві, Вінниці, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Сімферополі, Керчі, Луцьку, Львові, Миколаєві, Одесі, Сумах, Черкасах, Чернівцях, Хмельницькому, Пермі та Луганську, Кіровограді.

Ім’я письменника носить вулиця в Монреалі.

Його ім’я носить обласний український музично-драматичний театр, освітні заклади та інші установи краю.

Франко вважав себе пекарем, який випікає хліб для щоденною вжитку. Та творчий доробок І. Франка став для нас духовною програмою і скарбом неоціненним, який не вичерпається ніколи.

Ось такі цікаві факти з життя Івана Франка ми знайшли, а якщо ви читали якусь цікаву інформацію в інших джерелах лишайте її в коментарях.

Іван Франко цікаві факти (відео)

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Олексій

  Круто, але він навіть започаткував тренд “вишиванка під піджак”.

  Відповіcти
 2. J. G. (Джей Джи) автор

  Як відомо, Іван Франко був одним із перших професійних письменників, які заробляли собі на хліб пером, через що особливе значення для нього мав розпорядок робочого дня. Лягав він пізно, а вставав найпізніше о 9-й ранку. Виходив на прогулянку, після чого брався до термінової роботи, за одним присідом невтомно міг працювати 5-6 годин. Близько 10-11-ї години Франко робив мандрівку від своєї хати до вул. Чарнецького, на якій містилася редакція «Літературно-наукового вісника», «Записок наукового товариства ім. Шевченка» та «Українсько-руської видавничої спілки». Там він здебільшого проводив цілий день, редагуючи і коригуючи рукописи, беручи участь у засіданнях. Часто дорогою заходив у бібліотеку «Оссолінеум» або Народного дому. Близько 2-ї години Франко повертався додому на обід. Післяобіднього відпочинку письменник не визнавав. Писав він здебільшого до 4-5-ї години, тоді знову повторював свій шлях або йшов чи по вулиці Баторія, чи по Академічній (тепер проспект Шевченка).

  Відповіcти
 3. Дід Вася

  Дяяяяяяякую 🙂

  Відповіcти
 4. Илона

  Мені дуже сподобалось цікавинка про Івана Франка.Я була із захваті.

  Відповіcти
 5. соня

  дууууууже велииииике дяяяякую!!!!

  Відповіcти